هشدار به متقاضیان کارت اعتباری سهام عدالت

به گزارش ریال نیوز، سمیه محمدی با تاکید بر شرایط مورد نیاز برای دریافت کارت اعتباری گفت: تمام دارندگان سهام عدالت مشروط بر این که سهام عدالت خود را نفروخته باشند، می‌توانند کارت اعتباری را از درگاه‌ها و اپ‌های رسمی و مستقیما از دو بانک ملی و تجارت دریافت کنند و روش جایگزینی وجود ندارد.
مدیر پروژه کارت‌های اعتباری سمات با اشاره به کسانی که سهام عدالت خود را فروخته‌اند، گفت: این نکته کلیدی است که افرادی که سهام عدالت خود را فروخته‌اند، نمی‌توانند، کارت اعتباری دریافت کنند و تا زمانی دستور آزادسازی مابقی سهام عدالت صادر نشود، آنها نمی‌توانند کارت اعتباری بگیرند.
محمدی با اشاره به این که افرادی که سهام عدالت شان توقیف شده هم نمی‌توانند کارت اعتباری دریافت کنند، گفت: افرادی هم که شرایط عمومی دریافت وام را ندارند و سیستم بانکی اجازه وام گرفتن به آنها نمی‌دهد هم نمی‌توانند کارت اعتباری بگیرند و آنها بعد از رفع موانع می‌توانند سهام شان را توثیق کنند و کارت اعتباری بگیرند.
شرایط اخذ کارت اعتباری
مدیر پروژه کارت‌های اعتباری سمات تاکید کرد که شرایط دریافت کارت اعتباری مانند سابق است و متقاضیان باید با کارت ملی جدید و حساب در یکی از دو بانک ملی و تجارت و به صورت الکترونیک تقاضای دریافت کارت اعتباری خود را ثبت کنند.
محمدی با تاکید بر اینکه سهامداران دقت کنند که بازپرداخت اعتبارات مهم است، گفت: اگر سهامداران نتوانند به تعهدات خود عمل کنند، سهام عدالت آنها توسط بانک به فروش می‌رسد، وقتی بازپرداخت و اقساط به صورت منظم پرداخت شود، عایدی سهام مثل سود، حضور در مجمع و حق رای متعلق به سهامدار است و می‌توانند از همه آنها استفاده کنند.
وی با تاکید بر این که سهامداران به هیچ عنوان به صورت حضوری برای احراز شرایط دریافت کارت اعتباری مراجعه نکنند و تمامی فرآیندها به صورت غیر حضوری و مراجعه الکترونیکی انجام می‌شود، گفت: افرادی که مدل سهامداری به روش مستقیم را انتحاب کرده اند، باید تغییراتی در سبد خود انجام دهند و قبل از ورود به سامانه بانک، کارگزاری ناظر را در پرتفوی سهام عدالت خود فعال کنند.
به گفته محمدی با توجه به زمان معاملاتی بورس، افرادی که متقاضی دریافت کارت اعتباری سهام عدالت هستند باید در روزهای کاری و در ساعت ۸ صبح تا ۱۶ اقدام به ثبت نام کنند تا فرآیند توثیق سهام، سریعتر انجام شود.
تا اطلاع ثانوی فقط ملی و تجارت
مدیر پروژه کارت‌های اعتباری سمات همچنین تاکید کرد که هنوز فرآیند اتصال و مشارکت بانک‌های دیگر در این طرح به اتمام نرسیده و تا زمان اعلام رسمی در این باره، متقاضیان همچنان از بانک‌های ملی و تجارت اقدام کنند.
محمد تاکید کرد: همچنان در قبال وثیقه‌گذاری سهام عدالت، کارت اعتباری برای خرید از مراکز تجاری صادر می‌شود و وام نقدی اعطا نمی‌شود.
محمدی در پاسخ به این سوال که آیا مطابق با آنچه که در اخبار آمده زمینه اتصال بانک‌های دیگر در طرح کارت‌های اعتباری سمات مهیا شده و آنها تا اردیبهشت ماه در این طرح مشارکت می‌کنند، گفت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی این آمادگی را دارد که کارت‌های اعتباری را از طریق هر بانکی به‌دست متقاضیان برساند اما هنوز شرایط تمامی بانک‌ها برای مشارکت در این طرح عملیاتی نشده و به محض این که کل بانک یا بانک‌های به این طرح اضافه شدند، اطلاع رسانی کاملی انجام خواهد شد.
محمدی در توضیح این نکته که چرا سایر بانک‌ها هنوز به مشارکت در این طرح نپرداخته اند، گفت: همه بانک‌ها در حال عملیاتی کردن و مشارکت در این طرح هستند اما به جز دو بانک ملی و تجارت، سایر بانک‌ها هنوز نتوانسته‌اند مراحل و فرآیندهای الکترونیکی اعطای کارت‌های اعتباری را طی کنند.
حدود ۴۹ میلیون نفر در کشور مشمول سهام عدالت شناخته شدند که از این تعداد ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، با آزادسازی ۶۰ درصد از آن، سهام خود را فروخته‌اند. از تعداد باقی ماندگان هم بیش از ۶ هزار وثیقه‌گذاری برای دریافت کارت اعتباری هم انجام شده است.
نخستین انتخابات شرکت سهام عدالت استانی هم ۱۸ اردیبهشت ماه و به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا