رشد ۵ درصدی تولید چای نسبت به سال گذشته

به گزارش ریال نیوز،حبیب جهانساز در خصوص آخرین وضعیت پرداخت مطالبات چایکارن گفت: میزان برگ سبز چای درجه یک و دو خریداری شده از چایکاران بالغ بر ۱۳۳ هزار و ۷۰۸ تن بوده است.

رئیس سازمان چای کشور گفت: از برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران دو استان گیلان و مازندران حدود ۳۰ هزار تن چای خشک تولید شده که ین رقم نسبت به پارسال با رشد ۵ درصدی روبرو بوده است.

وی در مورد پرداخت مطالبات چایکاران گفت: مطالبات باقی مانده که مربوط به چند گارخانه چای یود در دی ماه به طور کامل پرداخت شده است.

جهانساز گفت: ۵۱۳ هزار میلیارد تومان رقم پرداختی به چایکاران دو استان گیلان و مازندران بوده است که به طور کامل تسویه شده است.

رئیس سازمان چای کشور در خصوص پرداخت تسهیلات به چایکاران گفت: برای برگشت باغ‌های رها شده به چرخه تولید و حرص کمربر باغات و همچنین خرید ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی و توسعه مکانیزاسیون تسهیلاتی برای چایکاران در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای بهداشتی سازی و به روز رسانی تجهیزات کارخانجات نیز تسهیلات در نظر گرفته شده که با استقبال خوبی روبرو شده است و این تسهیلات ایجاد انگیزه در بین چایکاران و فعالان این حوزه را به همراه داشته است.

جهانساز در توضیح تسهیلات تامین نهاده اولیه گفت: برای هر هکتار ۳ میلیون تومان تسهیلات با سود ۴ درصد به چایکاران پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان چای تاکید کرد: متقاضیان برای دریافت تسهیلات در گردش باید درخواست خود را به صندوق تخصصی چای اعلام کنند و متقاضیان تسهیلات سرمایه‌ای نیز پس از مراجعه به ادارات چای شهرستان‌های ۱۰ گانه، به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند تا تسهیلات خود را دریافت کنند.

گفتنی است استان‌های گیلان و مازندران بیش از ۵۰ هزار خانوار چایکار و حدود ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارد در این میان ۹۰ درصد باغات چای در استان گیلان و ۱۰ درصد در استان مازندران قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 14 =

دکمه بازگشت به بالا