امضا تفاهم نامه جهاد کشاورزی ومناطق ویژه اقتصادی

به گزارش ریال نیوز به نقل از دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تفاهم‌نامه همکاری این دبیرخانه و سازمان امور اراضی کشور توسط «مرتضی بانک» مشاور رییس جمهوری و «علیرضا اورنگی» رییس سازمان امور اراضی کشور امضا شد.

بانک در مراسم امضای تفاهم‌نامه به اثرگذاری روابط دو دستگاه در پیشبرد اهداف اشاره کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی، دستگاه اجرایی است که در حفظ اراضی و اقلیم در چارچوب قوانین محیط زیستی و برنامه های توسعه ای کشور اقدامات موثری انجام داده است.

وی اظهار داشت: واگذاری اراضی برای سازمان مسئول دولتی مناطق ویژه اقتصادی، از طریق کمیسیون مستندسازی دولت و «ماده ۲۳ قانونِ تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی» صورت می گیرد و برای سازمان مسئول بخش خصوصی بر اساس بند ۲ ماده ۴۵، قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، واگذاری اراضی تعیین تکلیف می شود.

به گفته وی، این تفاهم‌نامه برنامه های سازمان مسئول مناطق ویژه اقتصادی از زمان شروع تا پایان را شفاف تر و با زمانبندی مشخص تعیین می کند.

ایجاد زمینه جذب سرمایه‌گذاری در مناطق ویژه اقتصادی

اورنگی رییس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه همکاری دو سازمان نقش بی بدیلی را برای همکاران دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایجاد کرده است، گفت: در این تفاهم‌نامه تلاش شده زمینه جذب سرمایه گذاری در نحوه تخصیص و واگذاری زمین و صدور سند فراهم شود.

وی با بیان اینکه این تفاهم‌نامه تلفیقی از قوانین و مقررات سازمان امور اراضی کشور و ضوابط دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است، افزود: مسیر برای سازمان امور اراضی و دبیرخانه شورایعالی با نگاه توسعه ای که کشور به آن نیاز دارد فراهم است، به همین منظور نظارت ما در به نتیجه رسیدن سرمایه‌ها در این نقطه از کشور باید دقیق‌تر باشد.

از دیگر اهداف تفاهم‌نامه می‌توان به بررسی وضعیت فنی و حقوقی عرصه مورد تقاضا، پس از تصویب ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در مجلس شورای اسلامی حسب درخواست دبیرخانه شورایعالی و وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ـ سازمان امور اراضی کشور)، انجام مطالعات و تهیه طرح جامع پس از تعیین محدوده و موضوع فعالیت منطقه ویژه اقتصادی، ابلاغ توسط هیأت وزیران و تحویل موقت زمین به شخص حقوقی معرفی شده از سوی دبیرخانه شورایعالی اشاره کرد.

همچنین ابلاغ طرح جامع مناطق توسط هیات وزیران و سازمان مسئول منطقه پس از تصویب، جهت ایجاد زیرساخت بر اساس طرح جامع و برنامه زمانبندی اعلامی از سوی دبیرخانه بر طبق نقشه به سازمان، برای طی تشریفات قانونی واگذاری و تنظیم قرارداد اجاره (تخصیص عرصه ملی تحویل موقت شده از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری) نیز در دستور کار قرار گرفته است.

این تفاهم‌نامه در محل دبیرخانه شورایعالی و با حضور «جعفر آهنگران» معاون برنامه ریزی و امور هماهنگی بیرخانه شورایعالی، «هانی صباغان» مشاور امور بین الملل و مدیرکل حوزه دبیر و «جواد عباسپور» مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شوایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به امضاء طرفین رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هفت =

دکمه بازگشت به بالا