بازار بدون مشتری و تشدید رکود لوازم خانگی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ریال نیوز، حبیب الله انصاری در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به گردش مالی سالانه 8 میلیارد دلار صنعت لوازم خانگی در کشور، اظهارداشت: هم اکنون وضعیت تولید در کشور به شرایطی رسیده است که در بسیاری از موارد، نه تنها تولید لوازم خانگی در کشور صورت می‌گیرد، بلکه در مورد قطعات یدکی نیز توانمندی بالایی در تولید قطعات باکیفیت به وجود آمده است که این اتفاقی بزرگ در این حوزه است.
دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی افزود: در شش ماهه ابتدای سال جاری، صنعت لوازم خانگی به دلیل افزایش قیمت تمام‌شده در بسیاری از محصولات، با رکود مواجه شده و کاهش تولید را تجربه کرده است، اگرچه از شهریورماه امسال نیز با آزادسازی قیمت لوازم خانگی، اندکی بازار رونق گرفته و تولید افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: از اواسط شهریورماه سال جاری، تولید به روال سابق بازگشته و مصرف‌کنندگان نیز از بلاتکلیفی خارج شده‌اند، به نحوی که می‌توانند کالای ایرانی را خریداری کرده و در دسترس خود داشته باشند؛ ضمن اینکه دو کارخانه بزرگ تولیدکننده برندهای کره‌ای لوازم خانگی نیز، اکنون به تولید در داخل کشور مشغول بوده و عرضه کافی را به بازار صورت می‌دهند.
انصاری چالش اصلی بازار و صنعت لوازم خانگی را رکود کاهش شدید قدرت خرید مردم دانست و گفت: این در حالی است که تولیدکنندگان نیز مجبور به کاهش حاشیه سود خود شده‌اند، این در حالی است که افزایش قیمت لوازم خانگی لزوما به افزایش فروش آنها منتهی نشده و هنوز هم کارخانجاتی وجود دارند که زیر قیمت تولید و به صورت اعتباری محصولات را به فروش می‌رسانند.
وی اظهار داشت: کیفی‌سازی تولید دستور کار جدی صنعت لوازم خانگی در کشور است و فروش‌ها از خدمات پس از فروش و تضمین لازم در کیفیت برخوردار است؛ این در حالی است که بسیاری از کالاهای تولید داخلی، به دلیل کیفیت بالا، با برندهای خارجی از سوی برخی سودجویان عرضه می‌شوند تا به بهانه خارجی بودن اجناس، مبلغ بالاتری را از مردم دریافت نمایند.
همچنین محمد طحان‌پور، رئیس اتحادیه لوازم خانگی نیز در این نشست خبری گفت: کالای ایرانی در بازار با برند خارجی فروخته می‌شود که این نشان از کیفیت بالای این محصولات در داخل دارد؛ این در حالی است که برخی اجناس تولید داخلی، بعضا با 5 میلیون تومان بالاتر از قیمت داخلی درب کارخانه و نمایندگی می‌فروشند و از این ترفند استفاده می‌کنند که کالا خارجی است.
طحان‌پور گفت: 1700 توزیع کننده لوازم خانگی در تهران مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد 400واحد بدون پروانه هستند.
وی افزود: افرادی که به اسم عرضه کالاهای بانه وارد میدان می‌شوند، دفتر و واحد فروششان هم حتی در تهران است و تنها یک موبایل با پیش شماره بانه دارند که کالا رد و بدل می‌کنند؛ در حالیکه کالاهای تولید ایرانی را با برندهای ناشناخته خارجی، با قیمت بالاتر به دست مصرف‌کننده می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 7 =

دکمه بازگشت به بالا