بازدید وزیر صنعت از ایران خودرو و سایپا

ریال نیوز : وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید امروز از دو شرکت خودروسازی بزرگ کشور گفت: شرکت ایران خودرو متعهد شده است در سال آینده، بیش از ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید و شرکت سایپا نیز ۶۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو سواری و تجاری را به بازار عرضه کنند که البته با افزایش تولیدات سایر خودروسازان، هدف‌گذاری افزایش ۱.۵ برابری تولیدات خودرویی به‌طور حتم عملیاتی خواهد شد.

به گزارش ریال نیوز، سیدرضا فاطمی امین در جریان بازدید از شرکت ایران خودرو افزود: رئیس جمهوری در بازدید اخیر خود از شرکت ایران خودرو، دستورهایی را در 8 محور صادر و اهدافی را برای این صنعت تعیین کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به لزوم افزایش ۱.۵ برابری میزان تولیدات خودرویی کشور در سال آینده، افزایش کیفیت تولیدات با چند اولویت ویژه، خروج خودروهای دارای پلتفرم قدیمی از خطوط تولید و جایگزینی محصولات جدید و بروز و افزایش گارانتی خودروهای عرضه شده از 2 سال و 40 هزار کیلومتر به 3 سال و ۶۰ هزار کیلومتر؛ اشاره کرد.

وی تصریح کرد: تمامی این موارد در وزارت صنعت، معدن و تجارت احصاء شده و در تعامل با خودروسازان و متناسب با اهداف تعیین شده از دو خودروساز بزرگ کشور، برنامه اجرایی و عملیاتی لازم دریافت شده است که خوشبختانه براساس تحلیل های از پیش انجام شده و اعلام آمادگی دو شرکت، امید فراوانی داریم در سال آینده همه اهداف محقق شده و شاهد جهش صنعت خودروسازی کشور باشیم.

برنامه ریزی ویژه خودروسازان برای افزایش 1.5 برابری تولید خودرو در سال آینده

وی بیان کرد: بر اساس این برنامه، شرکت ایران خودرو متعهد شده در سال آینده، بیش از ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کرده و شرکت سایپا نیز۶۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو سواری و تجاری را به بازار عرضه کنند که البته با افزایش تولیدات سایر خودروسازان، هدف‌گذاری افزایش ۱.۵ برابری تولیدات خودرویی به‌طور حتم عملیاتی خواهد شد.

ضرورت رعایت استاندارد رایج در نگهداری خودرو در پارکینگ خودروسازان

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از دیگر تأکیدهای ویژه رئیس‌جمهوری، تکمیل و تحویل سریع خودروهای موجود در کف پارکینگ ها به متقاضیان بود. ۸۰ هزار خودروی کف پارکینگ گروه خودروسازی سایپا در دی ماه، با روند کاهشی تا شنبه آینده به 44 هزار دستگاه خواهد رسید و ایران خودرو نیز در این بازی زمانی و از موجودی ۱۰۰ هزار دستگاه در آبان ماه، اکنون به رقم ۶۶ دستگاه کاهش یافته و به طور یقین تا اردیبهشت ماه این میزان به کمتر از ۲۵ هزار دستگاه خواهد رسید.

فاطمی امین تصریح کرد: براساس دستور رئیس‌جمهوری تعداد خودروهای موجود در کف پارکینگ خودروسازان باید حداکثر تا میزان استاندارد رایج آن یعنی به میزان تولید دو هفته‌ای باشد. این میزان برای شرکت سایپا حدود ۲۰ هزار دستگاه و برای ایران خودرو معادل ۲۵ هزار دلار خواهد بود و مدیران هر دو خودروسازی بزرگ کشور قول داده اند این آمار را همواره رعایت کنند.

روند کاهشی خودروهای موجود در پارکینگ ها آغاز شده است

وی ادامه داد: خوشبختانه روند کاهشی خودروهای موجود در کف پارکینگ خودروسازان تا کنون قابل قبول بوده و جای تشکر دارد که مدیران دو خودروساز بزرگ کشور به قول خود عمل کرده‌اند و بازدید امروز نیز بر همین مبنا و برای پیگیری دستورهای رئیس‌جمهوری انجام می‌شود.

اصلاح همکاری خودروسازان و قطعه‌سازان به نفع کیفیت تولیدهای خودرویی

وزیر صمت در ادامه با اشاره به تأکید ویژه رئیس‌جمهوری در خصوص افزایش کیفیت تولیدات خودروی کشور که مورد مطالبه همه مصرف‌کنندگان نیز هست؛ تصریح کرد: مهم ترین مسأله در این فرآیند، اصلاح نحوه تعامل میان خودروسازان و قطعه‌سازان است که باید در یک چارچوب تعریف شده انتظارات طرف‌ها برآورده شود و از جمله آن‌ها می‌توان به ضرورت تسویه به روز مطالبات قطعه‌سازان از سوی شرکت های خودروسازی و الزام قطعه‌سازان به رعایت کیفیت و کمیت قطعات مورد تعهد آن‌ها اشاره کرد.

فاطمی امین اضافه کرد: این فرآیند از چند ماه پیش روند اجرایی خود را آغاز کرده و مدیران این دو شرکت بزرگ خودروسازی اعلام کردند که اقدامات لازم در این خصوص انجام می‌دهند و اطمینان دارم با اصلاح این فرآیند، شاهد افزایش اساسی کیفیت تولیدات خودرو در کشور تا میزان حداقل ۷۰ درصد شرایط موجود باشیم که البته به طور جدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری و کنترل خواهد شد.

شناسایی 200 مسأله اساسی حوزه تولید و اقدام عملی برای رفع موانع

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها گفت: خوشبختانه گام‌های اساسی در این خصوص برداشته شده و بیش از ۲۰۰ مسأله مهم پیش روی تولید در کشور احصاء شده که از جمله آن‌ها می‌توان به مسئله تأمین مالی واحدهای اشاره کرد که تاکنون دو پروژه در دست اجرا بوده و در حد پایلوت بسیار خوب جواب داده است؛ یکی از آن‌ها پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورت حساب‌های مالی بنگاه‌ها و دیگری پرداخت تسهیلات در قالب زنجیره تولید است و این پروژه‌ها در شش ماهه نخست سال آینده به طور کامل اجرایی خواهند شد و می‌توانیم امیدوار باشیم بیش از ۷۰ درصد نیازهای مالی بنگاه‌ها با این روش‌ها حل‌وفصل شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در خصوص تأمین مواد اولیه، صادرات و سایر موارد مرتبط نیز گزارش‌های کاملی از عملکرد وزارت صنعت معدن و تجارت در سال پشتیبانی ها و مانع زدایی تهیه شده که به زودی منتشر خواهد شد.

دیدار وزیر صمت با تحویل گیرندگان خودرو و بررسی روند اجرایی امور

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین بازدیدی از شرکت خودروهای سفارشی ایران خودرو (آپکو) انجام داد و به صورت چهره به چهره با تعدادی از تحویل گیرندگان خودرو گفت‌وگو کرد.

در این بازدید فاطمی‌امین از مردم در مورد میزان معطلی آن ها برای تحویل خودرو سوال کرد که برخی از آن ها از زمان ۱۰ دقیقه ای دریافت خودرو خود خبر دادند و عده ای نیز زمان تحویل خودروی خود را به علت شلوغی پایان سال تا سه ساعت اعلام کردند.

در این بازدید همچنین وزیر صمت دستورات لازم را برای تسریع در فرآیند تحویل و ترخیص خودروهای تولیدی ایران خودرو به مدیرعامل این شرکت صادر کرد.

مدیرعامل ایران خودرو: تا 15 فروردین، تعداد خودروهای موجود در پارکینگ ایران خودرو را به 25 هزار دستگاه کاهش می‌دهیم

در جریان بازدید امروز وزیر صنعت، معدن و تجارت از شرکت ایران خودرو و بررسی شرایط تکمیل و تحویل خودروهای دپو شده در پارکینگ این خودروسازی، مدیرعامل ایران خودرو قول داد تا 15 روز آینده موجودی پارکینگ‌ها را به 25 هزار دستگاه کاهش دهد.

