اظهارات سالاری درباره درآمدهای شهرداری تهران

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: در دوره پنجم بیش از ۶۷ درصد درآمدهای شهرداری در مناطق غیر برخوردار هزینه شده است.

به گزارش ایسنا، محمد سالاری در دیدار اعضای لیست جمهور با آیت‌الله سید حسن خمینی که ظهر امروز در حسینه جماران برگزار شد، گفت: این روزها ما به عنوان کسانی که از مسیر بدنه اصلاحات گزینش شدیم خیلی تنها هستیم و در رقابتی بسیار نابرابر و ناعادلانه که رقیب از دوسال پیش برایش کار کرده بود قرار داریم.

وی ادامه داد: ما به عنوان جریان اصلاح‌طلب هیچگاه خودمان مسیر انتخابات را ترک نکردیم؛ مگر اینکه موانعی در سر راه ما بگذارند. البته هنوز هم امکان حضور در انتخابات ریاست جمهوری هست. امروز بالاخره در واپسین روزها لیست جمهور تهیه شد و این یک نقطه عطفی در نظام تصمیم گیری جریان اصلاحات بود که بدنه احزاب و جریان اصلاحات لیست را انتخاب کردند. لیست جمهور حاصل نظرات بدنه اصلاحات است.

سالاری به دوره مدیریت شهری پنجم اشاره کرد و گفت: ما در شرایطی مدیریت شهر تهران را تحویل گرفتیم که سخت ترین تحریم های تاریخ بر کشور ما تحمیل شد و قطعا پایتخت هم تحت تاثیر قرار گرفت. دو شهردار ما را بدون اراده و خواست ما از ما گرفتند در حالی که تجلی کار شورا در شهرداری و مدیران شهرداری است.

نامزد ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران ادامه داد: زمانی که شهر را تحویل گرفتیم شاهد این بودیم که ظرفیت درآمدزایی طرح تفصیلی شهر تهران پیش خور شده بود و بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان یعنی حدود دو و نیم برابر بودجه سال اول شهرداری تهران بدهی داشتیم. در زمانی شهر را تحویل گرفتیم چندین هزار هکتار املاک و اراضی شهر راه در بزرگراه سازی و بذل و بخشش ها از دست داده بودیم و متاسفانه همه بنگاه های اقتصادی به شهرداری تهران بی اعتماد بودند.

وی با اشاره به حضورش در شورای شهر چهارم پایتخت گفت: در سال ۹۴ شهردار در بخشنامه‌ای اعلام کرد که دیگر پول نداریم و فقط پروژه‌های بالای ۵۰ درصد ادامه پیدا کند. ما مصوبه «برج باغ» را لغو و شهر فروشی متخلفانه را مسدود کردیم. کمیسیون‌های معماری و کمیسیون ماده پنج را در مسیر اصلی قرار دادیم و در حالی که بیش از ۷۰ درصد درآمد شهرداری از این مسیر تامین می‌شد، عده‌ای به ما هشدار دادند که که با این وضعیت امکان شکست اصلاح‌طلبان وجود دارد.

سالاری ادامه داد: شهرداری تهران را که آقای الویری با ۲۲ هزار کارمند به آقای احمدی نژاد تحویل داده بود، با ۷۰ هزار کارمند و ۵۰ هزار کارگر شهرداری تحویل گرفتیم. عده‌ای در این شرایط گفتند که ما حتی دیگر نمی‌توانیم حقوق بدهیم و حتی نگرانی داشتند که مردم آشوب کنند و شورای تامین شورای شهر تهران را به دلیل ناکارآمدی منحل کند. ما در این شرایط شهر تهران را اداره کردیم.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهر تهران را با آرامش اداره کردیم، گفت: همزمان شهر فروشی را متوقف کردیم، جلوی از بین بردن میراث طبیعی و تاریخی را گرفتیم، انضباط بخشی در حوزه مالی ایجاد کردیم و یک نفر هم از کارکنان شهرداری را تعدیل نکردیم. در عین حال نگهداشت شهر بهتر از گذشته انجام شد و حتی تغییر رویکرد از تولید مگاپروژه به سمت پروژه های توسعه محلی داشتیم.

سالاری ادامه داد: امروز ما شاهد گزارش هفته گذشته شهردار تهران در صحن شورا بودیم که بیش از ۶۷ درصد درآمدهای شهرداری در مناطق غیر برخوردار هزینه شده و این یک تغییر نگاه بسیار جدی در راستای تحقق عدالت اجتماعی بوده است. ضمن اینکه در طرح تفصیلی شهر تهران که ما شاهد اشکالات بسیار زیادی بودیم، جاهایی که مردم دچار عدم نفع شده بودند اقدامات بسیار خوبی انجام دادیم. در همین هفته ما بعد از چهار سال پیگیری بالأخره توانستیم ۱۲۶۰ هکتار معادل را به بافت فرسوده اضافه کنیم که اینها می توانند در مناطق غیر برخوردار بسته های تشویقی برای ایمن سازی ومقاوم سازی شهر بگیرند.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران افزود: ما طرح موضعی ۱۱۷۰ هکتاری کن و فرحزاد را بعد از سال ها به نتیجه رساندیم. امام جماعت آنجا می‌گفت در دوره قبل و بعد انقلاب تلاش‌هایی برای احیای باغات کردند، اما کاری که ما در این چهار سال کردیم بسیار گسترده بود.

وی در پایان با بیان اینکه لیست جمهور یک نطقه عطف است گفت: ترکیب این لیست شامل ۳۰ درصد بانوان و ۵۰ درصد جوانان است. همه جریان های اصلاح طلبی و مردم بیایند پای کار تا در این دو روز موفق شویم.

فائزه دولتی، نامزد دیگر لیست جمهور نیز در این دیدار گفت: در اندیشه سیاسی امام خمینی، ایشان چون مردم را صاحب حق می دانستند همیشه ایفای نقش توسط مردم و مشارکت مردم به رسمیت شناخته می شد و در حد توان باید تلاش بر این باشد که شرایط حضور حداکثری مردم مهیا شود.

وی ادامه داد: در این شرایط سخت و سرد و رقابت نابرابر من می خواهم این سوال را بپرسم که مگر می‌شود ما برای ریاست جمهوری نامزد نداشته باشیم و برای شورای اسلامی شهر تهران نامزد معرفی کنیم؟ چه پاسخی می‌خواهیم به مردمی بدهیم که پای صندوق های رای هر دو تعرفه را با هم دریافت می‌کنند اما فقط باید به نامزدهای معرفی شده اصلاح طلبان در شورای شهر رای بدهند؟ مگر می‌شود ما برای ریاست جمهوری کاندیدا نداشته باشیم اما اسم لیست شورای شهرمان را «جمهور» بگذاریم؟

عضو لیست اصلاح طلبان در انتخابات ششمین دوره شورای شهر تهران افزود: مگر می شود نظر بدنه اصلاح طلبان را در بستن لیست کاندیداهای شورای شهر بخواهیم اما به نظر بدنه اصلاح طلبان برای کاندیدای ریاست جمهوری توجهی نکنیم؟ من اینجا از محضر شما از طرف خودم و جوانانی که این مدت خالصانه و امیدوارانه در ستادها فعالیت داشته اند عرض می‌کنم که ما فقط همین جوانان امیدوار را داریم که همواره در کارزار انتخابات همواره نقش مؤثر و مسئولیت پذیری بالایی داشته اند، از شما و همه عزیزان می خواهم در این نظر تجدیدنظر کنند و بین دو کاندیدایی که الآن داریم از کاندیدایی که بیشترین رای را آورده اعلام حمایت صورت بگیرد تا در این فرصت باقی مانده امید و انگیزه ای که وجود دارد را با دست خودمان ناامید نکنیم.

در مقابل یک جریان شهرفروش و شهروند ستیز قرار گرفته‌ایم
مجتبی تقوی نژاد، نامزد دیگر لیست جمهور نیز با بیان اینکه هرچه دستاورد هست از جمله رأی دادن و حق انتخاب از برکت وجود حضرت امام و نهضتی است که ایشان آغاز کردند، گفت: لیست جمهور از سوی بدنه اصلاح طلبان با توجه به همه محدودیت هایی که وجود داشت این لیست انتخاب شده و ما خوشحال هستیم که انتخاب بدنه عمدتا جوان احزاب اصلاح طلب هستیم.

وی با بیان اینکه بخش بزرگی از این لیست نتیجه دستاورد شورای پنجم شهر تهران است، گفت: رزومه ای که برای جوانان اصلاح طلب ایجاد شد و امروز با افتخار می توانند بگویند ما می توانیم شهر را اداره کنیم.

تقوی نژاد ادامه داد: وقتی نتیجه جلسه جبهه اصلاحات اعلام شد که ما در انتخابات رئیس جمهوری کاندیدا نداریم پیام های زیادی از جوانان دریافت کردیم که ابراز نارضایتی کردند و اعتقاد دارند که در این شرایط نباید ما بحث عدم مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری را داشته باشیم.

عضو لیست جمهور در انتخابات ششمین دوره شورای شهر تهران خطاب به سیدحسن خمینی گفت: عدم انتخاب کاندیدای ریاست جمهوری توسط جبهه اصلاحات آسیب جدی وارد می کند و به عنوان یک جوان اصلاح طلب از جنابعالی تقاضا می کنم مذاکراتی داشته باشید و اگر فرصتی داریم با عزیزان صحبت کنید که تجدید نظری اتفاق بیفتد. اگر ما کاندیدای ریاست جمهوری نداشته باشیم شاید شانس لیست جمهور خیلی کمتر شود و اگر ما در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدای نهایی اصلاح طلب معرفی کنیم با توجه به اینکه جریان مقابل ما توهم پیروزی و لیست های متعدد دارد، ما می توانیم این جریان را شکست بدهیم. ما در مقابل یک جریان شهرفروش و شهروند ستیز قرار گرفته‌ایم. و اگر بتوانیم مقابله کنیم با این جریان موفق خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 3 =

دکمه بازگشت به بالا