رسوایی مالی جدید ترامپ

به گزارش ریال نیوز؛ نگاهی به نظرسنجی‌های اخیر انتخابات ۲۰۲۰ در سطح ملی نشان می‌دهد که حاشیه امن پیشتازی جو بایدن، به تدریج در حال کاهش است و دونالد ترامپ به آرامی در حال نزدیک شدن به پیشتاز بلامنازع نظرسنجی‌های ملی در طول یک سال گذشته است.

چنانچه این روند کاهش فاصله نامزدها ادامه یابد و در چند روز آتی شتاب بگیرد، تکرار پیروزی دونالد ترامپ یک احتمال جدی خواهد بود. این مسئله با بررسی نظرسنجی های ایالت‌های میدان نبرد برای دموکرات‌هاکمی بغرنج‌تر می‌شود. مقایسه نظرسنجی‌های ملی و ایالتی، و مقایسه آن‌ها با پیمایش‌های مشابه در انتخابات ۲۰۱۶، از دشواری راه دموکرات‌ها برای مقابله با خطر بالقوه تکرار پیروزی ترامپ در نوامبر۲۰۲۰ خبر می دهد.

نیت سیلور، سردبیر FiveThirtyEight می‌گوید «بازنده اصلی انتخابات ۲۰۱۶ پس از هیلاری کلینتون، موسسات نظرسنجی بودند». شکست ظاهری موسسات افکارسنجی در پیش‌بینی پیروز انتخابات ۲۰۱۶ فضای منفی نسبت به این پیمایش ها به وجود آورد و باعث شد بسیاری از دموکرات‌ها با بدبینی اعداد و ارقام نظرسنجی‌ها را دنبال می‌کنند. با این حال چنانچه پیش‌تر در اقتصادنیوز بررسی کردیم؛

۱. نظرسنجی های ۲۰۱۶ آنقدرها هم اشتباه نکردند. هیلاری کلینتون در آرای عمومی در سطح ملی ۳ میلیون رأی بیشتر أورد و پیروزی ترامپ در ایالت‌های کلیدی اغلب با اختلاف اندکی بود که در محدوده خای نظرسنجی ها بود.

۲. نظرسنجی‌های ۲۰۲۰ روش‌های خود را بهبود بخشیده و در ارائه نتایج نهایی خود با دقت و محافظه‌کاری بیشتری عمل می کنند.

۳. انتخابات ۲۰۱۶ شباهت اندکی به انتخابات ۲۰۲۰ دارد، نامزد دموکرات‌ها جو بایدن، شبیه هیلاری کلینتون نیست. و ترامپ هم از جهات مختلفی متفاوت از ترامپ ۴ سال پیش است.

و البته در کمتر از یک هفته تا روز نهایی انتخابات، خبرهای امیدوارکننده‌ای برای جبهه دموکرات‌ها در دست است تا نگرانی در کمپین بایدن اندکی فروکش کند. نخست به آخرین وضعیت نظرسنجی ها و سپس به خبرهای مهم روز می‌پردازیم.

۱. آخرین نظرسنجی‌ها

 ۱.۱ انتخابات ریاست‌جمهوری، در سطح ملی

بر اساس داده‌سنجی‌های پایگاه خبری-تحلیلی RealClearPolitics در نظرسنجی‌های ۱۰ اخیر (۱۶ تا ۲۶ اکتبر) در سطح ملی بطور میانگین جو بایدن ۵۰/۶ درصد و دونالد ترامپ ۴۳/۵ درصد از آرای عمومی را از آن خود کرده است. فاصله ۷/۱ واحد درصدی کنونی بین جو بایدن و دونالد ترامپ در روز‌های اخیر کاهش محسوسی داشته و ۲ هفته پیش بیش از ۱۰ واحد درصد بوده است.

نظرسنجی انتخابات آمریکا

کمترین اختلاف میان دو نامزد انتخاباتی مربوط به نظرسنجی موسسه راسماسن (Rasmussen) است که برخلاف اغلب نظرسنجی‌های ملی آرای ترامپ کمی بیشتر بوده و فاصله وی از نامزد دموکرات ۱ واحد درصد گزارش شده است. بیشترین اختلاف نیز مربوط به نظرسنجی CNBC و نظرسنجی مشترک Economiat/YouGov است که این فاصله ۱۱ واحد درصد برآورد شده است.

موسسه راسماسن در میانه سپتامبر (ماه قبل) نیز این اختلاف را ۱ واحد درصد به نفع ترامپ گزارش کرده بود. در هفته سوم سپتامبر این اختلاف را ۱ واحد درصد به نفع بایدن، در هفته پایانی سپتامبر ۸ واحد درصد به نفع بایدن ارزیابی کرد. اما در هفته اول اکتبر فاصله ۲ نامزد را تا ۱۲ واحد درصد به نفع بایدن برآورد کرد.

روند کاهش تدریجی فاصله ترامپ و بایدن

فاصله ۷/۱ واحد درصدی ۲ نامزد در حالی است که در ۲ هفته اخیر این اختلاف تا ۱۰/۸ واحد درصد نیز افزایش یافته بود اما به نظر می‌رسد ترامپ تدریجا در حال احیای پایگاه رأی خود است.

نمودار زیر بازه زمانی یک‌ساله یعنی از اکتبر ۲۰۱۹ تا اکتبر ۲۰۲۰ را شامل می‌شود و تغییرات میانگین نظرسنجی‌های ملی برای جو بایدن با رنگ آبی و برای دونالد ترامپ با رنگ قرمز مشخص شده است. همانطور که مشخص است فاصله ۲ کاندیدا که معادل ۷/۱ واحد درصد گزارش شده در هفته اخیر وارد روند کاهشی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا