ایران توافق هسته‌ای را رد کرد

ریال نیوز : نخست وزیر جدید انگلیس روز دوشنبه در مصاحبه با یک رسانه سعودی مدعی شد که ایران باعث بی ثباتی در منطقه است.

«ریشی سوناک» نخست وزیر جدید انگلیس روز دوشنبه گفت که انگلیس خوش شانس است که روابط مهم و تاریخی با کشورهای حوزه خلیج فارس دارد.

وی که با شبکه خبری العربیه مصاحبه می‌کرد، افزود: «ما نیازمند رایزنی با شرکا در خصوص ایران داریم و اقدامات ایران باعث بی ثباتی در منطقه است».

سوناک گفت که روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس باید از روابط نظامی به همکاری اقتصادی توسعه یابد.

نخست وزیر هندی الاصل انگلیس مدعی شد که ایران پیش از این با توافق هسته‌ای موافقت نکرده است.

وی در ادامه فرافکنی‌های خود گفت: «ایران در ماه مارس گذشته توافق هسته‌ای را رد کرد به همین دلیل تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال کردیم». سوناگ گفت که انگلیس اتخاذ اقدامات بیشتر علیه ایران را بررسی خواهد کرد.

وی در ادامه به جنگ روسیه و اوکراین اشاره کرد و گفت: «حمله روسیه به اوکراین سبب شده تا انتقال به انرژی‌های پاک را حتمی بکند».

نخست وزیر انگلیس اضافه کرد: «این عادلانه نیست که از اوکراین بخواهیم وارد مذاکرات با روسیه شود حال آنکه همچنان تحت حملات قرار دارد».

سوناک که در دولت «بوریس جانسون» نخست وزیر پیشین وزیر خزانه داری بود، چند روز پیش به عنوان رهبر جدید حزب محافظه کار معرفی شد و پس از آن نخست وزیری انگلیس را برعهده گرفت.

با تایید چارلز سوم پادشاه انگلیس، ریشی سوناک وزیر دارایی سابق این کشور سه‌شنبه (۲۵ اکتبر سوم آبان ماه) به طور رسمی به عنوان نخست‌وزیر جدید انگلیس منصوب شد.

این انتصاب در میانه بحران سیاسی و آشفتگی اقتصادی انگلیس انجام شده که «لیز تراس» نخست‌وزیر سابق را کمتر از دو ماه بعد از انتصاب به کناره‌گیری مجبور کرد.

تراس پیش از این در حالی که بسیاری در انگلیس از برنامه‌های اقتصادی وی خشمگین بودند، از مقام خود استعفا داد.

سوناک اولین آسیایی- انگلیسی که این نقش را برعهده گرفته و بانکدار مولتی میلیونر سابق، با «چارلز سوم» در کاخ باکینگهام به عنوان بخشی از روند انتقال قدرت دیدار کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 15 =

دکمه بازگشت به بالا