ایران از همه تکنولوژی‌ها برای پیشرفت استفاده می کند

به گزارش ریال نیوز، بهرام قاسمی ،سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست خبری هفتگی خود، پیرامون برخی اظهارات در خصوص برنامه فضایی ایران، گفت: اظهارات آقای پمپئو اشتباه است، جمهوری اسلامی ایران حق استفاده از همه تکنولوژی‌های موجود را برای پیشرفت دارد و در این مسیر در انتظار نظر و خواست دیگران نخواهد بود.

وی گفت: با یک کشور اروپایی تفاهم نامه‌ای داشتیم ولی آن کشور به تعهدات خودش عمل نکرد، ولی ایران، منتظر کسی نمی‌ماند و با استفاده از دانش بومی خود مسیر پیشرفت را دنبال می‌کند و امروز هم موفقیت‌های بسیاری را در حوزه فضایی به دست آوردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که،  این موضوع منافاتی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد و نقض کننده‌ این قطعنامه نیست، اظهارداشت: تلاش مذبوحانه برخی برای ایراد گرفتن از اقدامات فضایی ایران راه به جایی نمی برد.

قاسمی تاکید کرد: ما برای پیشرفت کشور، نیاز به این تکنولوژی داریم و امیدواریم که در مسیر صحیح خود طی طریق داشته باشیم.

وی در خصوص واکنش ایران به رفتارهای خصمانه اروپا، گفت: وزارت امور خارجه در قبال هر اقدام اشتباه و بی جا از سوی هر کشوری که باشد اقدامات لازم، سریع و سنجیده خود را انجام می‌دهد و تاکنون هم این طور بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:در زمان لازم در خصوص نوع اقدامات بعدی خبرهای لازم را  اطلاع رسانی خواهیم کرد.

قاسمی در خصوص موضع دولت لهستان درباره برگزاری همایش ضد ایرانی در آن کشور، تصریح کرد: حاکمان ناپخته حاکم بر آمریکا تحرکات خاصی را در سطح جهانی آغاز کردند که یکی از آنها خصومت با مردم ایران است.

وی گفت: یکی از اقدامات آمریکا جلوگیری از ارتقای سطح تعاملات روابط خارجی ایران با کشورهای مختلف است و تا جایی که ما اطلاع داریم احساس می شود که اقدامی ضد ایرانی را در این کنفرانس دنبال خواهند کرد و ما هم در واکنش به این مساله، کاردار لهستان را احضار کردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما هیچ گونه انفعالی در این خصوص نداشتیم و آنچه که باید مطرح می شد به کاردار لهستان اطلاع دادیم، افزود: اجازه نخواهیم داد که دیگران به بهانه های واهی تحت عناوین موجه در جهت تخریب وجهه ایران تلاش کنند.

قاسمی با بیان این که قطعا لهستان حق برگزاری هر کنفرانسی در کشور خود را دارد اما حق این را ندارد که میزبانی کنفرانس ضد ایرانی را عهده دار شود، تصریح کرد: مردم ایران در جنگ جهانی دوم به آوارگان لهستانی به نشانه رافت و مهربانی آغوش خود را برای آنها باز کردند و این رفتار امروز لهستان قابل پذیرش نیست و ما هم تلاش های خود را در این مسیر ادامه می دهیم.

وی اضافه کرد: اگر قرار است در موضوعات منطقه ای در این کنفرانس سخنی به میان آید، چرا از فلسطین نماینده ای در این کنفرانس حضور نخواهد داشت، چرا به فاجعه یمن نمی پردازند؟

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که در روزها و هفته های آینده ما در این خصوص وضعیت روشن تری را خواهیم داشت، ابراز امیدواری کرد، دولت مردان لهستان با واقع بینی دقیق از این جهتی که انتخاب کردند روی برگردانند و مسیر صحیحی را پیش گیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص برخی اظهار نظرهای انتقادی از ایران به واسطه مذاکره با طالبان، تصریح کرد: ما اخیرا شاهد برخی صداهای مختلف از سوی افغانستان نسبت به ایران بودیم، مذاکرات ما با طالبان با هماهنگی دولت افغانستان بوده و ما علاقه مند به صلح، ثبات و امنیت در افغانستان هستیم و در گفتگوهای خود با مقامات دولتی افغانستان آنها را در جریان موضع گیری های خود قرار دادیم.