در این بازدید مدیرعامل شرکت ایران خودرو اعلام کرد: خودروهای موجود در کف پارکینگ‌ها تا آبان ماه امسال حدود ۱۰۰ هزار دستگاه بود که اکنون این میزان به کمتر از ۶۶ هزار دستگاه کاهش پیدا کرده است.

مهدی خطیبی اضافه کرد: براساس برنامه موجود، تا پایان امسال، خودروهای موجود در کف پارکینگ شرکت ایران خودرو به کمتر از ۵۰ هزار دستگاه خواهد رسید.

وی قول داد: پیرو دستور ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت، حداکثر تا ۱۵ فروردین سال آینده تعداد خودروهای موجود در پارکینگ ها به ۲۵ هزار دستگاه برسد و این در حالی است که این تعداد، فقط تولید ۲ هفته شرکت ایران خودرو است.

اجرای فرمان 8 ماده‌ای رئیس جمهوری به خودروسازان

مدیرعامل ایران خودرو همچنین اعلام کرد: با توجه به دستور مؤکد و پیگیری‌های جدی وزیر صمت، شرکت ایران خودرو تمام اقدامات لازم برای اجرایی شدن بخش‌های مختلف فرمان 8 ماده ای رئیس‌جمهوری به خودروسازان را در دستور کار خود قرار داده و برای تولیدات سال آینده هم برنامه ریزی لازم را انجام داده‌ایم.

برنامه‌ریزی ایران خودرو برای تولید 750 خودروی سواری و تجاری در سال آینده

خطیبی گفت: شرکت ایران خودرو در سال 1401، برای تولید ۷۲۵ هزار دستگاه سواری و ۲۵ هزار خودروی تجاری برنامه‌ریزی کرده که این میزان حتی بیش از تعداد خودروهای تولیدی مدنظر در دستور رئیس‌جمهوری است.

تا پایان 1401، پژو 405 و سمند از خط تولید خارج می شوند

مدیرعامل ایران خودرو همچنین اعلام کرد: دو خودروی ۴۰۵ و سمند تا پایان سال آینده از رده خارج خواهند شد و تنها ۱۰ هزار دستگاه تعهدات ایران خودرو به تاکسیرانی باقی می‌ماند.

مدیرعامل سایپا اعلام کرد: تولید روزانه هزار و 500 دستگاه خودرو در گروه خودروسازی سایپا

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز در جریان بازدید وزیر صمت از این شرکت گفت: متوسط تولید خودرو در سایپا هزار و 250 دستگاه در روز بود که به علت خواب 12 هزار میلیاردی سرمایه در کف پارکینگ در دو ماه اخیر به هزار و 100دستگاه کاهش یافت.

محمدعلی تیموری در خصوص دستور رئیس‌جمهوری برای تسریع در تحویل خودروهای تولیدی گفت: بالاترین تحویل خودرو در ماده‌ای بهمن و اسفندماه امسال صورت گرفت. به این صورت که 47 هزار دستگاه خودرو توسط این شرکت خودروسازی تحویل داده شد.

اجرای دستور رئیس‌جمهوری در خصوص رعایت استاندارد نگهداری خودرو در پارکینگ خودروسازان

وی تأکید کرد: در راستای تحقق فرمان 8 ماده ای رئیس‌جمهوری که به تازگی ابلاغ شده است، از 14 فروردین ماه سال آینده تولید خودرو روزانه به هزار و 500 دستگاه افزایش خواهد یافت و این گام محکمی برای تحقق تولید 650 هزار دستگاه خودرو در سال 1401 است.

وی در مورد خودروهای کف پارکینگ در این خودروسازی خاطرنشان کرد: تعداد خودروهای کف پارکینگ در 23 دی‌ماه امسال حدود 80 هزار دستگاه بود که اکنون به 49 هزار دستگاه کاهش یافته است و تا شنبه آینده این خودروها به 44 هزار دستگاه خواهد رسید.

مدیرعامل سایپا گفت: تا آخر فروردین ماه سال آینده نیز تعداد خودروهای کف پارکینگ به 20 هزار دستگاه کاهش خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا