ایران‌خودرو و سایپا در مدار افزایش تولید

به گزارش ریال نیوز، بر اساس آمار ایران‌خودرو و سایپا در نخستین ماه از سال ۱۴۰۰ در مجموع ۵۵ هزار و ۱۲۳ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که ۲۲ هزار و ۹۹۸ دستگاه بیشتر از آمار تولید آن‌ها در فروردین ۱۳۹۹ بوده و بیانگر رشد ۱۴۰ درصدی تولید در دو خودروساز بزرگ داخلی است.

آمار تولید در مدت مذکور سال جاری در گروه خودروسازی سایپا نشان می‌دهد که توقف تولید پراید و جایگزین کردن سایر محصولات سایپا توانسته تکان خوبی در این شرکت ایجاد کند و سایپا را از رکود خارج کند.

آغاز افزایش ۱۹۳ درصدی تولیدسایپا و عزم خروج از رکود

پس از آنکه در برخی ایام سال گذشته آمار تولید در سایپا کاهشی بود، تغییر مسیر و ایجاد رشد ۱۹۳ درصدی در نخستین ماه از سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، می‌تواند حاکی از آن باشد که سایپا عزم خود را برای افزایش تولید در سال جاری جزم کرده است. این خودروساز در فروردین ماه امسال ۲۱ هزار و ۳۹۴ دستگاه خودرو تولید کرده است که نسبت به ۷۳۰۴ دستگاه تولید شده در فروردین ۱۳۹۹ می‌تواند آغازی خوب برای این خودروساز به حساب بیاید.

در حالی که در فروردین سال گذشته ۳۵۶۲ دستگاه از انواع پرایدها تولید شده بود، توقف تولید آن‌ها از تیرماه سال گذشته اتفاق افتاد و براین اساس تولید آن ۱۰۰ درصد کاهشی شده است.

اکنون تنها بازمانده نسل پرایدها، وانت ۱۵۱ است که در نخستین ماه سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۶۴۴ دستگاه تولید شده است و باتوجه به اینکه در فروردین سال گذشته تولیدی از این محصول وجود نداشته است، رشد ۱۰۰ درصدی را در مقایسه این دو مدت مشابه در سال‌های متوالی نشان می‌دهد.

پرایدهای سواری که ۱۰۰ درصدی رفت، شاهین ۱۰۰ درصدی آمد

در مقابل اینکه تولید پراید کاملا متوقف شده و افت ۱۰۰ درصدی را ثبت کرده است، تولید شاهین که تازه‌نفس و تازه وارد سایپا است، در فروردین ماه امسال به تعداد ۴۰۷ دستگاه تولید شده و به‌تبع نسبت به مدت مشابه سال گذشته که اصلا خودروی شاهینی وجود نداشت، افزایش ۱۰۰ درصدی را ثبت کرده است.

در گزارش عملکرد سایپا در اولین ماه از سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که بیشترین رشد تولید در این خودروسازی متعلق به محصولات خانواده تیبا هاست که با افزایش ۴۰۷ درصدی نسبت مدت مشابه سال گذشته، ۱۸ هزار و ۹۶۵ دستگاه در فروردین امسال به مرحله تولید رسیده است. در فروردین ۱۳۹۹ میزان تولید این خودروها ۳۷۴۲ دستگاه بوده است.

رشد ۱۱۵ درصدی تولید در ایران‌خودرو

گروه صنعتی ایران‌خودرو در نخستین ماه از سال ۱۴۰۰ با تولید ۳۳ هزار و ۸۱۹ دستگاه نسبت به ۱۵ هزار و ۶۹۴ دستگاه تولید شده از انواع محصولات در فروردین سال ۱۳۹۹، موفق به افزایش ۱۱۵ درصدی تولید در مجموعه خود شده است.

در این گروه خودروسازی در مجموع ۲۴ هزار و ۷۲۹ دستگاه از محصولات خانواده پژو در فروردین امسال تولید شده است که نسبت به ۱۱ هزار و ۱۲۰ دستگاه تولید شده در فروردین۱۳۹۹ رشد ۱۲۲ درصدی را رقم زده است.

پس از پژوها بیشترین میزان رشد تولید در خودروهای گروه سمند است که با رشد ۱۱۷ درصدی از ۱۷۳۶ دستگاه تولید شده در فروردین سال گذشته به ۳۷۷۴ دستگاه در ماه مشابه امسال رسیده است.

این در حالی است که بیشترین میزان تولید در گروه خودروسازی ایران متعلق به رانا است که ۱۵۱۶ دستگاه در اولین ماه سال ۱۴۰۰ تولید شده و رشد ۴۴۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را تجربه کرده است. در فروردین ۱۳۹۹ تعداد رانا تولید شده ۲۷۸ دستگاه بوده است.

در مقابل کمترین میزان افزایش تولید در مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این گروه صنعتی خودرو هایما است که ۳۰۹ دستگاه بیشتر از سال گذشته تولید شده و رشد ۷۳ درصدی را ثبت کرده است. در فروردین امسال ۷۳۲ دستگاه هایما تولید شده و این در حالی است که تولید این خودرو در فروردین سال گذشته ۴۲۳ دستگاه بوده است.

در نهایت نیز ایران‌خودرو در فروردین ماه امسال هیچ وانتی تولید نکرده و نسبت به ۴۱۵ دستگاه وانت تولید شده در فروردین ۱۳۹۹ افت ۱۰۰ درصدی تولید این نوع خودروها را داشته است.

هرچند که میزان تولید در گروه صنعتی ایران‌خودرو چندین هزار بیشتر از سایپا است اما همین که سایپا روند نزولی تولید را تغییر داده و توانسته است در اولین ماه از سال جدید ۱۹۳ درصد رشد تولید را محقق کند، می‌تواند نشانه خوبی برای افزایش تولید خودروهای داخلی، عرضه بیشتر به بازار و در اصل کمک به این صنعت باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

دکمه بازگشت به بالا