تنش آبی در ۸ شهر بزرگ کشور

ریال نیوز : وزیر نیرو گفت: در ۸ شهر بزرگ کشور دچار تنش شدید آبی هستیم و شهر همدان نیز جزو این شهرها است.

به گزارش ریال نیوز، علی‌اکبر محرابیان ظهر سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق استان همدان با حضور استاندار و نمایندگان استان همدان اظهار کرد: طرح فاضلاب همدان یک طرح موفق و الگوی کشوری است و باید گفت طرح‌های خوبی در حوزه آب و برق در استان همدان انجام شد.

وی با بیان این که طرح‌های نوین نیروگاهی کمک بزرگی به حل مشکل کم آبی است، ادامه داد: به دنبال کاهش میزان بارندگی در سال آبی گذشته، میزان ذخایر آبی کشور به ۱۸ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است. بارش‌های سال آبی گذشته نسبت به سال قبل از آن ۵۰ درصد و نسبت به میانگین ۵۰ ساله ۳۷ درصد کاهش داشته است.

وزیر نیرو با اشاره به این که شواهد علمی از وضعیت بارش‌ها و همچنین آمارهای موجود ذخایر آبی کشور نشان می‌دهد که سال سختی را پشت سر گذاشته و شرایط سخت‌تری هم پیش رو داریم، ادامه داد: ذخایر آبی کشور به ۱۸ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

وی با بیان این که از عموم مردم می‌خواهیم که صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب در بخش‌های مختلف را به صورت جدی در دستور کار قرار دهند، به ویژه در بخش کشاورزی الگوی کشت با توجه به شرایط بارندگی‌ها و با هدف کاهش میزان مصرف آب باید اصلاح شود.

وزیر نیرو با اشاره به این که باید دست به دست هم دهیم و شرایط را مدیریت کنیم، ادامه داد: در ۸ شهر بزرگ کشور دچار تنش شدید آبی هستیم و متأسفانه شهر همدان جز این شهرها است.

وی ادامه داد: برای این ۸ شهر برنامه‌ریزی شده که چهار شهر به نحو مطلوب با اجرای پروژه‌های مختلف مردم خیلی درگیر مشکل آب نشوند و از این وضعیت عبور کنیم.

محرابیان اضافه کرد: سد تالوار در سال ۹۱ در مراحل انتهایی ساخت و جز طرح‌های مهر ماندگار قرار داشت، منابع خوبی هم از آن محل به این سد تزریق شد و خط انتقال هم در حال اجرا بود که به دلایلی پیشرفت پروژه کند شد و امروز عدم اجرای به موقع آن مشکلاتی را به مردم وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه وظیفه ما امروز این است همراه همکاران مدیران و کارشناسان و قرارگاه خاتم الانبیا که پیمانکار طرح است این پروژه را در دو فاز به بهره‌برداری برسانیم که در فاز یک آب مورد نیاز این منطقه تأمین می‌شود و تا چند سال تنش نداریم.

وی اضافه کرد: با تکمیل فاز اول، یک میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر آب منتقل می‌شود و در فاز دو ادامه طرح ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر آب منتقل می‌شود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه منابعی که به صورت اضطراری استفاده می‌کنیم، تا قبل از فصل گرما باید قطع شود و به سمت مناطق روستای برود، افزود: باید هر چه سریع‌تر با انتقال فاز یک آبی که به امانت گرفته را به صاحبانش برگردانیم.

وی تاکید کرد: در حوزه آب با اجرای این طرح در استان همدان، آرامشی خواهد گرفت.

محرابیان با اشاره به تصفیه خانه همدان، ادامه داد: در حوزه فاضلاب نیز باید گفت، این طرح از کارهای شاخص خوب و برجسته فاضلاب کشور و در عرصه بین‌الملل است.

وزیر نیرو با بیان اینکه این کار باید برای سایر شهرهای همدان الگو باشد و در شهرهایی که تکمیل نشده است هم شبکه و هم تصفیه خانه تکمیل شود، افزود: در موضوع برق در مجموع تولید و مصرف در تراز است و استان همدان به عنوان صادر کننده محسوب می‌شود پیشنهاد این است که در حوزه انرژی تجدید پذیر همدان پیشرو شود و پرچمدار شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

دکمه بازگشت به بالا