دستور ارزی رئیسی به وزیر صنعت

ریال نیوز : رئیس دولت سیزدهم به وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور دارد؛ برخی قوانین از جمله رفع تعهد ارزی که مشکلاتی برای صادرات ایجاد کرده را با همکاری مجلس رفع کند.

به گزارش ریال نیوز ، یکی از مهمترین چالش‌های صادرکنندگان در سال‌های اخیر موضوع رفع تعهدات ارزی است. به دنبال تشدید تحریم ایران در سال 1397 دولت وقت در راستای کنترل منابع ارزی کشور مقررات جدیدی مبنی بر رفع تعهدات ارزی صادر کرد. براساس این سیاست، صادرکنندگان و واردکنندگان درصورتی که مطابق با دستور العمل بانک مرکزی و وزارت صمت اقدام به رفع تعهدات ارزی نمی‌کردند؛ مجاز به ادامه فعالیت نبودند. مقرراتی که به رغم اصلاحات فراوان کماکان مانع رشد صادرات برخی اقلام و حذف برخی دیگر به گفته فعالان اقتصادی شده است. درحال حاضر طبق اعلام انجمن پسته ایران صادرات این کالا به دلیل عدم رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان متوقف شده است. همین موضوع نیز به گفته صادرکنندگان زعفران مانع رشد صادرات این کالا شده است. حال رئیس دولت سیزدهم در بیست و ششمین مراسم روز ملی صادرات با اشاره به اینکه یکی از موضوعات و موانع را تصمیمات خلق‌الساعه، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها به وزیر صمت دستور داد با همکاری مجلس موضوع رفع تعهدات ارزی را رفع کنند.

فارس نوشت، رئیسی گفت: صادرکننده و تولیدکننده باید کارش با پیش‌بینی باشد. یک کشاورز باید بتواند پیش‌بینی کند، بذری که امروز در زمین می‌کارد، وقتی محصول به دست او رسید خرید آن تضمین شده است و بتواند دخل و خرج خود را کاملا حساب کند.

او با تأکید بر این که قابل پیش‌بینی شدن تولید در گروه ثبات است، افزود: اگر هر چه ثبات در بازار بیشتر شود و جلوی تصمیمات خلق‌الساعه گرفته شود به نحوی که دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و تصمیمات لحظه‌ای کنار برود، و ثبات بیشتری در مسائل ارزی و تولید، عرضه کالا در بازارها ایجاد شود رشد بیشتری پیدا خواهد کرد.

رئیسی ادامه داد: یکی از نکات مهم در این حمایت آن است که دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و تصمیمات کاملا حساب‌شده، متقن با مشورت خود صادرکننده و تولیدکننده و دارای ثباتی باشد که به بازار، تولید و عرضه کالا ثبات بدهد و برای تولیدکننده و صادرکننده قابل پیش‌بینی باشد زیرا قابل پیش‌بینی بودن به بازار و تولید ثبات می‌دهد.

رئیس دولت تصریح کرد: تمرکز دولت بر مقررات زدایی است تا مقررات دست و پاگیری که صادرکننده را متوقف می‌کند، برداشته شود و در این مسیر مجلس هم اعلام آمادگی کرده که برخی از قوانین مانند تعهدات ارزی که مشکلاتی را برای صادرات ایجاد کرده اصلاح کند که این خوب است و وزیر صمت و همکارانش این موضوع را دنبال کنند و با همکاری مجلس مساله تعهدات ارزی را رفع کنند.

تراز تجاری مثبت است؟

داده‌های گمرک ایران نشان از تراز منفی تجارت غیر نفتی ایران در سال‌های اخیر می‌دهد. براساس این داده‌ها، تراز تجاری کشور در 12 ماهه 1400 منفی 8.5 میلیارد دلار است. در نیمه نخست سال جاری نیز کارنامه تجارت خارجی ایران نشان از تراز منفی یک میلیارد و 39 میلیون دلاری می‌دهد.

اما رئیس دولت سیزدهم در همایش روزملی صادرات تراز تجاری کشور را مثبت اعلام کرد. رئیسی با بیان اینکه ما افسران و سربازان خنثی‌کردن تحریم‌ها و دور زدن تحریم‌ها داریم، تصریح کرد: اگر احیای کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی، مثبت شدن تراز تجاری، رشد تولید و صادرات نفتی و غیرنفتی دشمن را عصبانی می‌کند، بگذار عصبانی شود و از این عصبانیت بمیرد؛ ما متوقف نمی‌شویم.

او ادامه داد: دیروز در صنعت نظامی گرفتار سیم خاردار بودیم، اما امروز در نیویورک و سمرقند یکی از خواسته‌هایشان این است که یکی از صنایع‌ نظامی‌مان را به آنها بفروشیم. می‌گویند ما شنیده‌ایم که صنایع نظامی شما پیشرفته‌ است و با بقیه کشورها فرق دارد.

رئیسی با بیان این که قابل پیش‌بینی شدن تولید در گروی ثبات است، گفت: هرچه ثبات بیشتر شود و تصمیمات لحظه‌ای کنار رود طبیعتا تولید رشد بیشتری خواهد یافت. دستورالعمل‌ها و تصمیمات باید متقن باشد و دارای ثباتی باشد که به بازار و عرضه کالا ثبات دهد.

او با تأکید بر این که امروز کیفیت حرف بالایی را می‌زند و بسیارمهم است که کار از کیفیت بالایی برخوردار باشد، افزود: دستیابی به رشد اقتصادی در گروی صادرات در کشور است‌. همانطور که ملت در جنگ تحمیلی سرافراز شد، در این جنگ تحریمی نیز تاکنون سرافراز شده ایم. سخنگوی آمریکا خودش گفت که در فشار حداکثری شکست خورده است و این حرف خودشان است.

رئیس دولت با طرح این سوال که تهدید و تحریم را بیشتر در صنعت نظامی و هسته‌ای داشته‌ایم یا در صنعت خودروسازی؟، تصریح کرد: چرا امروز صنایع هسته‌ای و نظامی در حوزه‌های مختلف ما به نقطه‌ایی رسیده است که امروز ما در منطقه و جهان حرف داریم. معلوم است که انسان‌های بااراده‌ای و جوانان برومندی و زنان و مردانی بوده‌اند که شبانه‌روز تلاش کرده‌اند؛ مانند یک میدان نبرد در تولید با دشمن نبرد کردند. میدان مبارزه است و آنها نمی‌خواهند شما دست برتر را داشته باشید.

رئیسی افزود: آنها بسیاری از کالاها را حاضر هستند که به ما بدهند، اما فرمول تولید این کالا را به شما نمی‌دهند. در مذاکرات هم این موضوع را عنوان می‌کنند. ما می‌گوییم می‌خواهیم خودمان تولید کنیم؛ آنها می‌گویند نمی‌شود و فرمول را به شما نمی‌دهیم. اینکه چرا کالا را به ما می‌دهند اما فرمول آن را نمی‌دهند به این دلیل است که نمی‌خواهند شما مستقل باشید. سفره‌ای که ما ایرانی‌ها داریم و کالاهایی که دور سفره ما است، برخی از این کالاها را آنها اراده کنند و جلوی آن را بگیرند از فردا چه کاری می‌خواهیم انجام دهیم. وقتی می‌گوییم کالاهای اساسی به همین معنا است. کالای اساسی یعنی چیزی که سفره مردم بند به آن است.

او ادامه داد: جوجه یکروزه، بذر، نهال، تولیدات هیبریدی، کالای اساسی یعنی آنچه که ما را محتاج دیگران نمی‌کند و ما را روی پای خودمان نگه می‌دارد، را نمی‌خواهند به ما بدهند. و ما باید بگوییم که خودمان می‌خواهیم این کالاها را تولید کنیم.

رئیسی تشریح کرد: من در هر کارخانه و کار دانش بنیادی که وارد می‌شوم؛ ابتدا سوال می‌کنم که چقدر از مواد آن مربوط به خارج از کشور است ؟ آنها می‌گویند، 100 درصد برای خودمان است. می‌گوییم آیا کار تجاری‌سازی‌تان انجام شده، به تولید انبوه رسیده‌اید، توانسته‌اید بازار پیدا کنید؟

رئیس دولت با اشاره به بازدیدهای خود از شرکت‌های دانش‌بنیان و برخی کارخانه‌ها از ابتدای دولت سیزدهم، اظهار کرد: یکی از محورهای نشست ها در سفرهای استانی نشست با تولید کنندگان و صادرکنندگان بوده است و حتی در سفرهای در خارج از کشور نیز با فعالان اقتصادی نشست داشته‌ام؛ آنها مشکلات و دردهای خود را به من می‌گویند. ما با دوستان آقای فاطمی امین و همکاران او می‌نشینیم و صحبت‌های آنها را گوش می‌کنیم؛ بنای ما پیگیری رفع موانع و مشکلات آنها است.

رئیسی افزود: بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی، وزارت صنعت، وزارت کشاورزی و همه وزارتخانه‌ها باید مشکلات را پیگیری کنند و کاری که گفتیم یعنی هدایت، حمایت، نظارت صورت بگیرد. ما یقین داریم فعالان اقتصادی، جوانان و زنان و مردان ما در این عرصه خودشان فعال هستند فقط باید مانع را از پیش راه آنها برداشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − سه =

دکمه بازگشت به بالا