وی با بیان اینکه ما امنیت افغانستان را امنیت خودمان می دانیم و در مسائل داخلی آن کشور هیچ گونه دخالتی نداریم، گفت: آنچه مطرح کردیم راهکارهایی است که تصور می کنیم می تواند کمک کننده کشور دوست و همسایه ما باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ما از روند صلح در افغانستان با جدیت حمایت می کنیم و پس از مذاکراتی که با طالبان داشتیم با دولت افغانستان هم صحبت کردیم و هیچ گونه اقدامی را بدون در نظر داشتن محوریت دولت افغانستان نمی پذیریم.

قاسمی با بیان این که تعجب می کنم از برخی اظهار نظراتی که از سوی افغانستان در مورد ایران شده است، تاکید کرد: برای ما این مساله قابل درک نیست، چرا که اولا با هماهنگی دولت آن کشور بوده و دوم اینکه ما تنها کشوری نیستیم که با طالبان مذاکره کرده است و ما تا کنون شاهد اعتراض و انتقادی از سوی مقامات افغانستان به هیچ کشوری نبودیم که این باعث تعجب ما شده است.

وی گفت: سرنوشت افغانستان را مردم آن کشور تعیین می کنند و نه هیچ کشور خارجی دیگر.

قاسمی در خصوص استعفای ظریف، گفت: جنگ روانی گسترده ای علیه ایران در سال های اخیر ایجاد شده و هدف گذاری های مشخصی هم دارد و هوشیاری ما را در حوزه رسانه و فضای مجازی طلب می کند.

وی تاکید کرد: این خبر دروغ است و آقای ظریف در همان هنگامی که در هند در تلاش برای مذاکرات با مقامات آنها بودند، این مساله توسط برخی منتشر شد که تکذیب هم شد، ولی هدف کینه توزان برخورد با شخصیت های ملی و اثرگذار است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این عناد و خصومت در حوزه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی وجود دارد و حتی می تواند این طور برداشت شود که برخی سوداگران اقتصادی در پی تلاش برای انتشار این قبیل اخبار برای تخریب وضعیت اقتصادی و معیشت مردم هستند.

قاسمی در خصوص وضعیت کانال مالی ویژه اروپا، افزود: برداشت ما این است که اروپا همچنان علاقه مند به تکمیل این سازوکار است و البته نشان دادند که ساختار لازم را هم برای تحقق این مکانیسم جدید در اختیار ندارند و شدیدا تحت فشار آمریکا قرار دارند و آمریکا تلاش می کند از هر طریق ممکن، مانع همکاری ایران و اروپا شود.

وی با بیان این که در اعلام کانال مالی اروپا تاخیر زیادی شده‌ است، گفت: ما منتظر آنها نخواهیم ماند و البته گلایه های خود را هم به آنها گفته ایم، این موضوع برای اروپا یک آزمون جدی است ولی تاخیر زیادی که وجود دارد مناسب نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: علی رغم همه مشکلات موجود در این مسیر بنا به دلایل مختلف می دانیم که اروپا در تلاش است تا مکانیسم را عملیاتی کند و ما همچنان امیدواریم در این خصوص پیشرفت های خوبی داشته باشیم.

قاسمی تاکیدکرد: بحث ما با اروپا صرفا سازوکار مالی بوده و هیچ موضوع دیگری نمیتواند به پرونده برجام و کانال مالی ورود کند.

وی در خصوص سفر وزیر امورخارجه به هند، افزود: جمع بندی ما از این سفر سازنده، مثبت و رو به جلو است. این سفری با تفاهمات جدید و اقدامی کاملا مثبت بود که امیدواریم بتواند در مرحله اجرا توفیقات لازم را داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید: ما با هند از دیرباز تعاملات و ارتباطات زیادی داشتیم و امیدوارم بتوانیم در آینده هم این تعاملات را در ابعاد سیاسی و اقتصادی داشته باشیم.

