سه شنبه 27 شهريور 1397  
تاریخ انتشار: يكشنبه 30 ارديبهشت 1397
  تعداد بازدید: 177

ریال نیوز : ایران یکی از مناسب ترین بسترهای ایجاد فعالیت های اینترنتی است که با زیر ساخت های آماده اینترنتی و تلفن هوشمند و نداشتن رقیب می تواند با موفق ترین استارت آپ های دنیا رقابت کند. این سخنان را مهدی نایبی، مدیرعامل استارت آپ "الوپیک" که سابقه راه اندازی شرکت های استارت آپی در کشورهای مختلف دنیا را نیز دارد، به توسعه بازاریابی می گوید. بخش هایی از این گفتگو را در ادامه می خوانید.


الوپیک را با چه هدفی راه اندازی کردید؟

استارت آپ الو پیک در حوزه حمل مسافر، کالا و بار با موتور فعالیت گسترده ای را در سطح شهرتهران آغاز کرد. این شرکت سرویس تاکسی موتوری را راه اندازی کرد تا شهروندانی که تمایل به استفاده از موتور برای ترددهای روزانه خود را دارند، بتوانند با استفاده از این برنامه از خدمات حمل و نقل مسافر با موتور استفاده کنند.

الگوبرداری خاصی از شرکت های مشابه خارجی داشتید؟

بله. به سبب سبقه فعالیت برون مرزی، از یک شرکت خارجی الگو برداری کردیم، اما همه بخش های فعالسازی این استارت آپ کاملا بومی و توسط مهندسان ایرانی طراحی شده است.

با وجود مخالفت پلیس راهور تهران بزرگ با مسافرکشی موتورسیکلت ها، فعالیت خود را آغاز کردید؟

بله. پلیس راهور تهران بزرگ با مسافرکشی موتور سیکلت ها مخالف بود، اما در قوانین موجود در حوزه حمل و نقل، قانونی مبنی بر غیرمجاز بودن حمل مسافر با موتور سیکلت وجود ندارد و در جلساتی که با پلیس راهور تهران بزرگ برگزار کردیم، اجازه راه اندازی این سرویس خدماتی را در سطح کلانشهر تهران گرفتیم. حفظ ایمنی مسافران موتور از اصول محوری فعالیت الوپیک است. در طرح اجرایی الوپیک و در این مدل حمل و نقلی فقط موتورهایی امکان حمل مسافر را دارند که بیمه شخص ثالث داشته و کلاه کاسکت اضافی برای مسافر خود داشته باشد. درحال حاضر شرکت الوپیک تنها استارت آپی است که مجوزهای لازم را از اتحادیه حمل بار و کالای وانت بارها و موتورسیکلت ها گرفته است و حتی مجوزهای لازم از مراجع انتظامی، معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری به عنوان یک کارآفرین و شهرداری تهران را دارد و به صورت کاملا قانونی می تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

نحوه گزینش راکبان موتور سیکلت برای همکاری با شما چگونه است؟

علاوه بر ثبت نام اینترنتی و یا مراجعه متقاضیان، ویزیتورهای الوپیک در خیابان ها اقدام به ثبت نام و شماره رانندگان وانت و موتور سیکلت ها می کنند، اما با مراجعه فرد متقاضی به دفتر مرکزی این شرکت در صورت نداشتن مدارک معتبر و سوء پیشینه از همکاری با فرد مذکور ممانعت به عمل می آید. در ابتدای فعالیت این شرکت 12 هزار موتور سوار و راننده وانت با این اپلیکیشن همکاری می کردند و در 14 ماه اخیر این تعداد به 70 هزار نفر رسید و با برگزاری بزرگترین گردهمایی استخدامی کشور، خانواده بزرگ الوپیک 90 هزار نفر عضو یافت و رکورد جهانی در این حوزه را ثبت کرد.

