ایمیدرو، راهبری سبدگردانی شرکت‌ها و صنایع معدنی را برعهده گرفت

به گزارش ریال نیوز به نقل از ایمیدرو، سازمان گسترش و نوسازی معادن ایران (ایمیدرو) با همکاری بورس اوراق بهادار، راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت. این تصمیمی بود که در نشست رییس سازمان بورس، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی با هدف حمایت از سهامداران به ویژه سهامداران خرد اتخاذ شد.

خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو در این جلسه اظهار داشت: طبق موافقت به عمل آمده، مقرر شد شرکت‌هایی که فاقد سبدگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف ۲۰ درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت سبدگردانی، تخصیص دهند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه این امر با هماهنگی بورس و تمامی شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی و شرکت‌های دارای سبدگردان حاضر در بورس انجام می‌شود، اظهار داشت: مدیریت سبدگردانی توسط ایمیدرو و از سوی قائم مقام این سازمان و مدیر عامل شرکت بورس، انجام خواهد شد.

غریب پور با اشاره به اینکه کنترل نوسانات و صیانت از سهام سهامداران خرد جزو وظایف اولویت دار این سبدگردانی است، تاکید کرد: در گام نخست، شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر و نیز فولاد خراسان پیشنهاد برای ارایه سهم شناور در این صندوق سبدگردانی را طی روزهای آینده، به سازمان بورس ارایه می‌دهند.

راه اندازی «نخستین شرکت سهامی عام پروژه» تحت مدیریت ایمیدرو

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین خبر داد: شرکت توسعه معادن و فلزات (تحت مدیریت ایمیدرو)، نخستین شرکت بورسی است که «شرکت سهامی عام پروژه» راه اندازی کرده است.

غریب پور درباره جایگاه شرکت‌های این بخش یادآور شد: ارزش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بورسی ۶۵ میلیارد دلار است که شامل ۸۵ شرکت در بازار بورس هستند.

وی اظهار داشت: مقایسه P/E نشان می‌دهد که شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی با وجود جذاب بودن، سود کمتری تقسیم کرده و بیشتر سود را به سمت اجرای طرح‌های توسعه‌ای هدایت کرده‌اند.

به گفته غریب پور، نسبت P/E شرکت‌های معدن و صنایع معدنی ۲۶ درصد است در حالی که فضای رشد تا ۳۰ درصد (متوسط نرخ پی / ایی بازار) را دارند.

وی همچنین گفت: در حالی که ۱۴ درصد از درآمد شرکت‌های بورسی در اختیار این شرکت‌ها است اما ۲۳ درصد از سود را در اختیار دارند.

رییس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه شرکت‌های بزرگ بخشی از سود خود را صرف توسعه کرده‌اند، گفت: در شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو، شامل فولاد مبارکه، مس، گل گهر، فولاد خوزستان، چادرملو، غدیر ایرانیان و غیره، ۴ میلیارد و ۸۷۹ میلیون یورو و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای تعریف کرده‌ایم. وی تاکید کرد: این امر نشان از آینده درخشان شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی در بورس می‌دهد.

غریب پور افزود: ارزش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس به نرخ ارز نیما، ۷۳ میلیارد دلار است در حالی که کل ارزش بازار ۲۷۴ میلیارد دلار است با احتساب فرابورس به ۳۲۲ میلیارد دلار می‌رسد.

در ادامه امیر صباغ مدیر سرمایه گذاری و اقتصادی ایمیدرو به ارایه پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار بورس پرداخت و اظهار داشت: تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان، اجرای مصوبه بورس درباره مصوبه ۱۰ درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت‌ها، تجدید ارزیابی در صورت لزوم، افزایش اعتبارات سبدگردانان مستقل، هماهنگی بیشتر با شرکت‌های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت‌های تابعه ایمیدرو جزو پیشنهادهای این سازمان است.

وی تاکید کرد: سهام شرکت‌هایی همچون فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و فولاد خراسان، بنیادی است و می‌تواند نجات بخش کل بورس باشد.

وی یادآور شد: افزایش سرمایه شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی از ۳۴ هزار میلیارد تومان سال ۹۷ به ۸۹ هزار میلیارد تومان در سال جاری می‌رسد.

سرمایه گذاری‌های مس در راه است

در این نشست اردشیر سعدمحمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران نیز با بیان سرمایه گذاری‌های این شرکت، گفت: سرمایه گذاری‌های شرکت مس از محدوده ۲ میلیارد یورو به ۴.۵ میلیارد یورو می‌رسد که این مقیاس حتی برای کشورمان نیز رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.

سعدمحمدی درباره اکتشافات جدید شرکت مس گفت: امسال معدن ارزشمند با ذخیره ۵۳۰ میلیون تنی را معرفی خواهیم کرد. وی ادامه داد: سهام مس به گونه‌ای است که منافع بالایی برای بازار سهام به ویژه سهامداران حقیقی به همراه خواهد داد.

وی تاکید کرد: حتی در شرایط تحریم هیچ دغدغه‌ای برای فروش کاتد مس نداریم. وی از مدیران بورس خواهان کاهش زمان بروکراسی برای افزایش سرمایه شرکت و همچنین پذیرش ۵ شرکت جدید مرتبط با مس در بازار سرمایه شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا