جزئیات دیدار وزیر صنعت با مدیران شرکت های بزرگ

به گزارش ریال نیوز، رضا رحمانی گفت: با مشاهده مدیران حاضر در این جلسه حس غرور و امید به من دست می دهد و باور دارم توانمندی ما برای خدمت در شرایط حاضر بیش از این است.

وی ادامه داد: صنعت، معدن و تجارت خانواده بزرگی است و امروز بخش کوچکی از مدیران خدمتگزار این حوزه در این جلسه جمع شده اند.

تولیدکنندگان و مدیران حوزه تولید، فرماندهان و رزمندگان جنگ اقتصادی

وزیر صمت تصریح کرد: در دوره جنگ تمام عیار و نابرابر اقتصادی و تحریم های ظالمانه، تولیدکنندگان و مدیران حوزه تولید، فرمانده هان و رزمندگان این جبهه هستند و پذیرش مسئولیت در این شرایط، ارزش بالای کار آنان را نشان می دهد که البته پیروزی ما نزدیک است و باید با اخلاص و برای رضای الهی گام برداریم.

رحمانی خاطر نشان کرد: دشمنان تصور می کردند که تا پایان سال ۹۷، نقشه خبیثانه آنها برای به تعطیلی کشاندن صنعت و تولید کشور ما به نتیجه می رسد که این تصور غلط شکست خورد و دشمنان به ارزوی خود نرسیده اند.

افزایش صدور جواز تاسیس، پروانه بهره برداری و تولیدات منتخب کشور

وی گفت: امروز آمار صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری و تولید کالاهای منتخب در ۸ ماهه امسال افزایشی بوده است.

رحمانی افزود: صدور پروانه بهره برداری در ۸ ماهه امسال، ۵.۹ درصد رشد داشته و جواز تاسیس با ۱۶.۷ درصد افزایش مواجه بوده است که نشانگر علاقه مردم به بخش تولید است؛ همچنین تولید بیش از دو سوم محصولات و کالاهای منتخب، دارای افزایش نسبت به سال قبل بوده است.

وی اعلام کرد: تولید وانت ۵.۳ و تولید تراکتور ۲۰.۲ درصد افزایش داشته است، تولید روغن نباتی ۴.۸ درصد و تولید داروی انسانی 30.1 درصد افزایشی بوده است‌.

وزیر صمت تصریح کرد: تولید در حوزه الیاف و نخ و…، عموما افزایشی بوده است، در چرم و کفش و عمده لوازم خانگی تولید با رشد مواجه بوده است.

رضا رحمانی در نشست مشترک با مدیران سازمان ها و شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی کشور گفت: در ۸ ماهه امسال، تولید صنایع غذایی ۱۵ درصد، فولاد خام ۶.۵ درصد، محصولات فولادی ۶.۶ درصد، کاتد مس ۱۳ درصد، شیشه جام ۱۰.۲ درصد ، سیمان ۷.۲ درصد افزایشی بوده است.

وی اضافه کرد: در سالجاری در وزارت صمت ۷ محور برنامه اجرایی در دستور کار داریم، از جمله تعمیق ساخت داخل، توسعه صادرات، معادن و توسعه معدن، فناوری، فضای کسب و کار، شیوه های نوین لجستیک تجاری و تامین مالی که ذیل این موارد ۳۴ برنامه در حال انجام است.

چه تحریم باشیم و چه نباشیم ساخت داخل باید پیگیری شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: از انعکاس مطلوب دستاوردهای حوزه تولید توسط رسانه ها تشکر می کنم و تاکید دارم چه تحریم باشیم و چه نباشیم ساخت داخل باید مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

رحمانی خاطر نشان کرد: مهمترین کار ذیل برنامه های وزارت صمت حفظ جریان تولید است که در همین راستا در یک سال اخیر در کنار همت و پیگیری و بازدید از استانها و شهرستانها، در برخی بخش ها تصمیمات جدی گرفتیم.

وی تاکید کرد: خوشبختانه در این بازدیدها تاکید عموم استانداران بر این محور بوده است که حتی یک واحد تعطیلی به سبب شرایط حاضر نبوده است و البته دوندگی، تصمیمات درست و حضور باانگیزه و با علاقه بخش خصوصی در ایجاد این شرایط کاملا موثر بوده است.

رحمانی گفت: این فرمایش مقام معظم رهبری که حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال، یک کار جهادی است، امروز باید نصب العین اعضای هیات مدیره و مدیران عامل شرکتها باشد و البته به معاونین و روسای استانها تاکید میکنم که مهمترین کار حفظ وضعیت تولید است.

وی اعلام کرد: از ابتدای سال جاری بیش از ۶۵۰۰ واحد مشکلاتشان در ستاد های تسهیل و رفع موانع تولید مورد بررسی قرار گرفته و ۵۸ درصد مصوبات این ستاد اجرایی شده و ۴۲ درصد مصوبات نیز با جدیت در حال پیگیری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با مدیران سازمان ها و شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی گفت: امروز مسئله مهم کشور تولید است و تابلوی تولید باید جلوی چشم همه دست اندرکاران و مسئولان مرتبط قرار گیرد.

رحمانی افزود: حفظ اشتغال و توسعه اشتغال و توسعه مناطق، وابسته به رونق تولید است، لذا نهضت ساخت داخل را برای استفاده از توان موجود کشور راه انداختیم.

واردات هر کالایی که امکان ساخت داخل دارد، حرام است

وی ادامه داد: ساخت داخل از فرمایشات مقام‌معظم رهبری است و ایشان فرمودند که واردات هر کالایی که امکان ساخت داخل دارد، حرام است و ما دنبال فرهنگ سازی برای موضوع نهضت ساخت داخل هستیم و در این حوزه برنامه داریم.

رحمانی اضافه کرد: در حوزه ساخت داخل کاهش ارزبری ۱۰ میلیارد دلاری را تا افق ۱۴۰۰ دنبال می کنیم و در قالب میزهای ساخت داخل جلو می بریم که در همین راستا سامانه توانیران به عنوان یک نمایشگاه دائمی معرفی نیازمندی ها و عرضه توانمندی ها تا پایان آذرماه راه اندازی می شود،

شرکتهای بزرگ مانند خودروسازی ها و فولادی ها باید نمایشگاه دائمی نیازهای ساخت داخل خود را داشته باشند.

وی تاکید کرد: تا زمانی که حتی یک قطعه برای داخلی سازی داریم باید این نمایشگاه های ساخت داخل و نیازهای داخلی سازی برپا باشد و البته انجمن ها و تشکل ها به صورت مشترک و گروهی با پلتفرم های مشترک و تجمیع نیازمندی ها به برگزاری اینگونه نمایشگاه ها مبادرت ورزند.

وزیر صمت گفت: برخی جاها واحدهای تولیدی با تجمیع نیازهای خود با دیگر شرکتها به برپایی نمایشگاه نیازهای داخلی سازی اقدام کنند و همچنین برگزاری نمایشگاه داخلی سازی در کنار هر نمایشگاهی که برگزار می شود در دست اقدام است و در این‌نمایشگاه ها استارت آپ ها و دانش بنیان ها نیز باید مورد توجه قرار بگیرند.

ضرورت سالم سازی و رعایت ضوابط قانونی

رحمانی افزود: در شرایط جدید، مردم می خواهند که دستگاه های دولتی، سیستم های سالم سازی و رعایت ضوابط قانونی را داشته باشند؛ لذا سلامت کاری و سلامت نفس را مورد تاکید دارم و مسئولان این مهم را باید رعایت و در دستور کار خود قرار دهند.

وی تاکید کرد: بی قانونی یعنی فساد و تکلیف شرعی ما مبارزه با فساد است چرا که مردم‌تحمل هیچ گونه فسادی را ندارند، باید در محضر الهی و پیشگاه مردم همواره پاسخگو باشیم و از مسئولان انتظار دارم که در کنار حفظ تولید و اشتغال مبارزه با فساد را به عنوان یک رسالت داشته باشند که خوشبختانه آمارها موید این است که وزارت صمت جزو سالم ترین دستگاه های دولتی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تصمیمات باید جمعی اتخاذ شوند و باید جلوی تصمیمات فردی گرفته بشود.

