تداوم گرانی قیمت لاستیک خودرو در بازار

به گزارش ریال نیوز،این روزها به طور کلی هزینه نگهداری خودرو به شدت بالا رفته و تعویض حتی ساده‌ترین قطعات و لوازم ممکن است به شدت گران تمام شود. یکی از مواردی که دیر یا زود نیاز به تعویض آن پیدا خواهید کرد همین تایر خودرو است. تایرها نیز با توجه اندازه، برند سازنده و این که داخلی یا خارجی باشند قیمت‌های متفاوتی دارند. در این نوشتار قصد داریم به وضعیت قیمت انواع تایرهای خودرو در بازار بپردازیم.

یک جفت تایر ارزان چند؟

اگر بخواهید تایر ارزان قیمت بخرید یکی از راه‌ها خرید نمونه هایی است که به صورت دولتی توزیع می‌شوند. که البته این نوع تایرها فقط به هر خودرو یک جفت در سال تحویل داده می‌شود و دریافت آن نیز با پیچیدگی‌های خاصی همراه است. اما اگر بخواهید خرید را از بازار انجام دهید حتی می‌توانید به راحتی نسبت به سفارش به صورت آنلاین اقدام کنید.

در بین لاستیک‌ های ارزان مدل‌های چینی رتبه اول را به خود اختصاص داده‌اند. یک جفت لاستیک از این برند با سایز ۱۷۵ / ۶۰R۱۳ تقریبا ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خرج بر می‌دارد. یعنی در ارزان‌ترین حالت ممکن خرید ۴ لاستیک برای یک خودرو ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

اگر بخواهید سراغ برندهای ایرانی بروید لاستیک بارز نیز با همین سایز به قیمت تکی ۷۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. در نتیجه قیمت ۲ جفت آن ۳ میلیون تومان خواهد شد.

قیمت لاستیک‌های خارجی

اگر بخواهید از بین لاستیک‌های خارجی و برندهای معروف خریداری کنید. کف قیمت تقریبا از حدود حلقه‌ای ۸۵۰ هزار تومان شروع می‌شود. با این مبلغ می‌توان یک حلقه لاستیک کومهو سایز ۱۷۵ / ۶۰R۱۳خریداری کرد.

شاید جالب باشد بدانید که قیمت لاستیک خارجی در بالاترین حد به عدد ۳۱ میلیون تومان برای یک جفت می‌رسد. لاستیک خودرو هانکوک (دو حلقه) ۲۳۵/۶۵R۱۷ چنین قیمتی دارد.

آیا منتطر افزایش دوباره قیمت‌ها باشیم؟

گسترش‌نیوز اخیرا گفت‌وگویی با مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر انجام داد. تنها در خصوص افزایش ۵۰ درصدی قیمت لاستیک اظهار کرد: قیمت لاستیک حاصل جمع نرخ تمام شده با سود تولیدکننده است. وقتی که قیمت تمام شده بالا می‌رود هر تعداد دفعه که این اتفاق می‌افتد باید نرخ لاستیک هم افزایش پیدا کند.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر در خصوص افزایش قیمت‌ها از ابتدای سال گفت: امسال سه مرتبه قیمت لاستیک بالا رفته است. در خصوص آینده نیز نمی‌توان اظهار نظری کرد و ممکن است دوباره قیمت‌ها بالا برود. چون کارخانه‌ها یک بنگاه اقتصادی هستند و نرخ‌ها به دلیل تغییر قیمت دلار و مواد اولیه بالا و پایین می‌رود.

وی همچنین در خصوص تحویل تایر با قیمت مصوب دولتی گفت: مردم اگر می‌خواهند لاستیک با قیمت دولتی می‌توانند از همین سامانه برای خرید اقدام کنند. البته فروش به صورت حضوری نیز ادامه دارد و عرضه هیچ وقت متوقف نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا