بررسی ایجاد منطقه آزاد صنعتی ایران و اقلیم کردستان عراق

ریال نیوز : «سعید محمد» مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در دومین روز از سفر خود به استان کردستان در حاشیه افتتاح دفتر اجرایی منطقه آزاد بانه ـ مریوان در شهر مریوان با «هه وال ئه بووبه کر» استاندار سلیمانیه عراق و هیات همراه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ریال نیوز، در این نشست که باهدف تقویت و توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور برگزار شد، طرفین بر ایجاد منطقه آزاد مشترک صنعتی تاکید کردند.

با توجه به تصویب دو منطقه آزاد قصرشیرین و بانه ـ مریوان و طرح پیشنهادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور بر ایجاد مناطق آزاد مشترک با اقلیم کردستان عراق و به منظور ترویج سرمایه گذاری در حوزه تولید ـ صنعتی در دو کشور، در این نشست موضوع احداث منطقه آزاد مشترک صنعتی در یکی از مناطق آزاد جدید مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

جانمایی اراضی مرزی بعنوان محدوده منطقه آزاد مشترک، تعیین برنامه زمانبندی جهت ایجاد و بهره برداری از منطقه آزاد مشترک توسط طرفین، تعامل به منظور یکپارچه سازی و اعمال مشوق‌ها و تعرفه‌های یکسان در محدوده منطقه مشترک و همچنین همکاری در ایجاد شرکت مشترک بمنظور مدیریت کل محدوده منطقه و ثبت رسمی شرکت مدیریت منطقه در هر دو کشور با شرایط مشابه از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست است.

طرفین همچنین در این نشست در خصوص نظارت دقیق بر فرآیندهای ورود و خروج انواع کالا در نقاط ارتباطی با سرزمین های اصلی دو کشور جهت جلوگیری از هر گونه قاچاق، ارائه فهرست کالاها و محصولات دارای ممنوعیت و محدودیت جهت ورود به سرزمین اصلی در هریک از کشورها، تشویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی به منظور سرمایه گذاری در محدوده منطقه مشترک و همکاری جهت ایجاد نهادهای پولی و مالی بین المللی جهت استقرار در محدوده منطقه مشترک نیز بحث و تبادل نظر کردند.
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا