برنامه‌های جدید نظام مالیاتی تبیین شد

ریال نیوز : رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: رعایت حقوق مودیان و عدالت مالیاتی، گسترش پایه های جدید مالیاتی، مبارزه با فرار مالیاتی، ساماندهی معافیت ها و تسریع در وصول مالیات ها، برنامه های مهم و اولویت‎دار نظام مالیاتی در دوره جدید است.

   

به گزارش ریال نیوز به نقل از رسانه مالیاتی ایران، دکتر داود منظور با بیان این که مبارزه با فرار مالیاتی، در اولویت برنامه های سازمان قرار دارد، گفت: هوشمندسازی نظام مالیاتی و حاکمیت داده ها، گام مهمی در جهت مبارزه با فرار مالیاتی و توسعه ظرفیت های نظام مالیاتی است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: گسترش پایه های جدید یکی دیگر از برنامه های مهم سازمان امور مالیاتی است که در این رابطه، دو پایه جدید مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد باید در این دولت اجرا شوند و با اجرای این پایه ها، شاهد افزایش شفافیت اقتصادی، افزایش کارآیی و توانمندی نظام مالیاتی، مبارزه با فرار مالیاتی و نهایتا افزایش درآمدهای مالیاتی خواهیم بود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، همچنین یکی از مهم‌ترین چالش های نظام مالیاتی کشور را گسترش بی رویه معافیت های مالیاتی عنوان کرد و گفت: متاسفانه حجم معافیت‌های مالیاتی در ایران بسیار بالاست که عمده این معافیت ها اثربخشی لازم را نداشته و حتی در برخی موارد از این معافیت ها سوء استفاده نیز می‌شود. بنابراین یکی از اصلاحات مورد نیاز در نظام مالیاتی حذف معافیت های غیر ضروری است و به طور کلی معافیت مالیاتی باید به صورت موثر و هدفمند به فعالان اقتصادی ارایه شود.

دکتر منظور با ذکر این مطلب که سرعت بخشیدن به رسیدگی ها و تسریع در وصول مالیات ها، باعث افزایش درآمدهای مالیاتی و بهبود کارآیی نظام مالیاتی خواهد شد، گفت: با تمرکز نظام مالیاتی بر وصول معوقات مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، تامین مالی دولت از طریق درآمدهای پایدار همچون مالیات و اتکای کامل بودجه به درآمدهای مالیاتی به عنوان اصلی ترین سیاست دولت در حوزه اقتصاد، امکانپذیر می گردد.

وی با بیان این که باید از تمام ظرفیت ها برای خدمات رسانی هر چه موثرتر و ایجاد رضایتمندی در مودیان بهره برد، گفت: رعایت حقوق مودیان و عدالت مالیاتی، جزو اصول بدیهی نظام مالیاتی است. رعایت احترام و تکریم مودیان، انصاف و عدالت در وصول مالیات، کاهش فرآیند دادرسی مالیاتی و رعایت اخلاق و رفتار حرفه ای، جزو مطالبات و خواسته های اساسی مودیان است و باید بدان توجه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هشت =

دکمه بازگشت به بالا