دیپلماسی ورزشی در مناطق آزاد ایجاد می شود

ریال نیوز : مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی یادآور شد: جام جهانی علاوه بر رویداد مهم ورزشی یک اتفاق بزرگ اقتصادی است، پیگیر توسعه دیپلماسی ورزشی هستیم.

به گزارش ریال نیوز، مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و وزارت ورزش و جوانان امروز (شنبه) با حضور «سعید محمد» مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و «سید حمید سجادی» وزیر ورزش و جوانان، در محل وزارت ورزش برگزار شد.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در این مراسم گفت: ما به مناطق آزاد فقط به عنوان یک مبحث اقتصادی نگاه نمی‌کنیم، بلکه قصد داریم در خصوص مسائل فرهنگی، اجتماعی و گردشگری نیز پیشتاز و سرآمد باشیم.

سعید محمد افزود: ظرفیت‌های خوبی در مناطق آزاد کشور وجود دارد و ما در حال راه‌اندازی آنها هستیم. با توجه به ظرفیت بالای مناطق آزاد در استان‌های مرزی و ارتباطی که با سایر کشورهای همسایه دارند، قصد داریم دیپلماسی ورزش را در ذیل مباحث دیپلماسی اقتصادی مناطق آزاد، پیگیری کنیم.

وی با اشاره به این که باید از ظرفیت های موجود در مناطق آزاد برای همه بخش های کشور استفاده شود، گفت: از ورود وزارت ورزش و جوانان در بخش‌های مختلف مناطق آزاد استقبال می‌کنیم. چرا که پلی برای ارتباط بیشتر با ورزش و جامعه جوانان است. از امکانات و ملزوماتی که در مناطق آزاد داریم، باید حداکثر استفاده را ببریم تا بتوانیم از اعتلای ورزش حمایت کنیم. 

مشاور رییس جمهور اظهار داشت: به همین دلیل قبل از ورود به این جلسه، هماهنگی‌ لازم را با «سید حمید سجادی» وزیر ورزش و جوانان داشتیم. البته این همکاری را نه فقط در حوزه فوتبال بلکه در سایر رشته‌ها هم خواهیم داشت و آمادگی داریم از سایر تیم‌های ورزشی و ورزشکاران نیز حمایت کنیم. 

سعید محمد ادامه داد: حمایت‌هایی را نیز از تیم ملی فوتبال زنان و سایر رشته‌های ورزشی انجام دادیم، مقرر شد براساس راهبرد وزارت ورزش و جوانان، جلساتی را با فدراسیون‌های مختلف داشته باشیم و بدانیم که چه کمک‌هایی می‌توانیم در این زمینه داشته باشیم.

وی در خصوص جام جهانی 2022 قطر نیز گفت: در ارتباط با موضوع خاص جام جهانی 2022 قطر طبق گفته رییس فدراسیون فوتبال، جا داشت که از چهار سال پیش این موضوعات پیگیری می‌شد، اما امروز با یک تاخیر طولانی و در یک بازه زمانی فشرده و بالاجبار باید این مسائل را پیگیری کنیم، چرا که یک رویداد بسیار بزرگ در کنار ما اتفاق می‌افتد. برگزاری جام جهانی نه فقط یک رویداد ورزشی، بلکه یک اتفاق بزرگ اقتصادی است و کشور ما باید حداکثر بهره را از این رویداد بزرگ ببرد. سعی می‌کنیم با ارتباط نزدیک و همکاری مشترکی که با فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان داریم جبران مافات کنیم و هماهنگی‌های بیشتری داشته باشیم. 

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی اظهارداشت: براساس این تفاهم نامه مقرر شد امکانات ورزشی که در جزایر قشم و کیش وجود دارد را در اختیار فدراسیون فوتبال قرار دهیم. همچنین در در نظر داریم در یک همکاری مشترک فضاهای مورد نیاز همچون زمین چمن، هتل و سایر موضوعات، امکانات تردد، حمایت‌های حمل و نقل هوایی، امکانات گردشگری برای دوره اقامت در جزایر را برای تیم ملی فوتبال مهیا می‌کنیم. 
سعید محمد یادآور شد: در خصوص سایر افراد و هواداران تیم‌های مختلفی که علاقمند هستند در جام جهانی حضور پیدا کنند فضایی را ایجاد خواهیم کرد و به طور حتم هزینه اسکان و اقامت بسیار کمتر از کشور میزبان (قطر) خواهد بود و آنها را در اختیار گردشگران قرار می‌دهیم. امیدوار هستیم تیم ملی صعودش کامل شود و در جام جهانی هم خوش بدرخشد و دل میلیون‌ها ایرانی را شاد کند. در کنار آن نیز بهره اقتصادی خوبی را در این ایام برای کشور عزیزمان داشته باشیم. این امر در سایه همکاری مشترک مجموعه وزارت ورزش و جوانان، دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و فدراسیون فوتبال است.

