اجتماعیاخبار ویژهاقتصادیبازاریابی و کارآفرینی

«برکت» در سیستان و بلوچستان ۱۹ هزار شغل ایجاد کرد

به گزارش ریال نیوز، رضا راضی زاده ، معاون توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت با اعلام این خبر درباره اقدامات این بنیاد در استان سیستان و بلوچستان توضیح داد: بنیاد برکت تا به امروز و در قالب مدل اقتصادی «سحاب» (طرح سرمایه‌گذاری حمایتی اشتغال برکت) ۵۹۲۰ طرح اشتغال‌زایی را در ۱۴ شهرستان استان با حجم سرمایه‌گذاری ۵ هزار و ۳۲۷ میلیارد ریال اجرایی کرده یا در دست اقدام دارد که ایجاد اشتغال برای ۱۷ هزار و ۷۵۷ متقاضی را به دنبال داشته است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین در مدل اقتصادی «آفتاب» (آیین‌نامه ‌فقرزدایی و توان‌افزایی برکت) احداث یک واحد تولید، فرآوری و بسته بندی خرما در شهرستان سراوان در دست اقدام است. برای راه‌اندازی این طرح، ۸۴ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری پیش بینی شده و منجر به ایجاد ۲۶۰ فرصت شغلی خواهد شد.

راضی زاده با اشاره به مشارکت اقتصادی بنیاد برکت با ۴ بنگاه و واحد تولیدی در شهرهای زاهدان و زابل عنوان کرد: مشارکت با این بنگاه‌های اقتصادی در قالب طرح اشتغال‌زایی بنگاه‌محور و با حجم سرمایه‌گذاری ۱۷۰ میلیارد ریالی انجام گرفته که ۹۸۰ اشتغال را در پی داشته است.
معاون توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت درباره طرح‌های تسهیلات‌محور این بنیاد در استان سیستان و بلوچستان نیز گفت: در قالب راه‌اندازی طرح‌های اقتصادی خرد با اعطای تسهیلات ارزان قیمت، ۶ طرح نهایی شده که منجر به ایجاد ۱۶۷ فرصت شغلی شده است. برای اجرای این تعداد طرح، ۹۵ میلیارد ریال سرمایه‌ اختصاص یافته است.
وی در خصوص اقدامات بنیاد برکت در حوزه ایجاد فرصت‌های کسب و کار در شهرستان زابل نیز اظهار داشت: تعداد طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع‌محور در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته زابل تا دهه فجر امسال به ۹۰۰ طرح رسیده که ایجاد ۲۷۰۰ فرصت شغلی را به دنبال داشته است.
راضی زاده اضافه کرد: این ۹۰۰ طرح طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ ایجاد شده و ۲۶۶ طرح دیگر هم در شرف راه‌اندازی است.
به گفته معاون توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت، ۶۱ روستای شهرستان زابل تحت پوشش فعالیت‌های اشتغال‌زایی این بنیاد قرار دارند.
راضی زاده ادامه داد: ۹۰۰ طرح اشتغال‌زایی بنیاد برکت در مناطق محروم شهرستان زابل در قالب مدل‌های اقتصادی اجتماع‌محور «سحاب» و «آسمان» (آیین‌نامه سرمایه‌گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی) ایجاد و برای راه‌اندازی آن‌ها ۷۲ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وی با اشاره به حضور و فعالیت ۷ تسهیل‌گر بنیاد برکت در زابل و روستاهای تابعه این شهرستان گفت: از ۹۰۰ طرح اشتغال‌زایی بنیاد برکت در زابل، ۱۰۸ طرح مربوط به سال گذشته و ۷۹۲ طرح نیز در سال ۹۸ اجرا شده است.

راضی زاده خاطرنشان کرد: ۲۷۰۰ شغل ایجاد شده توسط بنیاد برکت در روستاهای محروم شهرستان زابل عمدتا در رسته‌های شغلی پرورش دام سبک و سنگین، مشاغل فنی و خدماتی، پرورش مرغ، صنایع دستی، فرش دستباف، تولیدی پوشاک، پرورش بلدرچین و زنبورداری است.
گفتنی است، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام تا به امروز در مجموع ۷ هزار و ۲۸۷ طرح شامل توانمندسازی اقتصادی، امور زیربنایی، فرهنگی، سلامت و سایر خدمات را با حجم سرمایه‌گذاری ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در مناطق محروم و روستایی استان سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری رسانده یا در دست اقدام دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا