دو دست انداز بورس برای صعود

به گزارش ریال نیوز، در معاملات روز دوشنبه شاخص کل افت 31 هزار و 632 واحدی داشت و به رقم یک میلیون و 484 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش 4 هزار و 331 واحد در رقم 451 هزار و 921 واحد ایستاد. 324 نماد بازار سهام معادل 70 درصد کاهش قیمت داشتند و قیمت سهام 26 درصد نمادها افزایش یافت.

بیشترین افزایش قیمت؛ روز خوب بهنوش

روز گذشته قیمت سهام شرکت‌ بهنوش ایران (با نماد غبهنوش) 8 درصد افزایش یافت و بالاترین رشد قیمتی بورس را داشت. پس از غبهنوش، لیزینگ پارسیان (ولپارس) و سرمایه‌گذاری ملی ایران (ونیکی) بیشترین رشد قیمت را داشتند و در  فرابورس  نیز اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی803، تملی702 و تملی612 و سهام شرکت آسیا سیر ارس (حآسا) بیشترین رشد قیمتی را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت؛ ریزش قیمت انرژی3

انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت را در میان شرکت‌های بورسی به خود اختصاص داد. پس از انرژی3، شرکت ایران دارو (دیران) و صنایع پتروشیمی کرمانشاه (کرماشا) بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس اوراق مرابحه دولت، اراد53 و اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، تسه9804 بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

از آن جایی نمادهایی که در پایان معاملات با صف خرید همراه هستند در روز بعد هم پرتقاضا هستند و نمادهای دارای صف فروش در پایان معاملات، در روز بعد هم با عرضه بالایی مواجه می‌شوند، به نظر می‌رسد بررسی عرضه و تقاضاهای پایانی روز دوشنبه، به پیش بینی روند بورس امروز کمک کند.

کاهش تقاضای بازار

در پایان معاملات روز گذشته، 52 نماد صف خرید داشتند و ارزش صف‌های خرید هزار و 404 میلیارد تومان بود که نسبت به روز یکشنبه 32 درصد کاهش داشت. در پایان معاملات یکشنبه 118 نماد صف خرید داشتند. کاهش تقاضای بازار علامتی کاهشی برای بورس است.

رشد صف‌ های فروش

در پایان معاملات دوشنبه، 248 نماد صف فروش داشتند و ارزش صف‌های فروش 2 هزار و 97 میلیارد تومان بود که رشد 275 درصدی را نسبت به روز یکشنبه نشان می‌دهد. افزایش بیش از 3 برابری ارزش صف‌های فروش نشانه‌ای برای تداوم روند کاهشی بورس است.

بیشترین تقاضاها؛ صف خرید سنگین بوعلی

در پایان معاملات دیروز، بیشترین ارزش صف خرید به شرکت پتروشیمی بوعلی (با نماد معاملاتی بوعلی) اختصاص داشت. پس از بوعلی، وکبهمن (مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن) و چخزر (صنایع چوب کاسپین خزر) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها؛ صف فروش سنگین شپنا

نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش صف فروش بازار را به خود اختصاص داد و پس از شپنا، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) و خساپا (سایپا) در رتبه‌های بعدی جدول بیشترین ارزش صف فروش قرار گرفتند.

پیش بینی بورس امروز

در روز سقوط 31 هزار واحدی شاخص کل، 70 درصد نمادهای بازار با کاهش قیمت مواجه بودند و شاخص هم‌وزن نیز ریزش کرد. اما بورس دیروز شاهد دو اتفاق مهم بود.ایجاد مازاد عرضه، خروج تاریخی

یکم؛ ایجاد مازاد عرضه

اولین اتفاق مهم بورس در روز دوشنبه پیشی گرفتن صف‌های فروش و ایجاد مازاد عرضه در بازار بود. در حالی که بازار 13 روز پیاپی شاهد مازاد تقاضا بود، در پایان معاملات این روز عرضه‌ها از تقاضاها بیشتر شد و مازاد عرضه 693 میلیارد تومانی ایجاد شد.

دوم؛ خروج تاریخی

دیروز هزار و 970 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که چهارمین خروج بزرگ در طول تاریخ معاملات بورس تهران است.

در مجموع می‌توان گفت ایجاد مازاد عرضه در بازار و خروج چشمگیر پول‌های حقیقی در روز دوشنبه چشم‌انداز معاملات امروز بورس را نزولی کرده است، مگر آنکه حقوقی‌ها وارد فاز تقاضا شوند و بتوانند حقیقی‌ها را به دنبال خود بکشند چرا که تقاضای حقوقی‌ها به تنهایی نمی‌تواند روند فعلی را تغییر دهد. علاوه بر این به نظر می‌رسد بورس علاوه بر نوسانات معمول دچار دو مسئله است. اولین مسئله عملیات بازارگردانی است که شائبه نوسان‌گیری را ایجاد کرده است. ایجاد این شائبه از عوامل کاهش اعتماد به بازار و تشدیدکننده خروج پول‌های حقیقی از بازار است. مسئله دوم رفتار هیجانی معامله‌گران است که به طویل شدن صفوف بازار انجامیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 10 =

دکمه بازگشت به بالا