تراکم فروشی خط قرمز شهرداری است

ریال نیوز : شهردار تهران گفت: تراکم فروشی نمی‌کنیم و این موضوع را خط قرمز خود می‌دانیم و تا به امروز هم این کار را انجام نداده ایم.

به گزارش ریال نیوز، علیرضا زاکانی شهردار تهران صبح امروز (دوشنبه ۱۹ اردیبهشت) در اولین نشست خود با اصحاب رسانه گفت: ما در آستانه تغییر و تحول بزرگ هستیم و شعارهای انقلاب در سطح جهانی با استقلال رو به رو شده است و بر همین اساس امروز نیازمند الگویی انقلاب برای شکل گیری تمدن اسلامی هستیم.

وی ادامه داد: تمام تلاشی که دشمنان انقلاب در این سال‌ها انجام دادند برای این بود که نگذارند مسیر انقلاب استمرار یابد و امروز می‌خواهند انقلاب را در مقام حرف خلاصه کنند.

زاکانی با بیان این که تغییر و تحول ضرورتی اساسی است، گفت: هرکسی به این ساختن کمک کند تلاشش در جهت توسعه و ساخت تمدن نوین خواهد بود و هرکسی سنگ اندازی کند عملاً آب به آسیاب دشمن می‌ریزد.

شهردار تهران با بیان این که در ایران اسلامی تلاش ما ساختن الگویی درست است گفت: بر همین اساس تمام تلاش دشمن معطوف به این است که جنگی را مبنی بر ناکارآمدی ایجاد کند و امید را در جامعه و بین مردم خشک کند و به دنبال این است که به موازات ماحصل این یاس آفرینی که انجام می‌دهد مردم را مقابل انقلاب قرار دهد.

وی ادامه داد: توجه به کارآفرینی و ایجاد امید در جامعه وظیفه همه ما است و هر فردی که به ایران و انقلاب علاقه دارد باید امید را در جامعه احیا کند و بداند که هر نقد و سخن او باید برای تقویت انقلاب باشد.

زاکانی تصریح کرد: اگر ایران را دوست داریم و به مردم علاقه‌مند هستیم و می‌خواهیم آنها را در آرامش ببینیم باید کمک کنیم تا تحول بزرگ در کشور رقم بخورد.

کشور در حال جراحی اقتصادی است

وی با بیان این که کشور در حال جراحی اقتصادی است، گفت: امروز این دولت انقلابی می‌خواهد این کار را انجام دهد و کمک به قوای سه‌گانه امری قهری و قطعی هم برای ما مدیران شهری هم برای شما اصحاب رسانه است.

شهردار تهران اظهار کرد: مسئولان باید از نقد و گفتگو بهره ببرند و شما نیز باید بدون سویه و نگاه‌های رقابت مآبانه دنبال کنید ایران بر دوش همه مردم ساخته می‌شود و همه ما باید به درک بالایی برسیم و بدانیم رقابت بین جریانات نباید مانع ما شود.

وی ادامه داد: امروز اقدام شجاعانه دولت و مجلس و قوه قضائیه باید پاس داشته شود.

زاکانی با اشاره به شهر تهران گفت: تهران با یک پیشینه و کهن چند صد ساله مواجه است و بیش از ۲۰۰ سال است که پایتخت است و بر همین اساس بزرگترین کلانشهر غرب آسیا است و زمینه جدی کار و تلاش در آن فراهم است.

وی با بیان اینکه شهر، شهروند و مدیریت شهری سه جزئی هستند که باهم معنا پیدا می‌کنند گفت: همه تلاش ما در ساخت شهر برای خدمت به مردم و آبادی شهر است و در این مسیر توفیق داشته ایم ۸ ماه و ۸ روز در خدمت مردم باشیم.

اجرای برنامه‌های کوتاه مدت در سال جاری

زاکانی ادامه داد: ۶ ماهه اول ما برای استقرار مدیریت شهری انتخاب کردیم و امسال کارهای کوتاه مدت را انجام می‌دهیم و در سال بعد اقدامات میان مدت خود را انجام می‌دهیم و بر همین اساس ۱۲ سیاست و ۹۰ پروژه کلان را دنبال می‌کنیم و ۴۸۵ پروژه را در دستور کار قرار داده ایم.

زاکانی اظهار کرد: تلاش ما این است که در سال جاری تمام این پروژه‌ها را فعال کنیم و بخشی از آنها را امسال افتتاح کنیم.

شهردار تهران با بیان این که تمام تلاش ما کمک به مردم است گفت: بر همین اساس خبرنگاران و اصحاب رسانه می‌توانند هم ما را نقد کنند و هم اتفاقات به وقوع پیوسته را برای مردم تبیین کنند زیرا چشم انداز ما گفتمان شهرداری خدمت و پیشرفت است و شعار ما تهران شهر، زندگی و سرزندگی است و جنس مدیریتی که انتخاب کرده‌ایم مشارکتی است.

زاکانی گفت: در راستای مدیریت مشارکتی، می‌خواهیم مشکلات را با کمک مردم برطرف کنیم درست است که در تهران مشکلاتی وجود دارد اما هیچ یک از این مشکلات امید ما را ناامید نکرده است.

وی گفت: به دنبال تأسیس خانه خبرنگاران هستیم تا مسیری را برای آینده فراهم کنیم بنده سال‌ها نشریه داشتم و انشاالله در آینده نیز با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

تراکم فروشی نمی‌کنیم و آن را خط قرمز خود می‌دانیم

شهردار تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در تهران شاهد ساخت و سازهای بلند مرتبه هستیم و شهرداری گفته است که این اقدام انجام نمی‌شود گفت: ما تراکم فروشی نمی‌کنیم و این موضوع را خط قرمز خود می‌دانیم و تا به امروز هم این کار را انجام نداده ایم.

وی ادامه داد: البته به دنبال ساخت و ساز هستیم و اگر ساخت و ساز را رونق ندهیم تهران به مشکل می‌خورد و بر همین اساس اعلام کردیم سالیانه ۱۸۰ هزار واحد می‌سازیم و این هم براساس تعهد قانونی است که به شهرداری داده شده است.

زاکانی گفت: ما به دنبال انجام مسئولیت خود هستیم و اما اینکه در شهر بلند مرتبه سازی وجود دارد مربوط به قبل هستند البته بلند مرتبه سازی در تهران ممنوع نیست.

وی ادامه داد: ما تراکم فروشی نمی‌کنیم اما به شدت به دنبال نوسازی شهر هستیم زیرا مسکن تبدیل به بلای جان مردم شده است و شهروندان باید هزینه زیادی را برای خرید و اجاره مسکن بدهند اما شهرداری به دنبال نقش آفرینی جدی است.

۶۷ درصد درآمد شهرداری در حوزه ساخت و سازها است

زاکانی با بیان این که ۶۷ درصد درآمد شهرداری در حوزه ساخت و سازها بوده است گفت: به دنبال تغییر این درآمد به سمت درآمد پایدار هستیم.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در رابطه با مشکلات موجود و شلوغی شهر و کمبود حمل و نقل عمومی گفت: در این راستا کار کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت در حال تدوین است و می‌خواهیم در کوتاه مدت تاکسی‌ها را توسعه ببخشیم و در میان مدت به حوزه مترو توجه داشته باشیم.

وی ادامه داد: ۷ خط مترو در تهران وجود دارد و نیازمند تکمیل هستند و دو سوم واگن‌های تهران نیازمند بازسازی هستند و در این ۷ خط، هزار واگن کمبود وجود دارد.

زاکانی با اشاره به خطوط مترو گفت: بنای ما این است که تا سال ۱۴۲۰ کار خود را انجام دهیم زیرا ۲ کلان پروژه ما مربوط به مترو است و اولویت ما تکمیل خطوط مترو است و انجام این کار به ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه احتیاج دارد.

شهردار تهران ادامه داد: مطالعات ۴ خط دیگر مترو کلید خورده است و تلاش ما این است که سقف تردد ۱۰ میلیون مسافر را زودتر از موعد مقرر انجام دهیم.

زاکانی گفت: می‌خواهیم هم شهر را ساماندهی کنیم و هم خدمات خود را افزایش دهیم بخشی از منابع ما از طریق طلبی که از دولت داریم و بخشی از طریق سرمایه گذاری تأمین می‌شود.

قرار داد ۲ هزار میلیاردی برای بازسازی ۷۰۰ واگن

وی با اشاره به واگن‌های مترو گفت: قرارداد ۲ هزار میلیارد تومانی برای بازسازی ۷۰۰ واگن در حال انعقاد است و برای تأمین این واگن‌ها تمهیدات لازم را انجام داده ایم و قرارداد ۸۰۰ میلیاردی را بانک شهر انجام دادیم و کاری را با کارگزاری شهرداری انجام داده ایم و بر همین اساس چرخ‌های مترو اکنون از مترو ترخیص شده اند.

وی ادامه داد: دولت مکلف بود که سهم خود را پرداخت کند و از طریق تهاتر برخی منابع خارج شدند و برای تعدادی واگن ملی وارد عمل شدیم و قرار بر این است که دولت مبلغی را پرداخت کند.

زاکانی گفت: زمانی که وارد شهرداری شدم ۲ هزار و ۲۲۵ اتوبوس به شهرداری تحویل داده شد اما تعدادی از آنها مشکل داشت و بر همین اساس طی قرارداد با ایران‌خودرو ۱۲۵ دستگاه اتوبوس وارد تهران شدند و اما این عدد کفایت لازم را برای حمل و نقل تهران ندارد و قرار است ۳ هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس را امسال وارد تهران کنیم.

زاکانی گفت: ۲ هزار دستگاه را وزارت کشور قرارداد بسته است که ۹۰۰ دستگاه متعلق به تهران است و هزار دستگاه بازسازی خواهد شد و بخشی را قرار است وارد کنیم.

شهردار تهران درباره نوسازی تاکسی‌ها گفت: تعداد زیادی از تاکسی‌های تهران فرسوده هستند و به شدت دنبال بازسازی این خودروها هستیم.

زاکانی گفت: پیشنهاد شناور شدن ساعت حضور کارکنان را مطرح کردیم و بر همین اساس از ماه آینده شهرداری تهران ۳ شیفته می‌شود.

وی درباره دستگیری دو تن از شهرداران تهران در مدیریت شهری سابق و آخرین وضعیت پرونده آنها گفت: مفاسد در حال بررسی است.

شهردار تهران در خصوص اصلاح روند صدور پروانه‌های ساختمانی اظهار کرد: در سال ۱۳۷۱ تصویب شد که پروانه‌های ساختمانی یک هفته‌ای صادر شود اما اکنون برای انجام این کار ۱۲۰ مرحله وجود دارد و همین فرایند در مدت یک هفته زمانی ممکن می‌شود که تمامی دستگاه‌ها وارد عمل شوند.

وی ادامه داد: به دنبال روان سازی امکانات شهرداری هستیم تا بر اساس آن خدمات خود را تسریع کنیم و وعده داده ایم که تا پایان خرداد ماه زمان صدور پروانه به ۲ ماه برسد همزمان با انجام این کار می‌خواهیم کار را تسریع ببخشیم تا گلوگاه‌های موجود را کم کنیم.

شفاف سازی در امور شهرداری تهران

زاکانی با اشاره به شفافیت در شهرداری گفت: تمام امور خود را به سمت شفافیت سوق می‌دهیم تا امضای طلایی در شهرداری صفر شود و این کار با مجموعه سامانه‌ای گسترده‌ای که در ابتدای خرداد ماه افتتاح می‌شود محقق می‌شود.

شهردار تهران درباره پرونده رسا تجارت بیان کرد: در این خصوص شکایتی مطرح شده بود و باز پس گرفته شده بود اما مجدداً آن را به جریان انداختیم و سیر قضائی خود را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم تا طلب و حق و حقوق شهر را بگیریم و اقدامات کارشناسی این امر در حال انجام است و به زودی خبرهای خوشی در رابطه با استیفای حقوق شهر خواهیم داشت.

وی درباره پرونده فساد مدیران سابق شهرداری تهران گفت: شهردار این اختیار را دارد تا از چند طریق به تخلفات رسیدگی کند تعدادی پرونده از دوره‌های سابق وجود داشت و عمده آنها شکلی بودند و بر همین اساس قرار بر این شد این پرونده‌ها تعیین تکلیف شوند و حدود ۴۰۰ پرونده بسته شد.

زاکانی گفت: ما مدافع مدیران خود هستیم و همانطور که فساد خط قرمز در شهرداری است از طرفی هم گرفتن جرأت از مدیر هم خط قرمز ماست.

تعهد برای ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در تهران

شهردار تهران درباره تعداد مسکن‌های تحویلی شهرداری تهران گفت: تعهد ما ساخت ۱۸۰ هزار واحد سالانه است اما مسکن در یک سال ساخته نمی‌شود و ۱۱۷ هزار واحد مسکن در قاعده جهش مسکن و بافت فرسوده است و بر همین اساس قرارگاهی در این حوزه تشکیل شده است.

وی ادامه داد: ما به دنبال فعال شدن و قبول مسئولیت هستیم اینکه چقدر از آن استیجاری و چقدر ملکی است بستگی به قدرالسهم ما دارد زمین و پروانه از شهرداری است و ساخت با بنیاد مسکن است و پس از تعیین قدرالسهم برای نقش آفرینی در حوزه مسکن بهره می‌بریم.

وی با اشاره به ساختمان‌های نا ایمن گفت: این موضوع را به شدت دنبال می‌کنیم و مسئولیت بالایی در این حوزه داریم در دوره آقای قالیباف یک طبقه از ساختمان علاالدین تخریب شد در دوره بعد از وی مجوز دو طبقه ساخت برای این ساختمان گرفته شد و اکنون در این دوره رأی این ساختمان لغو شد.

زاکانی ادامه داد: در این چند ماه موفق به احقاق حقوق شده ایم.

شهردار تهران با اشاره به برج میلاد گفت: این برج ۵ لکه قابل ساخت دارد کارگروه‌های این پروژه فعال هستند و قرار است حداکثر بهره مندی را از این مجموعه داشته باشیم و با پیگیری این طرح‌ها برج میلاد به بهترین نحو در خدمت مردم باشد.

زاکانی در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت بررسی تخلفات املاک نجومی و هلدینگ یاس گفت: وظیفه ما شکایت در این موضوع بود که این کار را انجام دادیم و استیفای حقوق شهروندان را نیز خود شخصاً دنبال می‌کنم.

وی ادامه داد: املاک نجومی توسط دستگاه قضائی رسیدگی شد در حوزه مدیریتی نیز ۱۴۰۰ نفر وارد شهرداری شده بودند اما تعدادی در آزمون ورودی نمره بسیار پایینی گرفته بودند و تمامی این افرادی که جذب نشدند ۴۰ نفر هستند و مابقی در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به میادین میوه و تره بار گفت: طراحی ما اضافه شدن ۳۱ بازارچه بود که نقش آفرینی آنرا مشاهده کردیم.

وی با اشاره به قرارگاه اجتماعی و جمع آوری کودکان کار اظهار کرد: مدیریت ما مشارکتی است و یک جنس از این مدیریت، شکل گیری قرارگاه است و آسیب‌های اجتماعی در تهران زیبنده شهر نیست. یکی از این آسیب‌ها معتادان متجاهر بود، تعدادی از معتادان جمع آوری شدند و به کمپ منتقل شدند و مابقی نیز در حال جمع آوری هستند

وی ادامه داد: در مدیریت شهری قبلی گفته می‌شد معتادان، زیستی مخصوص به خود را دارند و باید رها شوند و همین موضوع باعث ایجاد خانه‌های قرمز و افزایش تعداد معتادان شد و ما رویکرد را تغییر دادیم.

زاکانی با اشاره به دستگاه‌های حاضر در قرارگاه اجتماعی گفت: در این قرارگاه استانداری، فرمانداری، بهزیستی، ناجا، کمیته امداد، سازمان زندان‌ها و… حضور دارند و کارگاه کودکان کار تأسیس می‌شود و کارگروهی برای خانواده معتادان و زندانیان نیز تشکیل می‌شود و ظرف دو هفته پیش نویس اولیه آن تعیین خواهد شد.

شهردار تهران با اشاره به قرارگاه جمعیت گفت: تهران را با هویت خانواده دنبال می‌کنیم و شرایط کشور در حوزه جمعیت ویژه است.
منبع : مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا