آیا نظام به احیای برجام تن می دهد؟

به گزارش ریال نیوز؛ دولت حسن روحانی برای بازگشت به برجام بدون لغو موثر تحریم های نفتی و بانکی فشار زیادی را به نظام وارد کرده و بازارهای بورس و ارز را به گروگان گرفته است.

خبرهایی درباره پیشنهاد دولت به طرف آمریکایی برای بازگشت همزمان به برجام مطرح شده که نشان می دهد طبق این برنامه؛ ایران و آمریکا ۳ خرداد ماه 1400 به تعهدات برجامی بازمی‌گردند که طبق این طرح آمریکایی‌ها حاضر شده‌اند تحریم‌های نفتی ایران را بردارند، اما حاضر به لغو تحریم‌های بانکی نیستند. باتوجه به افزایش شدید فروش نفت ایران؛ عملا طرف آمریکایی امتیازی که وجود ندارد را پیشنهاد کرده و تحریم بانکی که اقتصاد ایران را آزار داده است لغو نمی کند.

عدم تلاش دولت برای ایجاد پیمان های دوجانبه پولی با کشورهای همسو و عدم تمایل به استفاده از سیستم پیام رسان چینی و روسی که جایگزین سوئیفت شده اند باعث شده است تا کارت تحریم بانکی همچنان در دست آمریکایی ها قابلیت استفاده داشته باشد.

در صورتی که طبق این تحریم عمل شود، نه تحریم های اصلی کشور لغو می شود و نه حتی فرصت راستی آزمایی برای تحریم های تعلیق شده باقی می ماند و دولت عملا از تمام خط قرمزهای تعیین شده عبور خواهد کرد.

این پیشنهاد توسط نظام موردقبول واقع نشده و فشار دولت برای قبولاندن آن در روزهای اخیر تشدید شده است. دولت از ایجاد قفل مصنوعی فروش در بازار سهام و در برزخ نگاه داشتن بازار ارز به عنوان ابزارهای فشار استفاده می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

دکمه بازگشت به بالا