سه شنبه 22 آبان 1397  
تاریخ انتشار: دوشنبه 4 دي 1396
  تعداد بازدید: 1494

ریال نیوز : یکی از مهم‌ترین اهداف صندوق‌ها، سازمان‌ها و نهادهای بازنشستگی یا کارکنان هر سازمان و بنگاه اقتصادی در کشور، ایجاد ثروت‌سازی‌ واقعی و افزایش بازده حاصل از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده برای اعضای خود است.


یکی از مهم‌ترین اهداف صندوق‌ها، سازمان‌ها و نهادهای بازنشستگی یا کارکنان هر سازمان و بنگاه اقتصادی در کشور، ایجاد ثروت‌سازی‌ واقعی و افزایش بازده حاصل از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده برای اعضای خود است.
دستيابي به اين هدف تنها با دراختيار داشتن تيم تخصصي آگاه به مسائل سرمايه‌گذاري، مالي و اقتصادي براي تصميم‌گيري و تشخيص ريسك و بازده فعاليت‌ها حاصل خواهد شد.
در بسياري از كشورها، تعهد ضمني براي تأمين حقوق بازنشستگي، مهم‌ترين تعهد شناسايي نشده در حساب‌هاي عمومي‌شان به شمار مي‌رود. استانداردها حاكي از عملكرد ضعيف بسياري از صندوق‌هاست زيرا تصميمات تحميل شده از طرف مقامات نهادهاي تشكيل‌دهنده آنها بر سر تخصيص منابع، با هم در تضاد است.
طرفداران مديريت متمركز صندوق (به‌عنوان مخالفان مديريت رقابتي و غيرمتمركز) اعتقاد دارند كه طرح‌هاي جديد راهبري و استراتژي‌هاي سرمايه‌گذاري مي‌توانند به‌عنوان سپري براي محافظت از صندوق‌هاي بازنشستگي به‌خصوص دولتي در مقابل مداخلات سياسي آزاردهنده، عمل كنند. در اين راستا، حتي در غياب سيستم نظارتي مستقل و رقابتي نيز مي‌توان به مباشران سرمايه‌گذاري در اتخاذ تصميمات احتياطي اعتماد كرد.
در این راستا، نهادهای این چنینی به عنوان بنگاه های اقتصادی شهر تهران در شرایط کنونی نیازمند تحولی جدی در نحوه خدمت رسانی به اعضا و ثروت سازی برای آنان است.
این بدان معناست که به عنوان مثال نسبت دریافت کسورات به پرداخت حقوق در یکی از آن نهادها بایستی هفت به یک باشد در حالی که این شاخصه مهم در حال حاضر دو به یک است.
این امر نشان از عدم رعایت اصول اقتصادی و سرمایه گذاری در آن مجموعه دارد، لذا رعایت نسبت یاد شده فوق با در نظر گرفتند شاخص امید به زندگی باید تناسب خاصی داشته باشد.
برای حصول به هدفی مناسب در اینگونه مجموعه های سرمایه گذاری بایستی به درآمدهای مستمر تاکید ویژه ای داشته باشیم نه صرفا چشم امید به کسورات از شاغلین، کمک از شهرداری و درآمد از شهرداری!
با اين تفاسير، ضرورت نگاه ويژه به پس‌انداز كاركنان و بازنشستگان كه اینگونه نهادهاي مالي را امين خود در حوزه سرمايه‌گذاري دانسته از اهميت بالايي برخوردار است، زيرا با تقويت اعتماد اعضا به اينگونه نهادهاي مالي مي‌توان مشاركت در طرح‌هاي سرمايه‌گذاري منطقه‌اي و ملي و در نهايت ثروت‌سازي‌ براي آنان را فراهم كرد.
در نهایت امید می رود، متولیان امر با در نظر داشتن نگاه جدی در حوزه خدمت و همچنین بکارگیری نیروهای متخصص در بنگاه های مربوطه، از آزمون و خطایی که ضرر و زیان آن متوجه جمعی از افراد که بنگاه اقتصادی خود را امین خود دانسته، اقدامی شایسته و با نتیجه مطلوب از خود به یادگار بگذارند.

مهدی آزادواری
کارشناس ارشد بازار مالی

Bookmark and Share عضويت در کانال رسمي ريال نيوز در تلگرام بانک ملت پوشاک آرنا

نظرات بينندگان

نظر شما

نام و نام خانوادگي :
پست الکترونيکي :
نظر :
كد امنيتي :  
 

خبرهای پربازدید