رحمانی در خصوص نحوه جذب نیرو در شرکت ها و سازمان تابعه وزارت صمت خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که ممکن است مردم را به ما بدبین کند نحوه جذب نیرو است و هلدینگ ها باید این موضوع را مراقبت کنند و حتماً فرآیند جذب نیرو به صورت مستمر کنترل می شود، من به دنبال پیمان بستن با شما هستم که از طریق توسعه تولید برای جوانان، شغل ایجاد بشود.

وی گفت: البته شرکتهای بزرگ، نخبگان واقعی را با شرایط خوب و رعایت شان و جایگاه آن ها جذب کنند، نفرات برتر کنکور و دانشگاه ها و مخترعان در این پروسه باید جذب شوند و معاون آموزش، پژوهش و فناوری مسئول جذب نخبگان در شرکتهای بزرگ است، هلدینگ ها در این حوزه باید کار کنند و مسئولند که در همین راستا مجوز به کارگیری ۲۰۰ سرباز نخبه را از مقام معظم رهبری در حوزه های صنعت و معدن و تجارت گرفته ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با مدیران سازمان ها و شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی گفت: البته ارزش کار مدیران سالم که جز رضای حق به چیزی توجه ندارند، با مادیات قابل مقایسه نیست و باید باور کنیم که کار ما ارزش دارد و دراین جهت همت کنیم.

رحمانی با اشاره به سرمایه گذاری بالغ بر 3.6 میلیارد دلار در حوزه صنایع معدنی کشور افزود: انگیزه ما فراتر از این شرایط است، و به عنوان نمونه آلومینیوم‌ جنوب ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد که ۳۰۰ هزارتن به ظرفیت آلومینیوم کشور اضافه خواهد کرد.

وی تاکید کرد: باید حس کنیم که برای کشور مفیدیم، انگیزه ما این است و با گردش درست کار، شرایط برای جذب نخبگان فراهم شود.

رحمانی ادامه داد: استراتژی کلان ما استفاده از نظرات نخبگان و جذب خدمات و مشاوره اساتید و نخبگان و صاحب نظران دانشگاهی است و همچنین اعتقاد داریم مدیریت ها باید دوره ای شوند تا ظرفیت ها فعال شود و در همین راستا تفویض اختیارات را به استانها دادیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: گردش مالی و تامین و تدارکات شرکت های مستقر در یک منطقه باید در همان محل استقرار شرکت باشد، چرا که باید مردم حس کنند واحدهای صنعتی و تولیدی در منطقه شان فعال است‌ و اولویت جذب نیرو با همان نیروهای بومی در محل استقرار طرح ها و شرکتها باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: انجام وظایف در قالب مسئولیت های اجتماعی به خصوص در مناطق محروم برای آبادانی اطراف معادن و شرکتها و واحدهای تولیدی با هماهنگی مسئولان استانی و قانونی و عادلانه باشد و در مناطق محروم در راستای رسالت انسانی خود و در یک‌ چارچوب مشخص فعالیت های خیرخواهانه انجام شود.

رحمانی گفت: تاکید رییس جمهوری و دولت بر اطلاع رسانی دقیق فعالیتها و عملکردها در حوزه های مختلف است تا مردم در جریان اقدامات انجام شده باشند و حق مردم این است که در جربان عملکردهای مطلوب دولت قرار گیرند و البته خود مسئولان، امامان‌جمعه و استانداران و…، هم باید در جریان عملکردها و اقدامات قرار بگیرند تا به مردم منتقل کنند؛ لذا طرح های بزرگ پیوست فرهنگی و رسانه ای داشته باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ارتباط با دانشگاه ها باید عمیق باشد، باید به سمت دانش محور کردن محصولات برویم و در حوزه نیروی انسانی، معیشت پرسنل تا جایی که قانون اجازه داده است، باید مدنظر قرار بگیرد.

رحمانی تصریح کرد: همه، حتی شرکت های خصوصی در حوزه تنظیم بازار مسئولیت دارند، صادرات، مهم و پیشران رونق تولید است، تنظیم بازار هم مهم است، اما نباید میان صادرات و تامین نیازهای اساسی مردم تضاد منافع به وجود بیاید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 20 =

دکمه بازگشت به بالا