سه شنبه 27 شهريور 1397  
تاریخ انتشار: يكشنبه 20 اسفند 1396
  تعداد بازدید: 202

ریال نیوز : معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه باید آیین چهارشنبه آخر سال در کیش فارغ از ناهنجاری‌های مرسوم این سال‌ها در کشور برگزار شود، گفت: جزیره زیبای کیش می تواند الگویی در آیین چهارشنبه آخر سال برای کل کشور باشد.


به گزارش ریال نیوز، ‌سعید پورعلی اظهار کرد: تمام تلاش ما در حوزه اجتماعی این است که آیین چهارشنبه آخر سال بدون هیچ مشکلی و به شکل یک جشن فرهنگی برگزار شود.

وی ادامه داد: ما به عنوان متولیان فرهنگی و اجتماعی، باید به آسیب شناسی رویدادی که در کل کشور و در سال‌های اخیر به سمت برخی افراط‌ها رفته و امکان شادی جمعی را گرفته، بپردازیم و به شکل یک جشن و آیین ملی آن را پاس بداریم، برای این کار می‌توان ارایه الگو کرد و کیش می‌تواند با توجه به بسترهای فرهنگی مناسب چنین الگویی باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه چهارشنبه آخر سال یک آیین ملی و به جای مانده از فرهنگ کهن سرزمین ماست و آیین‌ها کارکردهای کلیدی در حوزه جامعه شناسی دارند، اضافه کرد: آیین‌ها می‌توانند در کارکرد خود موجب همبستگی شده و روابط اجتماعی را تقویت کنند.

پورعلی با تاکید بر اینکه آیین‌ها موجب ایجاد  نظم اجتماعی می شنود، افزود: بی نظمی‌ها و هنجار‌شکنی‌های سال‌های اخیر نشان می‌دهد آیین چهارشنبه آخر سال در برخی حوزه‌ها از چارچوب‌های خودش خارج شده، در حالی که این آیین یک بستر فرهنگی داشته و محتوای آن ایجاد آرامش و تقویت پیوندهای انسانی بوده است، در حالی که اجرای مراسم این روز در سال‌های اخیر با اقدامات آسیب زا دقیقاً مقابل روح این آیین ملی است.

وی با اشاره به اینکه چهارشنبه سوری سنتی ملی است که در گوشه گوشه این سرزمین برای خود رسوم و آدابی دارد و وقتی در دل این رسوم می‌رویم؛ می‌بینیم تلاش برای اتحاد و همدلی وجه مشترک این باورها است، چیزی که اتفاقا امروز بیش از همیشه در همه حوزه‌ها از جمله حوزه اجتماعی به آن نیازمندیم، تصریح کرد: چهارشنبه سوری آیین مهر و صلح و دوستی بوده و در این میان گروه های مردمی می‌ توانند با یادآوری و نشر ماهیت برگزاری و راز زنده ماندن این آیین در طی صدها سال ‌به زدودن انحرافات این جشن کمک کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با تاکید بر اثرگذاری رسانه‌ها و بخصوص شبکه‌های اجتماعی در این خصوص، عنوان کرد: خوشبختانه در یکی دو سال اخیر، خصوصا با همه گیری شبکه‌های اجتماعی گام‌هایی مردمی به سوی کاهش آسیب‌های این رویداد برداشته شده و خود مردم می‌توانند بهتر از هر فرایندی در راه اصلاح آسیب‌های وارد شده به این آیین گام بر دارند.

پورعلی خاطرنشان کرد: در کیش هم آنچنان که در افکار عمومی می‌بینیم اهتمام به الگو سازی ملی وجود دارد؛ برای مثال همانطور که در بحث راهنمایی و رانندگی مردم کیش به قانونمداری افتخار می‌کنند و خودشان در ترویج قانونگرایی کوشا هستند در بحث چهارشنبه سوری نیز نگهبانان آرامش و امنیت این جزیره زیبا هستند.

دبیر شورای تامین منطقه آزاد کیش افزود: جزیره کیش، در حوزه امنیت اجتماعی، زبانزد بوده و تلاش ما و همکارانمان در حوزه های انتظامی این است که این آیین با مشرکت مردم و به دور از هر گونه ناهنجاری برگزار شود.

پورعلی ادامه داد: جزیره کیش، دارای ظرفیت‌های بالقوه فرهنگی است؛ سرانه فرهنگی ساکنان جزیره، اهالی فرهنگ و هنرمندان، گروه‌های مردم نهاد، رسانه ها، همه و همه دست به دست هم می‌دهد که جزیره در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی بتواند الگو باشد.

وی در پایان بیان کرد: به همت مردم، باید آیین چهارشنبه آخر سال در کیش فارغ از ناهنجاری‌های مرسوم این سال‌ها در کشور برگزار شود؛ همکاران بنده نیز در این راه تمامی تلاش خود را به کار می‌گیرند.

Bookmark and Share عضويت در کانال رسمي ريال نيوز در تلگرام بانک ملت پوشاک آرنا

نظرات بينندگان

نظر شما

نام و نام خانوادگي :
پست الکترونيکي :
نظر :
كد امنيتي :  
 

خبرهای پربازدید