اولتیماتوم ثبت احوال برای کارت هوشمند

به گزارش ریال نیوز، سیف الله ابوترابی در نشست خبری که به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس سازمان ثبت احوال برگزار شد، افزود: اولین شناسنامه به نام فاطمه ایرانی در سال ۱۲۹۷ صادر شد و در سال ۱۳۰۷ نیز ادارات ثبت احوال شکل گرفت. در سال ۱۳۱۴ اداره آمار هم به ثبت احوال اضافه شد اما سال ۱۳۳۷ اداره آمار جدا شد.

وی با اشاره به اینکه ۴۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مراحل تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمند را انجام داده اند، گفت: تاکنون ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار کارت صادر شده که ۴۴ میلیون کارت نیز به استان ها ارسال کرده ایم.

ابوترابی تصریح کرد: تعدادی از کارت های ملی هوشمند در ادارات ثبت احوال باقی مانده که بر اساس آخرین مصوبه افرادی که در اسفندماه سال ۹۶ درخواست کارت هوشمند را داده اند و مراحل تکمیل ثبت نام را انجام داده اند، اما برای دریافت کارت اقدام نکرده اند، اعتبار کارت قدیمی آنها هفته آینده به اتمام می رسد و باطل می شود به همین دلیل باید هر چه سریعتر برای دریافت کارت های خود مراجعه کنند.

به گفته وی، افرادی که از ابتدای سال ۹۷ درخواست کارت کرده اند و در سامانه ثبت شده و تکمیل ثبت نام نیز انجام داده اند اما کارت برای آنها صادر نشده، نگران نباشند چرا که کارت های قبلی آنها تا پایان سال ۹۷ اعتبار دارد و به تمامی دستگاه های ارائه دهنده خدمات اعلام کرده ایم که با آنها همکاری لازم را داشته باشند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال همچنین گفت: اما افرادی که به سن ۱۵ سال رسیده اند و فاقد کارت هوشمند هستند ما برای آنها هر سال تعدادی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار کارت در نظر می گیریم که محدود است و این افراد می توانند برای ثبت نام و دریافت کارت مراجعه کنند.

وی در مورد هموطنانی که کارت هوشمند ندارند نیز گفت: در حال حاضر حدود ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر از ایرانیان هستند که فاقد کارت هوشمند بوده و ما به این افراد سه ماه مهلت می دهیم که تا پایان سال برای ثبت نام به دفاتر پیشخوان، پست و ثبت احوال مراجعه کنند.

وی تأکید کرد: در حال حاضر ۱۹۰ دستگاه و سازمان به صورت برخط با ثبت احوال در ارتباط هستند و همچنین ۲۰۰ هزار نقطه نیز برای ارائه خدمات به سازمان ثبت احوال متصل هستند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال در مورد فراوانی پنج اسم برتر دختران و زنان طی ۱۰۰ سال اخیر گفت: از سال ۹۷ تاکنون اسامی فاطمه با فراوانی ۴ میلیون و ۲۹۲ هزار و ۳۲۱ اسم، زهرا با فراوانی ۲ میلیون ۸۷۵ هزار و ۴۹۷ مورد، مریم با فراوانی یک میلیون و ۷۷۵ هزار و ۶۴۴ مورد، معصومه با فراوانی یک میلیون و ۲۴۸ هزار و ۵۷۴ مورد و زینب با ۹۶۳ هزار و ۴۷۰ مورد بیشترین اسامی را به خود اختصاص داده اند.

وی تصریح کرد: در میان اسامی پسران نیز در بازه زمانی ۱۰۰ ساله اسامی محمد با ۲ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۲۵۹ مورد، علی با ۲ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۱۶۸ مورد، حسین با یک میلیون و ۸۰۰ هزار و ۱۱۴ مورد، مهدی با یک میلیون و ۴۱۴ هزار و ۲۴۴ مورد و رضا با فراوانی یک میلیون و ۸۰ هزار ۳۲ مورد بیشترین اسامی در میان پسران بوده اند.

ابوترابی همچنین به تغییر نام اشاره کرد و گفت: طی ۹ ماهه امسال ۵۷ هزار و ۸۸۳ مورد تقاضای تغییر نام بوده که این آمار در سال ۹۶، ۱۱۲ هزار و ۴۰۲ مورد و در سال ۹۵، ۹۷ هزار و ۳۳۱ مورد بوده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال به تغییر نام خانوادگی نیز اشاره کرد و گفت: در ۹ ماهه امسال ۱۳۶ هزار و ۴۲۵ مورد تقاضای نام خانوادگی بوده که در سال ۹۶ این تعداد ۲۳۰ هزار و ۴۷ مورد و در سال ۹۵ نیز ۲۱۰ هزار و ۷۵۹ مورد بوده است و آمارها نشان می دهد گرایش به تغییر نام خانوادگی در مقایسه با سال های قبل بیشتر شده است.

به گفته وی، همچنین در کمیته مشورتی که با حضور اساتید مورد بررسی قرار می گیرد، ۸۶۵ نام در ۲۹ جلسه کمیته بررسی شده که از این تعداد ۷۲۸ نام قبول و ۱۳۷ نام نیز رد شده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال در مورد آمارهای ازدواج، طلاق، ولادت و فوت ایرانیان در ۹ ماهه امسال گفت: طی ۹ ماهه سال ۹۷ یک میلیون و ۴۶ هزار و ۹۹ واقعه ولادت، ۲۷۶ هزار و ۷۸۷ واقعه فوت انجام شده است و همچنین در شش ماهه اول امسال ۳۲۴ هزار و ۷۱۳ مورد ازدواج و ۸۴ هزار و ۱۶ مورد نیز طلاق به ثبت رسیده است.

ابوترابی در مورد ۲۰ اسم برتر دختران طی ۹ ماهه امسال گفت: اسامی فاطمه، زهرا، هلما، زینب، یسنا، آوا، نازنین زهرا، باران، ریحانه، فاطمه زهرا، رها، مرسانا، آیلین، النا، مهرسا، بهار، رقیه، آیناز، مهیا و مریم بیشترین اسامی بوده که خانواده ها برای دختران خود انتخاب کرده اند.

وی به اسم پسران نیز در ۹ ماهه امسال اشاره کرد و گفت: اسامی امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، ابوالفضل، امیرعباس، محمدطاها، محمدحسین، کیان، محمدرضا، ماهان، امیرمحمد، سامیار، آراد، مهدی، محمدمهدی، امیررضا، محمدامین و علی اصغر نیز از اسامی پرطرفدار پسران بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + یازده =

دکمه بازگشت به بالا