قاسمی در خصوص خبرهایی پیرامون بازداشت یک افسر نظامی ایرانی در مالزی، گفت: این خبر کذب است و در راستای جنگ روانی علیه ایران شایعه کردند که در مالزی با اقلام غیر قانونی دستگیر شده که دروغ آشکار و بزرگ است.

قاسمی در خصوص سطح مقامات شرکت کننده در کنفرانس لهستان، گفت: اطلاعات لازم را درخصوص این اجلاس از طرق مختلف دریافت کردیم ولی اجازه بدهید فعلا صحبتی نکنیم. امیدوارم در آینده ای نزدیک در این خصوص صحبت بیشتری داشته باشیم.

وی در خصوص سطح هیئت مذاکره کننده طالبان که به ایران آمده بودند، گفت: ما در وزارت خارجه عادت داریم در خصوص موضوعات مختلف تا جایی که لازم است اطلاعات لازم را ارائه کنیم تا در جهت منافع و مصالح ملی باشد و این امری است که در همه وزارت خارجه های دنیا انجام می شود بنابراین هیچ اطلاعی برای ارائه در خصوص سطح هیئت مذاکره کننده طالبان و تعداد نفرات آن ندارم.

سخنگوی وزارت امور خارجه پیرامون سیاست های آمریکا در منطقه و برنامه خروج نظامی از سوریه، گفت: سیاست کلان آمریکا، تخریب زیرساخت کشورهای اسلامی است ولی امروز آنها دچار سرگیجه مزمن هستند به نحوی که باعث شده به بیان اظهارات متناقض بپردازند.

قاسمی با بیان اینکه آنچه مشخص است اینکه آمریکا در منطقه دچار اشتباه و سرگیجه شده است، افزود: آنها از ابتدا به منطقه، اشتباه آمدند و امروز هم باید خارج شوند.

وی افزود: اگر میزان خسارت هایی که رژیم صهیونیستی در سوریه به بار آورده است مشخص شود، قطعا بیش از آن چیزی است که اعلام می کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایران هیچ پایگاه نظامی در سوریه ندارد و ما به خواست رسمی دولت آن کشور برای کمک به مبارزه با تروریست ها حضوری مستشاری داشتیم، افزود: قطعا سیاست های آمریکا در منطقه از سر خیرخواهی برای مردم منطقه نبوده و نخواهد بود و برای تامین امنیت رژیم قدس در جهت تخریب زیرساخت کشورهای اسلامی اقدام می کند.

قاسمی با بیان این مطلب که سیاست های آنها تا کنون با شکست مواجه شده است، تاکید کرد: روزی فرا می رسد که نه از آقای پمپئو خبری هست و نه از دیگری و آنچه می ماند ایران است که همچنان با همه وجود در راستای ایجاد صلح و امنیت منطقه تلاش های بسیاری را انجام می دهد.

وی گفت: بهتر است وزیر خارجه آمریکا از پیشینان خود درس بگیرد، گذشتگان آقای پمپئو با تار عنکبوت روی دیوار، خیلی موارد را نوشتند ولی امروز هیچ اثری از آنها نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین وضعیت برجام، تصریح کرد: ما تا کنون نسبت به برجام متعهد بودیم و به جامعه جهانی هم نشان دادیم که به تعهدات خود پایبند هستیم اما اینکه در آینده چگونه تصمیم گیری خواهیم کرد به نقش و عملکرد طرف های دیگر برجام بر میگردد.

قاسمی گفت: تصمیمات در خصوص آینده برجام، توسط هیئت عالی نظارت بر اجرای برجام است و وزارت خارجه هم در این مدت از زمان اجرای برجام تا کنون، روند تحولات در این خصوص را پس از رصدهای دقیق، مستمر به این هیئت گزارش می دهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا