يكشنبه 29 مهر 1397  
تاریخ انتشار: شنبه 27 ارديبهشت 1393
  تعداد بازدید: 3971

ریال نیوز : حديث موسوي: مدتي است كه كمبود شديد آهن قراضه و قيمت رو به رشد‌ آن در بازار داخلي كشور، فولادسازان به‌خصوص توليدكننده‌هايي را كه از كوره‌هاي القايي و سپس قوس الكتريكي در فرآيند توليد فولاد خام استفاده مي‌كنند، با چالش‌هاي فراواني در تامين سخت اين ماده اوليه استراتژيك مواجه كرده است. به‌منظور مديريت و كاهش نرخ آهن قراضه، اخيرا شركت‌هاي فولاد مباركه و فولاد خوزستان و برخي شركت‌هاي بزرگ مصرف‌كننده قراضه اعلام كرد‌ه‌اند به‌طور تدريجي از بازار داخلي اين محصول كنار خواهند رفت و ساير واحدهاي توليدكننده شمش نيز با استقبال از اين اقدام، از آمادگي خود براي تامين تدريجي بخشي از قراضه مورد نياز واحدهاي توليدي از طريق ايجاد كنسرسيوم براي واردات قراضه خبر داده‌اند.


در همين رابطه مشاور مديرعامل شركت توكاتدارك فولاد مباركه نيز در گفت‌و‌گو با «دنياي اقتصاد» مهم‌ترين‌ عامل بروز مشكلات اخير در بازار آهن قراضه كشور را افزايش روزافزون مصرف‌كنندگان اين محصول در داخل و در نتيجه كمبود شديد اين ماده اوليه عنوان كرد و گفت: نياز فعلي كشور به آهن قراضه با اين حجم از توليد فولاد، بيش از 4 ميليون تن در سال است در حالي كه قراضه توليد داخل تنها حدود 2 ميليون تن از اين نياز را پوشش مي‌دهد، بنابراين كشور با كمبود 50 درصدي قراضه مواجه است. محمد سياوشي ادامه داد: در شرايط فعلي اگر كارخانه‌هاي بزرگي همچون فولاد مباركه و فولاد خوزستان نيز طبق درصد واقعي در شارژ كوره‌هاي خود از قراضه استفاده كنند، كل قراضه توليدي كشور حتي كفاف اين دو كارخانه را هم نخواهد داد، از اين‌رو هم‌اكنون اين دو فولاد ساز بزرگ درصد مصرف قراضه خود را در پايين‌ترين حد ممكن نگه داشته‌اند تا اوضاع بازار بيش از اين متشنج و ملتهب نشود. وي افزود: طبيعي است در شرايطي كه عرضه و تقاضاي قراضه با هم برابر نباشند؛ بازار دچار اختلال و التهاب ناشي از كمبود اين محصول خواهد شد، بنابراين براي مديريت اين اوضاع بايد سريعا كسري موجود تامين شده و به بازار مصرف تزريق شود تا اوضاع به روال عادي بازگردد.
وي ادامه داد: بروز شرايطي كه هم‌اكنون فولادسازان ما با آن درگيرند، از قبل قابل پيش‌بيني‌ بود، به همين جهت در گزارش‌هاي مفصلي كه در گذشته به چاپ رسيده است، درباره بروز اين بحران هشدارهاي لازم داده شد، علاوه‌بر اين راهكارهاي لازم جهت پيشگيري از بروز اين مشكلات هم به اطلاع خوانندگان رسيد، اما متاسفانه هيچ نهاد و سازماني به اين هشدارها و پيامدهاي منفي توجهي نكرد و نتيجه نهايي كمبود شديد آهن قراضه شرايطي شد كه هم‌اكنون توليدكننده‌هاي ما با آن درگيرند. محمد سياوشي با تاكيد بر اينكه هنوز بسترها و زيرساخت‌هاي مورد نياز در بنادر براي واردات آهن قراضه فراهم نيست، ادامه داد: اما به هر طريق مهم‌ترين‌ و تقريبا تنها راهكار موجود جهت خروج از وضعيت فعلي، واردات قراضه به كشور است، بنابراين در شرايط فعلي حداقل بايد 2 ميليون تن آهن قراضه توسط شركت‌هاي فولادساز بزرگ كشور و با حمايت همه جانبه دولت از خارج وارد شود تا وضعيت موجود بهبود يابد. 
وي ادامه داد: پس از حصول بهبودي نسبي در بازار داخل نيز لازم است بلافاصله وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت متولي بخش قراضه مورد نياز صنايع را به طور رسمي معرفي كند تا متولي امر با برگزاري جلسات منظم و مكرر با مصرف‌كنندگان و تامين‌كنندگان قراضه، نياز واقعي كشور به اين ماده اوليه و راه‌هاي تامين پايدار و اقتصادي آن را بررسي كرده و هدف‌گذاري لازم را در اين خصوص انجام دهد. مشاور مديرعامل شركت توكاتدارك خاطرنشان كرد: نظر به برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در خصوص افزايش ميزان توليد فولاد خام كشور تا مرز 55 ميليون تن تا سال 1404، واردات قراضه بايد در دستور كار جدي مسوولان و برنامه‌ريزان قرار گيرد، از اين‌رو بايد از هم‌اكنون زيرساخت‌ها و بسترهاي لازم جهت تخليه و بارگيري قراضه در بنادر كشور ايجاد شوند.
سياوشي در پايان ياد‌آور شد: در صورتي كه متولي صنعت قراضه كشور رسما از سوي وزارتخانه مسوول معرفي شود، اين شركت به عنوان يكي از شركت‌هاي زير‌مجموعه مجتمع فولاد مباركه بنابر تجربه‌اي كه در زمينه تامين و فرآوري قراضه دارد، آماده است تا دانش و تجربيات خود را به همراه ارائه‌ راهكارهاي لازم و موثر جهت بهبود و تثبيت شرايط بازار قراضه كشور در اختيار نهادهاي مسوول قرار دهد. (منبع : دنیای اقتصاد )

Bookmark and Share عضويت در کانال رسمي ريال نيوز در تلگرام بانک ملت پوشاک آرنا

نظرات بينندگان

نظر شما

نام و نام خانوادگي :
پست الکترونيکي :
نظر :
كد امنيتي :  
 

خبرهای پربازدید