سرمایه گذاری اولیه استارت آپ الو پیک چه میزان بود؟

این مجموعه با سرمایه کمتر از یک میلیارد تومان راه اندازی شده است و با توجه به تراکنش مالی ای که روزانه  دارد حجم سرمایه گذاری خود را در این حوزه تا سال آینده بیشتر خواهد کرد. نحوه محاسبه سهم شرکت از هرخدمات حمل و نقلی نیز 80 درصد سهم راننده و 20 درصد سهم شرکت است.

بیمه کالا و باری الوپیک چه مبلغی را پوشش می دهد؟

درحال حاضر حداکثر باری که توسط موتورسیکلت و یا وانت بارها می تواند جابجا شود ارزش 10 میلیون تومان دارد و چنانچه در زمان جابه جایی بار صدمه ای به کالا وارد شود، شرکت قیمت کالای بار را به طور کامل به صاحب کالا پرداخت می کند.

یکی از موضوعاتی که در حوزه ورود استارت آپ ها به بخش خدمات شهری وجود دارد، توجه به مسائل زیست محیطی است، در این باره چه تمهیداتی اندیشیده اید؟

در شهرهوشمند که تلاش می شود به آن دست یابیم، به کاهش آلودگی، کاهش ترافیک، شهر سبز و حفظ محیط زیست نیاز داریم و برای رسیدن به این مهم لازم است ظرفیت های مناسب را برای حضور استارت آپ ها درمحیط شهری فراهم کنیم. واقعیت این است که در شرایط فعلی، بیشتر موتور سیکلت هایی که در الوپیک فعالیت می کنند، موتور سیکلت هایی هستند که هم اکنون درخیابان های تهران نیز مشاهده می شود. اما درآینده نزدیک در صورت همکاری سازمان های متولی در نظر داریم تا از موتورهای برقی به جای موتورسیکلت های بنزینی استفاده کنیم. البته در مسافت های کوتاه امکان بهره گیری از دوچرخه نیز هم اینک وجود دارد.

 

 

برای گسترش دامنه فعالیت های الوپیک در کشور برنامه ای دارید؟

درحال حاضر این اپلیکیشن علاوه برتهران درشهرهای کرج، مشهد، شیراز و تبریز نیز  خدمات ارائه می دهد. گسترش حوزه خدمت رسانی الوپیک در سراسر کشور در دستور کار است که با بازاریابی و نیاز سنجی دقیق و مدون در آینده این اهداف محقق خواهند شد.

آینده فعالیت استارت آپ های ایرانی را چگونه متصور هستید؟

با توجه به پتانسیل و ظرفیتی که در حوزه دانش استارت آپ ها داریم و نیز با عنایت به توانمندی اجرایی استارت آپ های کشورمان اگر حمایت های لازم صورت گیرد به قطب مطلوب و مقبول فعالیت استارت آپ ها بدل می شویم و همچنین اگر با بازاریابی مدرن و اصولی، بازارهای جوامع مخاطب را رصد و شناسایی کنیم، ایران می تواند صادرکننده استارت آپ های موفق خود به جهان باشد. درسال های اخیر شاهد هستیم بسیاری از کارآفرینانی که تجربه فعالیت اقتصادی و زندگی درخارج از کشور را داشته اند، به ایران باز می گردند. علت را در این نکته مهم باید دید که ظرفیت بازار در ایران بسیار بالاست و اگر زیرساخت های لازم فراهم شود علاوه بر تهران در دیگر شهرهای کشور نیز توسعه اشتغال پایدار تحقق می یابد. در ادامه می توان به صدور دانش فنی و علمی شرکت های دانش بنیان مبادرت ورزید که استارت آپ ها یکی از نمونه های واجد شرایط این حوزه هستند.// گفتگو : حمید بروغنی _ هفته نامه توسعه بازاریابی

 

Bookmark and Share عضويت در کانال رسمي ريال نيوز در تلگرام بانک ملت پوشاک آرنا

نظرات بينندگان

نظر شما

نام و نام خانوادگي :
پست الکترونيکي :
نظر :
كد امنيتي :  
 

خبرهای پربازدید