روسیه به ژاپن هشدار داد

به گزارش تاس، در حالی که وزرای خارجه روسیه و ژاپن امروز مذاکراتی را در ارتباط با اختلافات ارضی و تاریخی دو کشور آغاز کرده‌اند، وزیر خارجه روسیه پس از این نشست به ژاپن هشدار داد.

«سرگئی لاوروف»، وزیرخارجه روسیه پس از برگزاری نخستین دور مذاکراتی با همتای ژاپنی خود در ارتباط با اختلافات ارضی و تاریخی، هشدار داد: اگر ژاپن بدنبال پیشرفت در مذاکرات درباره مناقشه ارضی دیرینه است، باید حاکمیت روسیه بر جزایر کوریل را به رسمیت بشناسد.

لاوروف گفت: حاکمیت روسیه بر جزایر کوریل غیرقابل مذاکره است و این موضوع را به ژاپنی‌ها اعلام کرده‌ایم.

وزیرخارجه روسیه همچنین افزوده است که در این مذاکرات به هیات ژاپنی اعلام شده است که علاوه بر اسناد جنگ جهانی دوم، همچنین اسناد و شواهد دیگری مربوط به حاکمیت روسیه بر جزایر کوریل وجود دارد.

با این حال لاوروف گفته که همکاری‌ها با ژاپن همچنان ادامه خواهد داشت و دو طرف بر سر ایجاد یک هیات اقتصادی مشترک در مناطق مورد مناقشه به توافقات اولیه دست یافته‌اند، هرچند اختلافات همچنان باقی است.

جزایر کوریل، بین شمال هکایدو و شبه‌ جزایر کامچاتکا، در دریای اختسک  در اقیانوس آرام قرار گرفته‌اند.

این جزایر در روسیه کوریل جنوبی و در ژاپن سرزمین‌های شمالی خوانده می‌شود و اختلاف بر سر حاکمیت این منطقه موجب شده که توکیو و مسکو از امضای یک معاهده صلح در پایان جنگ جهانی دوم خودداری کنند.

طی چند ماه گذشته ژاپن و روسیه مذاکراتی را برای پایان دادن به اختلافات و عادی سازی روابط خود پس از هفت دهه از پایان جنگ جهانی دوم آغاز کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 13 =

دکمه بازگشت به بالا