آغاز به کار همایش صنعت فولاد و سنگ آهن ایران

ریال نیوز : دوازدهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار در هتل المپیک تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش ریال نیوز، این نمایشگاه  از امروز تا ۲۱ اردیبهشت‌ماه با حضور شرکت های مطرح صنعتی و معدنی کشور برپا خواهد بود.

محورهای اصلی این همایش شامل بررسی توازن توسعه زیرساخت‌ها (حمل‌ونقل، گاز، برق، آب و…) و طرح جامع فولاد ، سیاست‌های حاکمیتی در نظام قیمت‌گذاری ارکان زنجیره‌ی فولاد ، بررسی و ارائه راهکار تضاد استراتژی و منافع نهادهای مختلف (منابع طبیعی، محیط زیست و…) با بخش معدن ، اهمیت اکتشافات و احیای معادن راکد در چشم‌انداز بلندمدت تامین منابع مواد اولیه ، بررسی اهمیت و تاثیر امنیت سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی در معدن و صنایع معدنی ، احیا برجام، اصلاح سیاست‌های ارزی و صادراتی و بررسی طرح جامع استراتژی توسعه صنعتی؛ تدوین، اجرا و پیاده‌سازی است.

در ابتدای این مراسم سروش فولادچی، دبیر همایش با حضور در جایگاه سخنرانی به تشریح اقدامات گروه رسانه‌ای روزنامه دنیای اقتصاد در برگزاری دوازدهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران پرداخت.

وی با اشاره به این که فولاد نقش مهم و کم نظیری در اقتصاد دارد گفت: گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد توجه ویژه به این بخش دارد و با رویکردهای بررسی توازن توسعه زیرساخت‌هایی نظیر حمل‌ونقل، گاز، برق، آب و… و طرح جامع فولاد، سیاست‌های حاکمیتی در نظام قیمت‌گذاری ارکان زنجیره‌ی فولاد را بررسی و با ارائه راهکار تضاد استراتژی و منافع نهادهای مختلفی همچون منابع طبیعی، محیط زیست و… با بخش معدن، اهمیت اکتشافات و احیای معادن راکد در چشم‌انداز بلندمدت تامین منابع مواد اولیه، بررسی کرده و این همایش را با نگاه به اهمیت و تاثیر امنیت سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی در معدن و صنایع معدنی،احیا برجام، اصلاح سیاست‌های ارزی و صادراتی و بررسی طرح جامع استراتژی توسعه صنعتی، تدوین، اجرا و پیاده‌سازی می‌کند.


علیرضا بختیاری مدیر مسئول گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد دیگر سخنران این همایش با اشاره به اینکه فولاد پس از نفت خام تاثیر قابل توجهی در اقتصاد جهان داردگفت:  سهم فولاد در بازار فلزات در سال‌های آینده نیز قابل توجه است و جنگ روسیه و اوکراین باعث کاهش تولید فولاد شد اما خروج این دو کشور از این عرصه نشان از آن است که فرصت‌های بیشتری برای دیگر کشورها ایجاد می‌شود.

وی در ادامه افزود: تحقق اهداف تولید در گرو برنامه ریزی دقیق در همه زمینه های تولید از سنگ آهن تا پایان زنجیره قابل توجه است.ضمن اینکه صنعت فولاد در ایران می‌تواند موتور پیشران در شرایط تحریم باشد.
بختیاری با اشاره به عوارض صادراتی گفت: این عوارض می‌تواند موفقیت فولاد سازان را تحت تاثیر قرار دهد به خصوص در شرایطی که شاهد جنگ روسیه و اوکراین هستیم و بسیاری از کشورها مشوق‌های تولید را برای تولید کنندگان قرار داده‌اند.


محمد اتابک، معاون اقتصادی بنیان مستضعفان سخنران دیگر این همایش با اشاره به اینکه صنعت فولاد جهان طی یک دهه گذشته ۳۲ درصد افزایش داشته و نسبت به دهه قبل ۵۱ درصد رشد کرده گفت: فولاد در تولید ناخالص داخلی در جهان سهم ۹۵ هزار میلیارد دلاری دارد و این اتفاق رامی‌توان از شاخص های توسعه یافتگی برشمرد.
اتابک با اشاره به مشکل برق در صنعت فولاد اظهار داشت: متأسفانه به دلیل عدم سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری کم در این زمینه رشد سالیانه برق که ۹ درصد بوده به ۲ درصد رسیده و این رشد از حجم تقاضا جا مانده است.
معاون اقتصادی بنیان مستضعفان ادامه داد:  قطعی برق صنعت ما در سال گذشته سبب شد تا شاهد افزایش بها در این بخش باشیم و این اتفاق هزینه فولادسازان را نیز افزایش داد.


رضا محتشمی‌پور ،معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت دیگر سخنران این برنامه به افت تولید فولاد در سال گذشته اشاره کرد و افزود: آینده صنعت فولاد نمی‌تواند ادامه را گذشته باشد و ادامه مسیر را باید با مدیریت انرژی گره زد.

محتشمی‌پور ادامه داد: بحث کلنگ‌زنی پروژه‌های جدید فشار زیادی را به  بخش انرژی وارد خواهد کرد از این رو صنعت فولاد نمی‌تواند ادامه دهنده راه گذشته بدون لحاظ‌کردن کردن پیوست انرژی باشد.


عزت‌الله اکبری تالارپشتی رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به نقش رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: چقدر خوب است که رسانه کار حرفه‌ای انجام دهد و ظرفیت‌های موجود به کمک رسانه‌ها به میدان بیاید.
وی در ارتباط با اکتشافات افزود: گفتند در اکتشاف مشکل داریم اما من مطلع هستم که مدیران فعال در این حوزه در حال اکتشافات عمیق هستند.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  افزود: ما در قانون بی‌ثباتی کمتر داریم و آنچه هست دستور العمل‌هایی است که اجرا می‌شود.
اکبری تالارپشتی ادامه داد: انرژی مزیت ماست، و انتظار ما از بخش خصوصی این است که مطالباتش را به صورت حرفه‌ای و تخصصی پیگیر باشد و تسلیم تصمیمات غلط نشود.‌
وی اظهار کرد: شما مردم مایید و مطالبه‌گری حرفه ای را باید روزبه روز تقویت کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

دکمه بازگشت به بالا