** امضای تفاهم‌نامه با شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی نقطه عطف ورزش کشور خواهد بود

وزیر ورزش و جوانان، نیز در این مراسم اظهار داشت: این نشست نقطه عطفی در ورزش کشور خواهد بود و از همه دست اندرکاران که زمینه‌ساز برای این تفاهم‌نامه شدند تشکر می‌کنم.

سید حمید سجادی، خاطرنشان کرد: خوشبختانه زمینه این تفاهم نامه ایجاد شد و قرار است که یک زمین چمن طبیعی در راستای این تفاهم‌نامه در کیش ایجاد شود.‌ برنامه‌های متنوعی هم از سوی مناطق آزاد برای تیم ملی و گردشگرانی که به واسطه جام جهانی به این جزیره بیایند فراهم خواهد شد.

سجادی ‌گفت: امیدواریم این شرایط به دیگر مناطق آزاد کشور تسری پیدا کند. قرار است امکانات جزیره کیش به عنوان نقاط قوت فوتبال و ورزش ایران در اختیار قرار گیرد و از این امکانات در جهت پیشبرد اهداف حوزه ورزش و جوانان کشور استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: اهداف و برنامه‌های ما فقط به ورزش ختم نمی‌شود چون بخش عظیمی از حوزه کاری ما مربوط به حوزه جوانان است. بعد از تفویض اختیار که به مناطق آزاد انجام شد قرار است که دفتر فدراسیون فوتبال در منطقه آزاد کیش احداث شود و این آمادگی‌ از سوی مناطق آزاد وجود دارد که دیگر فدراسیون‌ها و باشگاه‌های بزرگ مثل استقلال و پرسپولیس بتوانند این دفاتر را در جزیره کیش احداث کنند.

وزیر ورزش و جوانان گفت: از نگاه حمایتی دکتر سعید محمد به خاطر همکاری که با وزارت ورزش و جوانان و رشته‌های مختلف دارند قدردانی می‌کنیم. موضوع تحول میزبانی‌ها برای رویدادهای بین‌المللی یکی از مباحث مطرح شده ما با دکتر محمد بود. از آنجا که مناطق آزاد ما شرایط متفاوت و ظرفیت‌های مختلفی دارند و می‌توان از هر کدام از این مناطق برای میزبانی‌ از یک رویداد بین‌المللی بهره گرفت.

سجادی خاطرنشان کرد: در مناطق آزاد می توان سنگین ترین‌ رویدادها را برگزار کرد چون خیابان‌ها و فضاهای مناسبی دارند. درخواست کردیم‌ تا آماده شدن زمین جدید جزیره کیش زمین‌های شماره یک و دو این جزیره بهسازی شود که در اختیار تیم ملی قرار گیرد و تیم برای حضور در جام جهانی آماده شود.

در ادامه رییس فدراسیون فوتبال نیز افزود: سعید محمد، دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ ‌صنعتی و ویژه اقتصادی، جانانه و با همه وجود تلاش کرد تا بتوانیم برنامه‌ریزی خوبی برای تورنمنت مهمی مثل جام جهانی در منطقه آزاد کیش و در خلیج همیشگی فارس انجام بدهیم. امیدواریم آنچه شایسته ملت شریف ایران است را رقم بزنیم.

شهاب الدین عزیزی خادم اظهار داشت: به فضل الهی و حمایت‌های همه عزیزان، تیم ملی راه صعودش را تقریبا پیدا کرده و یکی از سریع‌ترین صعودهای تاریخ را رقم زده است. قطعا عظمت تیم ملی ایران در آسیا شایسته آن است که فضای خوبی برایش فراهم کنیم. آن هم در شرایطی که جام جهانی در خاورمیانه و نزدیکی ایران برگزار می‌شود. ای کاش این برنامه ریزی‌ها در چهار سال گذشته انجام شده بود. خیلی بهتر بود از چهار سال پیش که می‌دانستیم جام جهانی در قطر برگزار می‌شود برنامه‌ریزی کنیم نه اینکه در یکسال باقی‌مانده شرایط را فراهم کنیم.

عزیزی خادم در پایان گفت: کاری که انجام شده برای همه تیم‌های ملی است تا انشاالله از امکانات جزیره کیش استفاده کنیم. برای اولین بار در تاریخ است که به نقطه نظر واحد میان مناطق آزاد و ورزش کشور می‌رسیم. حتی قبل از این نشست به سجادی و سعید محمد عرض کردم که این فرصتی تاریخی است و تاکید کردم که انشاالله با این نگاه موجود فضا را برای ورزش و اقتصادی کردن مناطق آزد پیش ببریم و برگزاری اردوی تیم ملی بزرگسالان و همه تیم‌های ملی را برنامه ریزی کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

دکمه بازگشت به بالا