درآمد ۱۳ هزار میلیارد تومانی ایران خودرو

به گزارش ریال نیوز، گروه صنعتی ایران خودرو با نماد معاملاتی «خودرو» اقدام به شفاف سازی در سامانه کدال کرد که بر اساس آن، این شرکت در ۶ ماهه نخست امسال، ۲۱۱ هزار و ۶۵۹ دستگاه انواع خودرو تولید و ۱۸۸ هزار و ۴۷۳ دستگاه نیز به فروش رسانده است.

درآمد ایران خودرو در بازه زمانی مذکور (۶ ماهه ابتدای سال جاری) از فروش خودروها، ۱۳ هزار و ۲۳۵ میلیارد و ۹۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است.

این در حالی است که خودروساز مذکور در مدت مشابه سال گذشته ۱۴۹ هزار و ۸۵۴ دستگاه انواع خودروی سواری تولید کرده و ۱۵۵ هزار و ۵۲۵ دستگاه آن را به فروش رسانده بود.

درآمد ایران خودرو در ۶ ماهه ابتدایی سال گذشته، ۷ هزار و ۳۱۴ میلیارد و ۵۰۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده که نشان دهنده رشد ۴۴.۷ درصدی درآمد این شرکت در نیمه نخست ۹۹ نسبت به نیمه اول ۹۸ است.

گروه دنا با ۲۶ هزار و ۴۲۰ دستگاه، پرتیراژترین خودروی ۶ ماهه امسال و دانگ فنگ با ۹۴ دستگاه کم تیراژترین خودروی تولیدی در این بازه زمانی بوده است؛ در ۶ ماهه نخست سال گذشته ۱۲۰ دستگاه سوزوکی نیز تولید شده بود که امسال تولید آن به صفر رسید. تندر ۹۰ نیز در حالی که در نیمه اول سال قبل، ۵۳ هزار و ۵۹۶ دستگاه تولید شده، اما امسال تولید آن کاملاً متوقف بوده است.

قیمت گذاری دستوری دولت و سودی که بجای سهامداران به جیب دلال می‌رود

بر اساس اطلاعات مندرج در کدال، نرخ فروش هر دستگاه دنا در شهریور امسال، ۱۴۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و رانا ۹۶ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است؛ این در حالی است که نرخ بازار آزاد این دو مدل خودرو در حال حاضر به ترتیب ۲۸۶ و ۲۲۳ هزار تومان است.

به گفته کارشناسان، اگر دولت از نرخ گذاری دستوری در بخش‌های مختلف اقتصادی و تولیدی اعم از خودروسازی، محصولات پتروشیمی، فولاد، سیمان و… دست برداشته و اجازه دهد تولیدکننده قیمت نهایی محصول را متناسب با قیمت تمام شده عرضه کنند، از چند نرخی بودن و رانتی شدن تولید جلوگیری کرده و سود اصلی تولید به جای اینکه به جیب دلالان برود، وارد ترازنامه تولیدکنندگان شده و نصیب سهامداران می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + دو =

دکمه بازگشت به بالا