دوشنبه 23 مهر 1397  
تاریخ انتشار: شنبه 19 خرداد 1397
  تعداد بازدید: 136

ریال نیوز : رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان با اشاره به اعتراض ناشران به تشخیص مالیات برای خود، ضمن ارائه راهکار اعتراض به این مساله از نامه‌نگاری با وزیر اقتصاد و دارایی برای رفع این مساله خبر داد.


محمود آموزگار  در گفتگو با مهر با ابراز تاسف از این که بدنه سازمان امور مالیاتی همراهی لازم را نمی‌کند و معمولا دنبال بهانه‌ای برای منتفی کردن مساله معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان است، عنوان کرد: ما در حال حاضر تعداد نمایندگانمان را در هیات‌های حل اختلاف مالیاتی به هشت نفر افزایش داده‌ایم و توصیه‌مان به همکاران ناشر این است که در صورت انجام تکالیف قانونی در زمینه ثبت اظهارنامه و مواجهه با برگه تشخیص مالیاتی، حتما به این مساله اعتراض کنند تا موارد به هیات‌های حل اختلاف ارجاع داده شود و تا در آن جلسه نماینده آنها در اتحادیه به دفاع از آنها بپردازد.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در ادامه با بیان اینکه متاسفانه ممیزان حوزه‌های مالیاتی قانون را درست مطالعه نمی‌کنند و دوستان در راس سازمان نیز مراتب را آنطور که باید و شاید به آنها منتقل نمی‌کنند، گفت: در ماده ۹۵ در قانون قبل از اصلاحیه سال ۹۴ که مشاغل را به سه دسته الف ب ج تقسیم و برای هر کدام تکالیفی تعیین می‌کرد. بعد اصلاحیه سال ۹۴ این دسته بندی منسوخ شد و به جای آن در ماده ۹۶ آمده که اگر در مشاغل در ارتباط با وضعیت درآمدی‌شان تقسیم بندی شده‌اند. در این زمینه و در حال حاضر اشتباه ممیزان این است که برای تشخیص درآمد سال ۹۵  به لیست تولیدات ناشران در سال ۹۵ استناد و آن را مطالبه می‌کنند در حالی که ناشر در هر سالی که اظهارنامه خود را ثبت می‌کند به دلیل اینکه سال کاری به پایان نرسیده  است اطلاع دقیق درآمدی خود را نیز در دسترس ندارد و چنین فهرستی در نتیجه زمانی می‌توانند مورد استناد قرار بگیرد که درآمدش در سال قبلش محقق شده باشد.

وی افزود: کتاب هایی که یک ناشر در یک سال منتشر می‌کند الزاما به معنی فروش آنها تا پایان آن سال نیست. روش درست این است که میزان فروش کتابها در سال گذشته باید ملاک تشخیص در مالیات سال بعد باشد.

آموزگار افزود: شنیده‌ام که دوستان ناشر در این زمینه نامه‌ای به وزیر اقتصاد نوشته‌اند و قرار شده آقای وزیر نامه‌ای به آقای تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی بزند و جلسه‌ای برای رفع این مساله برگزار شود.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران تصریح کرد: بحث دیگر اما در زمینه بهره‌مندی معافیت تهیه و تنظیم اظهار نامه در موعد مقرر است. ممکن است ناشران در تنظیم اظهارنامه فراموش کند خود را در زمره مشمولین معافیت در اظهارنامه اینترنتی ثبت کند و یا این که بلد نباشد این کار را بکند. ممیزان دارایی نمی‌توانند با استناد به این مساله موضوع معافیت را کان لم یکن کرده و بگویند ناشر خودش خواسته معاف نباشد. توصیه من این است که ناشران تکالیف خود را انجام و پس از انتشار برگه تشخیص حتما اعتراض کنند و نمایندگان آنها در جلسه رسیدگی حضور خواهند داشت و از دستاورد معافیت مالیات ناشران و کتابفروشان حراست می‌کنند.

Bookmark and Share عضويت در کانال رسمي ريال نيوز در تلگرام بانک ملت پوشاک آرنا

نظرات بينندگان

نظر شما

نام و نام خانوادگي :
پست الکترونيکي :
نظر :
كد امنيتي :  
 

خبرهای پربازدید