” ترامپ ” به کودتا متهم شد

ریال نیوز : رئیس جمهور سابق آمریکا در جلسات بررسی شورش و هجوم به کنگره در ۶ ژانویه ۲۰۲۰ متهم به تلاش برای انجام کودتا شد.

به گزارش اسکای نیوز، در تحقیقات کنگره آمریکا درباره شورش های صورت گرفته در ششم ژانویه ۲۰۲۰، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا به انجام تلاشی برای کودتا متهم شد.

در اولین جلسه از شش روز استماع عمومی در مقابل کمیته منتخب مجلس نمایندگان آمریکا، یک ویدیوی ۱۲ دقیقه ای از شورش های یادشده که قبلاً هرگز دیده نشده بود، نمایش داده شد.

در این ویدیو آشوبگرانی دیده می شوند که پس از سخنرانی تحریک‌آمیز ترامپ و ادعای وی مبنی بر اینکه به دلیل تقلب در انتخابات از انتخاب مجدد برای دور دوم ریاست‌جمهوری محروم شده است، وارد ساختمان کنگره شدند.

همزمان کنگره برای تایید پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری تشکیل جلسه داده بود. در این شورش ها ۵ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ افسر پلیس زخمی شدند.

این جلسه شاهد اظهارات علنی شخصیت های کلیدی دولت ترامپ از جمله دخترش «ایوانکا ترامپ» و همسرش «جرد کوشنر»، «مایک پنس» معاون رئیس جمهور و رئیس دفتر وی، «ویلیام بار» دادستان کل و ژنرال «مارک میلی» رئیس ستادکل نیروهای مسلح آمریکا بود.

در این جلسه به کمیته گفته شد که وقتی ترامپ شنید که اوباش در کنگره شعار می‌دادند مایک پنس، معاون باید به دار آویخته شود، او پاسخ داده است که شاید حق با آن‌ها باشد، او «لایق آن است».

ترامپ از این که پنس در جلسه مجلس نمایندگان، دستور وی برای رد تاییدیه پیروزی بایدن را رد کرده بود، عصبانی بود.

در همین رابطه «لیز چنی» نماینده جمهوری خواه کنگره و نایب رئیس هیئت بررسی این مسئله گفت که ترامپ عامل فراخواندن شورشیان به کنگره است.

وی افزود: وقتی یک رئیس جمهور اقدامات لازم را برای حفظ اتحاد کشور ما انجام ندهد یا بدتر از آن، باعث یک بحران در قانون اساسی شود، ما در لحظه خطر حداکثری برای جمهوری خود قرار می گیریم.

«بنی تامپسون» رئیس این کمیته نیز گفت: ما نمی‌توانیم آنچه را اتفاق افتاده است به زیر قالیچه جارو کنیم. مردم آمریکا مستحق پاسخ هستند.

وی این حمله را «تلاشی برای کودتا» توصیف کرد که «دو قرن و نیم دموکراسی قانون اساسی را در معرض خطر قرار داد».

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و وقوع شورش و هجوم مردم این کشور به کنگره آمریکا، طرح استیضاح ترامپ برای دومین بار در دوران ریاست جمهوری اش مطرح و به کنگره ارائه شد که البته وی از آن سر سلامت به در برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 19 =

دکمه بازگشت به بالا