سه شنبه 22 آبان 1397  
تاریخ انتشار: سه شنبه 25 شهريور 1393
  تعداد بازدید: 3497

ریال نیوز : مهمترین برآیند حاصل از مدیریت مناسب شهری، ایجاد تعامل سازنده و متقابل شهرداری با شهروندان است.

 

محمدرضا انبیائی*

مهمترین برآیند حاصل از مدیریت مناسب شهری، ایجاد تعامل سازنده و متقابل شهرداری با شهروندان است. هنگامی که شهروندان به عنوان بزرگترین و ارزشمند­ترین گروه هدف در راس سیاستگذاری­های شهرداری در تمامی زمینه­ها اعم از عمرانی، فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و رفاهی قرار می­گیرند و فرآیندها و تعاملات اجتماعی شهر روند سریعتری به خود می­گیرد. بارور شدن این تعامل سازنده در رضایت عمومی از خدمات شهری صورت می­پذیرد و مجموعه شهرداری باید تلاش کند تا با ارائه خدمات محسوس و مطلوب، فرهنگ مشارکت اجتماعی را در توده­های مردمی رونق بخشد.

گذشت حدود یکسال از آغاز فعالیت دوره چهارم شوراهای شهر و روستا و انتخاب شهروندان،فرصتی را فراهم آورد تا در این نوشتار به برخی از خصوصیات شهرداران کارآمد پرداخته شود.

مدیریت شهرداری یک مدیریت چند بعدی و فعال است. شهردار باید با ایجاد فرهنگسرا و امکانات شهری در محل­های تجمع مردمی، بسترهای اندیشمند فرهنگی شهر را فراهم آورد و همزمان با ارائه متدهای اقتصادی به تأمین بودجه موردنیاز خود بپردازد. او باید به ساخت و سازهای عمرانی و انطباق آن با معماری متناسب محلی نظارت دقیق داشته باشد و همزمان سرانه فضای سبز شهری را افزایش داده و در تأمین پارکینگ­های شخصی و عمومی اهتمام سخت گیرانه­ای بورزد. بنابراین ایفای هوشمندانه این وظایف مهم و ایجاد تعاملات اجتماعی با بخش­های مختلف جامعه حاصل یک مدیریت چند بعدی است و بعضاً مشاهده می­شود که میزان موفقیت یک شهردار با تحصیلات آکادمیک فنی و مدیریتی بیشتر ازشهردارانی با تحصیلات آکادمیک عمران و شهرسازی است.

شهرداری به عنوان یک نهاد مردمی همواره وظیفه پاسخگویی و تعامل سازنده با شهروندان را دارد نهادینه شدن فرهنگ مشارکت فعال در بطن جامعه مستلزم شفافیت و ارائه پیشرفت­های کاری و اطلاع­رسانی دقیق از جانب شهرداری است. این رویه سبب جلب مشارکت­های عمومی و سرمایه­گذاری مردمی خواهد بود که به عنوان یکی از مهمترین شاخص­های ارزیابی عملکرد شهرداران مورد بحث قرار می­گیرد. شهردار بایستی با ارائه برنامه­های تشویقی سبب جذب سرمایه­گذاران در عمران شهری شود تا با توجه به عدم بهره­مندی مستقیم از اعتبارات دولتی، قادر به تأمین منابع مالی خود باشد.

موقعیت شناسی و مطالعه در بافت اجتماعی منطقه، شهردار را یاری می­رساند تا با تنظیم اهداف کوتاه­مدت و بلند­مدت نسبت به برنامه­ریزی شهری اقدام کند. آسیب­­شناسی اجتماعی یکی از مهم­ترین اصولی است که هم نیازمند انفعالات کوتاه­مدت جهت رفع آسیب­های موجود و هم اقدامات بنیادی و بلند­مدت جهت درمان اساسی است. نتایج حاصل از مطالعات اجتماعی و معضلات شهری امری نسبی است که با توجه به پارامترهایی از قبیل شرایط اقلیمی، بافت تاریخی، رفاه اجتماعی، حاشیه نشینی شهری، سطح سواد عمومی و بسیاری از عوامل دیگر قابل تغییر است و شهردار با ایجاد کارگروه­های مطالعاتی، همواره باید نوسانات این پارامتر­ها را کنترل کند تا معیاری برای آگاهی از میزان ثمر­بخشی برنامه­های کوتاه­مدت و بلند­مدت خود را داشته باشد.

تخصصی شدن مسئولیت­های اجرایی با مبنا قراردادن کوچک­سازی ساختار تشکیلات شهرداری از جمله مواردی است که سبب چابکی و تقویت اساس مدیریت کیفیت فراگیر می­شود. متمرکز بودن ساختار تشکیلات شهرداری سبب ایجاد هسته­ای همگرا می­شود که به همگرا بودن با دیگر مدیریت­های جامعه منجر شده و شهردار را درج ­آوری هدفمند و اصولی اطلاعات و تحلیل آنها در فرآیند اجرایی برنامه­ها یاری می­رساند.

نگاه شهردار به فعالیت­های شهری باید نگاهی زیر­بنایی باشد. شهردار نباید برنامه­های خود را برای دوره فعالیت خود تنظیم کند بلکه باید با نماینده استراتژی­ها نسبت به تدوین و تصویب برنامه­های پنج ساله، ده ساله و... مبتنی بر تعریف علمی اهداف توسعه شهر و مستندات توسعه کشور مثل سندچشم­انداز و برنامه­های پنج ساله کشور اهتمام ورزد. شهردار کارآمد بایستی با استقلال، اندیشه، ابتکارعمل و جامعیت فکر منشاء رفع معضلات زیر بنایی شهر باشد.

شهردار خوب برآمده از یک شورای شهر خوب است، شهرداری مکان مناسبی برای مدیریت آزمون و خطا نیست. بنابراین برای تبدیل نهاد نوپای شورا به نهادی کارآمد، می­بایست شوراها در انتخاب شهردار به خواسته ها و شاخص هایی از این قبیل توجه نمایند: تخصص، حسنشهرت،داشتن قدرت تعامل با شوراء، مردم و دولت، مشارکتپذیری، تسلط کامل بر قوانین شهرداری­ها، شوراها، آیین­نامه­ها و سازمان­های وابسته، توان ایجاد هماهنگی بین نهادها و سازمان­های نقش­آفرین در شهر، توان جذب منابع مالی و فعال کردن منابع مالی برای شهرداری.

بی­گمان یک شورای خوب برآمده از بستر سیاسی، فرهنگی شفاف می­تواند با انتخاب شهردار شایسته که رویکرد سیستمی را در رأس برنامه­های خود قرار می­دهد، رشد اجتماعی یک شهر خدمت شایانی ارائه دهد.انتخاب شهردار توسط شورای شهر که برخاسته از آرای مردمی هستند سبب جلب مشارکت عمومی و نهادینه کردن دموکراسی شهری می­شود و فرصت مناسبی را فراهم می­سازد تا با ایجاد تعامل و همکاری متقابل و استفاده از توان مدیریت فراگیر اجتماعی با تأکید بر خرد جمعی و پرهیز از نظرات شخصی و حب و بغض­های سیاسی، تحقق اهداف توسعه شهری و اجتماعی روند سریعتری به خود بگیرد.

*مدرس دانشگاه و مدیر اجرایی کانون

 نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی

Bookmark and Share عضويت در کانال رسمي ريال نيوز در تلگرام بانک ملت پوشاک آرنا

نظرات بينندگان

نظر شما

نام و نام خانوادگي :
پست الکترونيکي :
نظر :
كد امنيتي :  
 

خبرهای پربازدید