رشد اقتصاد چگونه به ۵ درصد رسید؟

ریال نیوز : معاون بانک مرکزی گفت: متوسط رشد اقتصادی در سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۹، معادل ۰.۵ درصد بوده است، این در حالی است که متوسط رشد اقتصادی در سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ معادل ۴.۵ درصد بوده است.

به گزارش ریال نیوز ، محمد شیریجیان، معاون سیاست گذاری پولی این بانک در خصوص رشد اقتصادی گفت: رشد اقتصادی سال ۱۴۰۲ در تداوم رشد اقتصادی مثبت سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ رخ داد و می‌تواند بر این مهم دلالت داشته باشد که وضعیت اقتصاد کلان کشور از وضعیت رکودی خارج شده است. علاوه بر این رشد اقتصادی توأمان با رشد سرمایه گذاری بوده است و می‌تواند نویدبخش تداوم رشد اقتصادی در سال‌های آتی باشد. نکته دیگر اینکه رشد اقتصادی مذکور در تمام بخش‌های اقتصادی محقق شده است. بدین معنا که در تمام چهار گروه اقتصادی رشد اقتصادی مثبت و با کیفیت داشتیم.

وی در خصوص رشد اقتصادی به تفکیک گروه‌های اقتصادی تصریح کرد: رشد تولید ناخالص داخلی به قیمت بازار که تصویر جامع‌تری از رشد فعالیت‌های مختلف و شرایط اقتصادی ارائه می‌کند، معادل ۵ درصد بوده است. این عدد نسبت به سال ۱۴۰۱، معادل ۱.۲ درصد افزایش پیدا کرده است. تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه معادل ۴.۵ درصد بوده است که نسبت به سال ۱۴۰۱ معادل ۰.۵ درصد افزایش داشته است.

معاون سیاست گذاری پولی بانک مرکزی ادامه داد: رشد اقتصادی گروه نفت، ۱۴.۷ درصد که نسبت به سال قبلش ۴.۷ درصد افزایش داشته است. همچنین رشد اقتصادی در گروه صنایع و معادن ۴.۵ درصد و مشخصاً زیربخش صنعت ۴.۴ درصد، گروه خدمات ۳.۸ درصد و در گروه کشاورزی، ۰.۲ درصد بوده است. البته امیدواریم در گروه کشاورزی امسال با توجه به شرایط اقلیمی وضعیت مناسب‌تر باشد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، شیریجیان درباره رشد اقتصادی از منظر هزینه یادآور شد: خوشبختانه رشد سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۲، معادل ۷.۲ درصد بوده است که این عدد نسبت به سال قبل از آن، ۰.۵ واحد درصد بهبود یافته است. علاوه بر این سرمایه گذاری در ماشین آلات معادل ۷.۹ درصد بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در ساختمان عدد بسیار مناسب و معادل ۷.۱ درصد بوده است. این در حالی است که سرمایه گذاری در بخش ساختمان در سال ۱۴۰۱ معادل ۱.۲ درصد بوده است. از این رو در بخش ساختمان به تفکیک سرمایه گذاری به قیمت جاری بخش دولتی ۵۲.۷ درصد و بخش خصوصی ۴۶.۲ درصد بوده است که بر اساس قیمت واقعی ۷.۱ درصد بوده است که این امر نشان دهنده آن است که سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

معاون سیاست گذاری پولی بانک مرکزی با اشاره به رشد صادرات کالا و خدمات طی سال ۱۴۰۲ عنوان کرد: صادرات کالا و خدمات معادل ۱۷.۱ درصد در سال ۱۴۰۲ بوده است؛ این در حالی است که در سال ۱۴۰۱ معادل ۸.۲ درصد بوده است این بدین معناست که حدود ۹ درصد این میزان افزایش داشته است. همچنین واردات کالا و خدمات ۳ درصد بوده است و مصرف بخش خصوصی نیز ۴.۱ درصد افزایش یافته است و مصرف بخش دولتی منفی ۱.۷ درصد است. این مهم حاکی از آن است که دولت هزینه‌های خود را مدیریت کرده است.

شیریجیان یادآور شد: متوسط رشد اقتصادی در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۹، معادل ۰.۵ درصد بوده است، این در حالی است که متوسط رشد اقتصادی در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ معادل ۴.۵ درصد بوده است. همچنین متوسط رشد سرمایه گذاری در بازه زمانی سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ معادل ۶.۴ درصد بوده است؛ این در حالی است که متوسط رشد سرمایه گذاری در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۹ منفی ۷.۱ درصد بوده است. خوشبختانه طی دو – سه سال اخیر با توجه به سرمایه گذاری‌هایی که انجام شده است می‌توانیم نسبت به تداوم رشد اقتصادی در سال‌های آتی امیدوار باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 1 =

دکمه بازگشت به بالا