رشد 36 هزار واحدی شاخص بورس

 بورس اوراق بهادار تهران به خاطر سرازیر شدن نقدینگی سرگردان جامعه به این بازار، افزایش قیمت دلار و رکود بازارهای موازی این روزها در کانون توجه خانوارهای ایرانی قرار گرفته و مرتب رکورد می‌شکند.

امروز هم شاخص کل بازار در بورس تهران در پایان معاملات شنبه اولین روز هفته با افزایش 36 هزار و 128 واحد به رقم یک میلیون و 189 هزار و 807 واحد رسید. همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز 10 هزار و 25 واحد افزایش یافته و به رقم 378 هزار و 120 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 4 هزار و 457 تریلیون تومان رسید.


روند شاخص بورس تهران در یک سال گذشته تا کنون

امروز معامله گران بورس بیش از 7.7 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.2 میلیون نوبت معامله و به ارزش 9 هزار و 907 میلیارد تومان دادوستد کردند که اگر ارزش معاملات فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که امروز به رقم 4 هزار و 615 میلیارد تومان رسید، را در نظر بگیریم، امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران در مجموع بیش از 14 هزار و 522 میلیارد تومان داد و ستد کردند که البته به گفته مسؤولان بورس حدود 10 درصد از این رقم یعنی هزار و 500 میلیارد تومان نقدینگی جدید و بقیه حاصل دست به دست شدن سهام موجود در بازار است.

کارشناسان و مسئولان بورس بارها تأکید کرده‌اند، بازار بورس محل سرمایه‌گذاری همراه با ریسک و بازده است و مردم برای حضور در این بازار دقت کنند و با مشاوره با افراد امین و متخصص مالی وارد بازار شوند و مردم انتظار نداشته باشند، به صرف افزایش شاخص بورس در هر سهمی که سرمایه گذاری کردند حتماً سود کسب کنند، بلکه ریسک و بازدهی دو بال جدانشدنی بازار سرمایه است و به این نکته حتماً توجه کنند که در خرید سهام شرکت‌ها با تحلیل و شناخت عملکرد شرکت‌ها اقدام به خرید کنند.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 3.1 درصد رشد کرد و به رقم 315 هزار و 720 واحد رسید.

شاخص قیمت با معیار هموزن 2.7 درصد رشد کرده و به رقم 249 هزار و 912 واحد رسید.

شاخص آزاد شناور در بورس 3.1 درصد افزایش یافته و به رقم یک میلیون و 591 هزار و 728 واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با رشد 3.2 درصد به رقم 892 هزار و 798 واحد رسید و شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می‌شود با افزایش 2.9 درصد به رقم 2 میلیون و 313 هزار و 114 واحد رسید.

امروز عمده نمادهای مهم بورس مانند فولاد مبارکه، ملی مس، پتروشیمی خلیج فارس، بانک ملت، سرمایه گذاری امید، مخابرات و پالایش نفت اصفهان بیشترین اثر افزایشی در شاخص کل بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته است.

نمادهای پربیننده مربوط به بانک ملت، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، ملی مس ایران، بانک تجارت، سرمایه گذاری غدیر، پالایش نفت بندرعباس و بیسکوئیت سالمین بوده است.

امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل 307 واحد رشد کرده و به رقم 13 هزار و 178 واحد رسید. ارزش روز شرکت‌های فرابورس امروز به بیش از 865 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 2.7 میلیارد سهام حق تقدم و سایر اوراق مالی در قالب 682 هزار معامله و به ارزش 4 هزار و 615 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای میدکو، صبا تأمین، پتروشیمی زاگرس، ذوب‌آهن، سنگ آهن گهر زمین، بیمه پاسارگاد و مولد نیروگاه جهرم همگی در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بودند و نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سیمان لار سبزوار، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، سمگا، مادیران و ریل پرداز سیر بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

دکمه بازگشت به بالا