بورس در هفته پیش ِ‌ رو

شنبه آخرین روز کاری بورس در بهار 99 می باشد. فصلی که بورس سبزترین دوران خود را سپری کرد و سه بار به ابر کانال یک میلیون سر زد و هم اکنون بر قله یک میلیون و 229 هزار و 673 واحدی قرار دارد. بازدهی بورس در فصل بهار تا اینجای کار 142 درصد بوده است. این بازدهی در خرداد ماه سال جاری 28 درصد و در هفته آخر خرداد ماه نیز 3.3 درصد بوده است.

 

شاید پرسش بسیاری این است که با روند صعودی بورس در هفته های اخیر  بورس هفته پیش رو چگونه آغاز خواهد کرد؟ برای پیش بینی روند بورس در هفته آینده باید به اخباری که قرار است این هفته بورس و بازارهای موازی را تحت تاثیر قرار دهد مراجعه کنیم.

بازار مسکن و مالیات ستانی از خانه های خالی

از بازار مسکن آغاز می کنیم. خبرها حکایت از آن دارد که قرار است از تابستان سال جاری و به روایتی از ابتدای تابستان سال جاری مالیات ستانی از خانه های خالی آغاز شود.  این خبر می تواند از ورود پول به بازار مسکن تا حدودی جلوگیری کند.

وزیر راه و شهرسازی در مورخه 21 خرداد ماه سال جاری گفت: این سامانه در بهمن ماه توسط وزارت راه وشهرسازی رونمایی شده و تمامی دستگاه ها اطلاعات خود را وارد این سامانه کرده اند و سازمان امور مالیاتی باید از تابستان امسال اقدام به شناسایی واحدهای خالی و صدور برگه مالیات کند.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز طی مصاحبه ای در مورخه 26 خرداد ماه سال جاری با اشاره به جلسه اخیر با معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی  از راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان تا چند روز آینده خبر داد.

بازار ارز گوش به زنگ خبرهای عراق

بازار ارز این روزها به رقیب جدی برای بورس تبدیل شده است و دلار کانال های جدید قیمتی را برای خود فتح می کند. فعالان این بازار اما چشم به راه خبرهای رئیس کل بانک مرکزی از سفرش به عراق هستند. خبرهایی که می تواند تا حدودی بر روی روند نرخ ارز تاثیرگذار باشد.

در 28 خرداد ماه سال جاری، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با همتای عراقی خود دیدار کرد. همتی ضمن اشاره به پیشینه همکاری دو کشور گفت: در سفرهای قبلی به توافقات خوبی دست یافتیم. براساس تفاهم گذشته میان هر دو کشور پیش بینی شده بود از منابعی که در کشور عراق داریم برای خرید کالاهای غیرتحریمی و اساسی استفاده کنیم. طی این سفر نیز به تفاهم‌های خوبی دست یافتیم. رئیس کل بانک مرکزی، زمان بندی اجرایی شدن این توافق را بسیار مهم خواند و گفت: در حال حاضر اراده دو کشور بر اجرایی شدن این توافق است.

علی محسن اسماعیل العلاق، رییس بانک مرکزی عراق با اشاره به تفاهمنامه ای که سال گذشته بین دو بانک مرکزی امضا شد گفت این تفاهنامه روابط بانکی و مالی دو کشور و نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی ایران را به طور شفاف مشخص کرده است و امروز توافق کردیم بر همان اساس اقدامات لازم را انجام بدهیم.

بنابراین خبرهای مثبت رسیده از عراق می تواند فتیله بازار ارز را پایین بکشد و یک رقیب دیگر بورس در هفته پیش رو، روزهای آرام تری نسبت به گذشته داشته باشد.

طلا و سکه هم‌سو با بازار ارز

بازار طلا و سکه نیز که همبستگی زیادی با نرخ ارز دارند، می توانند با آرام تر شدن نوسانات در بازار ارز و کندتر شدن روند صعودی و شاید هم نزولی شدن روند نرخ ارز، هفته آرام و شاید نزولی را پشت سر بگذارند. همچنین رویترز نیز گزارش داده به دلیل امیدواری از دارویی بالقوه برای درمان کرونا، قیمت طلا روندی نزولی به خود گرفته است.

بنابراین بازارهای رقیب بورس شاید در این هفته روند نزولی را داشته باشند که این می تواند شانس صعودی بودن بورس را افزایش دهد.

خبر منفی برای بورس

تنها خبر منفی برای بورس شاید تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد که امروز مورخه 30 خرداد ماه سال جاری به تصویب رسید. این نخستین قطعنامه انتقادی این نهاد بین‌المللی علیه ایران در طول هشت سال گذشته است. پیش از این بریتانیا، آلمان و فرانسه، سه کشور عضو توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، با ارائه قطعنامه‌ای به شورای حکام، از ایران خواسته‌ بودند به جلوگیری از بازدید بازرسان آژانس از دو سایت هسته‌ای پایان داده و به طور کامل در این زمینه با آژانس همکاری کند.

تداوم حمایت‌ها از بورس

موضوع دیگری که شاید بر روی روند بورس در هفته جاری تاثیر مثبت داشته باشد، ادامه حمایت های رئیس جمهور و وزیر اقتصاد ای بورس باشد.

رئیس جمهور روحانی در هفته جاری در جلسه ستاد اقتصادی گفت: بورس تا پایان امسال اولویت اقتصادی سیاست گذار است.

همچنین فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد هم در نشست خود با پارلمان بخش خصوصی از برنامه های جدی بورسی دولت خبر داد. وی با بیان اینکه باقیمانده سهام متعلق به دولت در بورس عرضه خواهد شد افزود: عرضه‌های اولیه در بورس ادامه خواهد یافت که با این عرضه، در صدد ایجاد تعادل در بازار سرمایه هستیم. آقای دژپسند همچنین از حمایت از شرکت‌های بزرگ برای حضور در بازار سرمایه خبر داد و گفت: هر شرکتی که مدارکش آماده باشد، می‌تواند طی یک ماه در بورس پذیرش شود در حالی که این روند قبلا تا یک سال هم طول می‌کشید. براساس قانون برای پذیرش شرکت‌ها در بورس، سازمان امور مالیاتی باید ۱۰ سال گذشته‌ آن‌ها را از نظر مالیاتی بررسی کند، اما به گفته وزیر اقتصاد مقرر شد برای حمایت از شرکت‌ها و تسهیل شرایط، این قانون برای امسال انجام نشود.

خبرهای بیانگر آن هستند که احتمالا در هفته پیش رو نیز شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه دهد و بورس یک هفته سبز دیگر را برای خود به ثبت خواهد رساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا