ریال نیوز:کره‌جنوبی در حالی پس از مدت‌ها بلوکه کردن اموال ملت ایران که به نوعی دزدی مدرن است، اعلام کرده آماده جابجایی این منابع است که اخبار ضدونقیضی از این مهم به گوش می‌رسد.

به گزارش ریال نیوز، روز دوشنبه ۲۲ دی ۹۹ عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با چوی جونگ کان قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی گفته بود بانک‌های کشور کره جنوبی سال‌هاست منابع ما را در این کشور متوقف کرده‌اند و موضوع را تعیین تکلیف نمی‌کنند و حتی به سپرده ما سود نیز تعلق نگرفته است.

همتی عملکرد کشور کره جنوبی در قبال منابع ایران در این کشور را خطای بزرگی دانست و اساساً این نکته که کره با تبعیت از دستور کشوری ثالث پول ایران را مسدود کند را غیرقابل قبول خواند.

روز سه شنبه ۵ اسفند جلسه‌ای به درخواست سفارت کره جنوبی با حضور رئیس کل بانک مرکزی ایران و سفیر کره جنوبی در ایران برگزار شد که در مورد مصرف بخشی از منابع بانکی ایران در کره جنوبی و نحوه جابجایی منابع توافق صورت گرفت.

آن طور که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد توافقات لازم در خصوص انتقال منابع به مقاصد مورد نظر انجام و تصمیمات بانک مرکزی در خصوص حجم منابع مورد انتقال و بانک‌های مقصد به طرف کره‌ای اعلام شد.

در این جلسه سفیر کره جنوبی در ایران اعلام کرد کشورش آماده انجام تمام اقدامات لازم برای استفاده از تمامی منابع بانکی ایران در کره جنوبی است و در این خصوص هیچ سقف و محدودیتی وجود ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی نیز با استقبال از تغییر رویکرد کره جنوبی اعلام کرد اگرچه جمهوری اسلامی ایران از تغییر رویکرد کشور‌ها و افزایش همکاری‌ها استقبال می‌کند، اما پیگیری‌های حقوقی این بانک به منظور مطالبه خسارات ناشی از عدم همکاری بانک‌های کره‌ای در سال‌های اخیر به قوت خود باقی خواهد بود و طرف کره‌ای باید تلاش زیادی انجام دهد تا این سابقه منفی از بین برود.

همچنین علی ربیعی سخنگوی دولت در همین زمینه گفت صبح امروز رئیس کل بانک مرکزی در ستاد اقتصادی دولت گزارشی از توافقات انجام گرفته با نمایندگان کشور‌های کره جنوبی و ژاپن در خصوص نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی در این کشور‌ها ارائه کرد. به نظر می‌رسد در گام اول در حد یک میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی ایران در اختیار ما قرار خواهد گرفت.

این درحالی است که روز گذشته سه شنبه بیانیه‌ای منتسب به وزارت خارجه کره جنوبی درباره دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور در برخی رسانه‌ها بازتاب یافت.بر اساس گزارش خبرگزاری یونهاپ در این بیانیه آمده است «دارایی‌های مسدود شده ایران بعد از انجام رایزنی‌ها با آمریکا آزاد خواهد شد.»

در این بیانیه همچنین بدون اشاره به جزئیات، آمده است دولت ما در حال رایزنی با ایران درباره راه‌های استفاده از دارایی‌های مسدود شده است و طرف ایرانی نیز رضایت خود را نسبت به پشنهاد‌های ما ابراز کرد. آزاد شدن دارایی‌ها از طریق مشاوره با کشور‌های مرتبط از جمله آمریکا انجام خواهد شد.

به گفته همتی هفت میلیارد دلار حق طبیعی و مسلم ملت ایران بیش از دو سال در بانک های کره جنوبی متوقف شده است.

اواسط بهمن ماه امسال نیز کره جنوبی از نهایی شدن مذاکرات با آمریکا درباره پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل خبر داده بود.

فارغ از اصالت بیانیه صادر شده، رویه کره جنوبی برای بلوکه کردن اموال ملت ایران که به نوعی دزدی مدرن نامیده می شود نشان از بی‌هویت و بی‌استقلال بودن دولت کره جنوبی است که حتی برای ساده‌ترین کار یعنی تجارت خارجی خود باید از رژیم وحشی آمریکا اجازه بگیرد.

این مهم مصداق درستی گزاره‌ای است که می‌گوید دنیای کنونی با قانون جنگل اداره می‌شود و اگر کشور قدرتمند نشود و قدرت نداشته باشد محکوم به مرگ است.

جمهوری اسلامی ایران به درک به موقع و درست این مهم، به منظور تضمین منافع ملی و حراست از اموال ملت، خود را قدرتمند کرده است و حرکت اولیه کره جنوبی برای پرداخت اموال ملت ایران نیز پیرو همین قدرت کشورمان انجام شده است و  ناگزیر به ادامه آن نیز خواهد بود.