جزئیات صدور پروانه دفاتر پیشخوان دولت

ریال نیوز : کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اصول حاکم بر صدور پروانه دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی و نیز دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) روستایی را تصویب کرد.

به گزارش ریال نیوز، این مصوبه در پی بازخوردها و اعتراضاتی که به مصوبه ۲۸۹ سال ۹۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مورد صدور مجوز فعالیت برای دفاتر پیشخوان شده بود، به تصویب رسیده و جایگزین مصوبات قبلی شده است.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۳۱۷ ‬ با تصویب‬ مقررات و شرایط حاکم بر صدور پروانه دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی و نیز دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) روستایی، هدف از این مصوبه را ساماندهی، تسهیل و شفاف‏سازی امور مربوط به دفاتر پیشخوان خدمات عنوان‬ کرده‬ است.

مطابق با این مصوبه دستگاه‌های خدمات‏‬ دهنده به دفاتر پیشخوان، دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری با رعایت ماده ۱۱۷ آن قانون و ماده ۵ قانون محاسبات عمومی کشور هستند و‬ علاوه‬ بر ارائه خدمات قابل واگذاری یا برون‌سپاری این دستگاه‌ها به دفاتر پیشخوان، خدمات دارندگان پروانه پستی، مخابراتی و فناوری اطلاعات نیز در چارچوب موافقت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، از طریق این دفاتر قابل ارائه خواهد بود.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات حق‏‬ امتیاز صدور پروانه برای دفاتر جدید پیشخوان را به شرح زیر تعیین کرده است.

– کلان‌شهرها: مبلغ ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال (پانصد میلیون ریال)

– مراکز سایر استان‌ها به استثنای کلان‌شهرها: مبلغ ۳۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال (سیصد میلیون ریال)

-‬ شهرهای با جمعیت بیش از ۵۰.۰۰۰ نفر به استثنای مراکز استان‌ها و کلان‌شهرها: مبلغ ۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال (یکصد و پنجاه میلیون ریال)

– سایر شهرها: مبلغ ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال (پنجاه میلیون ریال)

– روستاها: مبلغ ۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال (پنج میلیون ریال)

منظور از کلان‌شهر، شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم و اهواز است.

البته مبالغ اعلام شده به عنوان حق‏‬ امتیاز صدور پروانه مربوط به سال ۱۳۹۸ بوده و این ارقام برای سال‌های بعد، به صورت سالیانه و مطابق نرخ رسمی تورم اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط، افزایش خواهد یافت.

طبق این مصوبه، حق‏‬ امتیاز تجدید صدور پروانه نیز به میزان یک دهم مبلغ حق‏‬ امتیاز صدور پروانه جدید، خواهد بود.

تعرفه ارائه خدمات دستگاه‌های خدمات‏‬ دهنده در چارچوب تعرفه‌های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات خواهد بود و خدماتی‏‬ که تعرفه آن‌ها در قانون مشخص شده یا مرجع قانونی دیگری برای تعیین تعرفه آن‌ها وجود داشته باشد از این بند مستثنی هستند.

مدت اعتبار مجوز برای خدمات دفاتر پیشخوان دولت پنج سال است و سازمان رگولاتوری می‌تواند در صورت درخواست دارنده پروانه، در چارچوب مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و نیز مقررات اجرایی تعیین شده در این مصوبه، آن را برای دوره‌های پنج ساله تجدید کند.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، صدور پروانه راه اندازی دفاتر پیشخوان خدمات را صرفاً برای اشخاص حقوقی و با رعایت مقررات اجرایی مدنظر، مجاز اعلام کرده است.

در همین حال صدور، انتقال‌امتیاز و تجدید پروانه خدمات ICT روستایی برای اشخاص حقیقی واجد شرایط در این مصوبه بلامانع است.

در این مصوبه شرایط برای تجدید پروانه اشخاص حقیقی که قبل از تاریخ ۱۹/‏۱۲/‏۱۳۹۷‬ از رگولاتوری، پروانه دریافت کرده‌اند و همچنین اشخاص دارای مجوز دفاتر دیگر دستگاه‌های اجرایی که دفاتر آن‌ها پیش از لازم‌الاجرا شدن مصوبه سال ۹۶ هیئت‌وزیران ایجاد و راه‌اندازی شده است و در زمان ارائه درخواست تجدید، فعال هستند، توضیح داده شده است.

طبق ضوابط مربوط به امنیت ملی، دارنده پروانه باید برای رعایت مقتضیات دفاع ملی و امنیت عمومی و اعمال اختیارات دستگاه‌های قضائی، وزارت اطلاعات و سایر مراجع قانونی، کلیه تدابیر لازم را اتخاذ و تسهیلات لازم را ایجاد کند. به این منظور تمامی موارد نیاز این مراجع که به دارنده پروانه ابلاغ می‌شود بدون هیچ ادعایی توسط دارنده پروانه لازم‌الاجرا خواهد بود.

سقف جریمه تخطی از هر یک از تعهدات دارنده پروانه دفتر پیشخوان خدمات برای هر سال، مبلغ یک میلیارد ریال تعیین شده که مطابق با نرخ رسمی تورم افزایش خواهد یافت و در صورت تکرار هر یک از تخلفات، میزان حداقل جریمه متعلقه، دو برابر جریمه وقوع تخلف در مرحله قبل است.

عدم اشتغال در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، هر دستگاه دیگری که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کند یا هر مؤسسه یا شرکت دیگری که بیش از ۵ درصد سهام آن متعلق به دولت یا مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی باشد، از جمله شرایط متقاضیان دریافت پروانه دفاتر پیشخوان است.

حداقل فضای مورد نیاز برای ایجاد دفتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی نیز ۵۰ مترمربع و برای ایجاد دفتر خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی ۲۰ مترمربع در نظر گرفته شده است.

نظارت تخصصی بر خدمات واگذار شده به دفاتر پیشخوان بر عهده دستگاه خدمت دهنده است و تعداد خدماتی که هر دفتر می‌تواند ارائه دهد، با توجه به تعداد خدمات قابل ارائه در محدوده شهر یا روستا تعیین می‌شود.

در این مصوبه، مقررات اجرایی در ۶ پیوست شامل شرایط متقاضیان اخذ پروانه، وظایف و تعهدات دارنده پروانه، ضوابط صدور، تجدید، انتقال امتیاز، تعلیق و لغو پروانه و تغییر نشانی دفتر و نیز شرایط و ضوابط اعمال مقررات و رسیدگی به تخلفات آمده است که جزئیات کامل آن در سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در دسترس است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

دکمه بازگشت به بالا