بورس سهام پاکستان برترین جهان شد

به گزارش ریال نیوز به نقل از راشاتودی، علی‌رغم بحران کرونا بورس سهام پاکستان توانسته است بهترین عملکرد در بین بورس‌های سهام آسیا و چهارمین عملکرد برتر در بین بورس‌های جهان را به خود اختصاص دهد.

شاخص بنچ‌مارک سهام پاکستان، کی‌اس‌ای ۱۰۰ از آغاز آگوست تا کنون نزدیک به ۶ درصد جهش کرده است. این شاخص همچنین توانسته است نزدیک به ۵۰ درصد از پایین‌ترین سطح سقوط کرده خود در ماه مارس رشد کند و رشد خود از آغاز سال تا کنون را به ۴۱ درصد برساند.

سهام پاکستان عملکرد خیلی بهتری نسبت به سهام بورس‌های دیگر آسیا داشته‌اند. در حالی که فقط چند شاخص بازار چین توانسته‌اند عملکرد سالانه بهتری نسبت به کی‌اس‌ای ۱۰۰ داشته باشند، این شاخص‌ها در عملکرد ماه اخیر از شاخص سهام پاکستان ضعیف‌تر بوده‌اند.

رشد سهام پاکستان در حالی اتفاق افتاد که بانک مرکزی این کشور یکی از شدیدترین اقدامات را در مقایسه با بانک‌های مرکزی جهان در زمینه کاهش نرخ بهره به کار گرفت. اقتصاددانان بانک مرکزی پاکستان در تلاش برای حمایت از اقتصاد این کشور در بحران کرونا، در ماه جولای نرخ بهره خود را ۱۰۰ صدم درصد کاهش داده و به ۷ درصد رساندند. این پنجمین کاهش نرخ بهره این کشور از زمان آغاز بحران کرونا در این کشور است که مجموع کاهش نرخ بهره در این مدت را به ۶۲۵ صدم درصد (۶.۲۵ درصد) می‌رساند.

تحلیل‌گران شرکت مشاور مارکت‌کارنتز، ولس‌نت، می‌گویند: بازار سهام پاکستان بهترین عملکرد را در آسیا به خود تخصیص داده و چهارمین عملکرد برتر در جهان را به دست آورده است. این شاخص حتی عملکردی بهتر از اس‌اندپی ۵۰۰ آمریکا داشته است.

این عملکرد خارق‌العاده و غافل‌گیرکننده تنها یک سال پس از این اتفاق می‌افتد که بلومبرگ شاخص بورس کراچی را بدترین شاخص بورس جهان اعلام کرد. این شاخص سال گذشته بیش از نیمی از ارزش بازار خود را از دست داه بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا