سخنرانی وزیر خارجه ایران در اجلاس امنیتی مونیخ

ریال نیوز : وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: ایران آمادگی رسیدن به یک توافق خوب را در کوتاهترین زمان ممکن دارد، به شرطی که طرف دیگر آماده اتخاذ تصمیمات سیاسی مورد نیاز باشد.

به گزارش ریال نیوز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در اجلاس امنیتی مونیخ در سخنانی تأکید کرد: ایران آمادگی رسیدن به یک توافق خوب را در کوتاهترین زمان ممکن دارد، به شرطی که طرف دیگر آماده اتخاذ تصمیمات سیاسی مورد نیاز باشد.

متن کامل سخنرانی امیرعبداللهیان به شرح زیر است:

بسمه تعالی

عالیجنابان،

وزرای محترم، حضار گرامی،

خانم‌ها و آقایان،

بسیار خرسندم که امروز این فرصت در اختیار من قرار گرفت با شما در خصوص سیاست خارجی دولت جدید جمهوری اسلامی ایران صحبت نمایم.

مردم بزرگ ایران، هفته گذشته چهل و سومین سالگرد انقلاب شکوهمند خود را جشن گرفتند، انقلابی که با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، الگوی نوینی از دموکراسی دینی را به جهان عرضه کرد که تاکنون در آن ۴۳ انتخابات عمومی با مشارکت بالای مردمی برگزار شده است. آخرین انتخابات ما در ایران به استقرار دولتی «مردمی و تحول‌گرا» انجامید.

آنچه که امروز به عنوان سیاست خارجی متوازن، دیپلماسی پویا و تعامل هوشمند در دولت عملگرا و نتیجه محور جناب آقای رئیسی مطرح می‌شود، ترجمان آرمان بلند انقلاب اسلامی ایران و واقع‌گرایی برخواسته از منافع ملی ما می‌باشد.

بازگرداندن توازن به روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران، چه از بعد روابط با حوزه‌های جغرافیایی مختلف و چه در پیگیری ابعاد مختلف و چه در روابط خارجی مانند سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، در کانون این تحول در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

این سیاست خارجی بر ستون‌هایی همچون «همسایه پایگی»، «آسیاگرایی»، «تعامل هوشمند و گسترش روابط با همه کشورهای جهان به ویژه جهان اسلام براساس منافع مشترک، احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر» و «ترویج و حمایت از چندجانبه‌گرایی و مقابله با یکجانبه‌گرایی» بنا شده است.

حضار گرامی،

امروز در حالی با هم صحبت می‌کنیم که نزدیک به ۵ سال از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و اعمال تروریسم اقتصادی بر علیه ملت ما و البته بی‌عملی سه کشور اروپایی می‌گذرد. این در حالی بود که جمهوری اسلامی ایران یک سال تمام به صورت یک‌جانبه برجام را اجرا کرد، در برجام باقی ماند و فرصتی طولانی را در اختیار سایر طرف‌ها گذاشت تا به تعهدات خود عمل کنند. نتیجه اما هیچ بود. ایران از تمامی منافع تعهد شده اقتصادی، محروم گردید.

جمهوری اسلامی ایران در دور جدید مذاکرات، با جدیت، حُسن‌نیت و با ارائه ابتکارات متعدد جهت حصول توافق خوب مشارکت کرده است. آنچه در نظر داریم کاملا منطقی و عادلانه است: لغو همه تحریم‌ها، راستی‌آزمایی و ارائه تضمین‌های ضروری در پایبندی به تعهدات. اکنون که با شما سخن می‌گویم، همکاران من در وین با بازی‌های دوگانه طرف غربی بر سر «متن» و «زمان» روبرو هستند.

می‌خواهم تأکید نمایم که ما آمادگی رسیدن به یک توافق خوب را در کوتاهترین زمان ممکن داریم به شرطی که طرف دیگر آماده اتخاذ تصمیمات سیاسی مورد نیاز باشد.

خانم‌ها و آقایان،

امنیت خلیج فارس و غرب آسیا پیوندی مستقیم و محکم با امنیت مناطق جغرافیایی همجوار از جمله اروپا دارد. جمهوری اسلامی ایران از هر ایده و طرحی که -بدون مداخله خارجی- به ثبات و صلح در منطقه کمک کند استقبال می‌کند. دولت ما در همین راستا گفتگوهای سازنده‌ای را با همسایگان جنوبی خود آغاز کرده و پیشرفت‌های خوبی در این زمینه حاصل شده است. روابط ما با این همسایگان در مسیر درست توسعه و پیشرفت قرار دارد.

ما معتقدیم زرادخانه‌های تسلیحاتی در منطقه، هرگز امنیت به همراه نمی‌آورد. حضور و مداخله قدرت‌های بیگانه در منطقه تنها اوضاع امنیتی را پیچیده و بدتر می‌کند و مشکلات را افزایش می‌دهد. ما اعتقاد داریم امنیت همه کشورهای این منطقه، با مشارکت و همکاری جمعی تإمین و تضمین شود.

متأسفانه ما شاهد جنگ طولانی و وضعیت تراژیک انسانی در یمن هستیم. حل و فصل بحران یمن در گرو توجه به ریشه‌های این منازعه، ایفای نقش محوری سازمان ملل متحد، احترام به اراده مردم یمن در تعیین سرنوشت‌شان و رفع محاصره اقتصادی، انسانی، آتش‌بس و شروع گفتگوهای یمنی-یمنی است. جمهوری اسلامی ایران از برقرای صلح و ثبات در یمن و سطح منطقه قویا حمایت می‌کند و از هیچ کوششی در این راستا فروگذار نخواهد کرد.

همکاران محترم،

افغانستان امروز در یک بحران فراگیر انسانی قرار دارد. وضعیت امروز افغانستان محصول اشغال نظامی و استفاده از قدرت نظامی علیه این کشور است. سیاست‌های ایالات متحده در قبال افغانستان طی بیست سال گذشته بیانگر درک نادرست ایالات متحده آمریکا از واقعیات افغانستان است. ما همواره در کنار مردم افغانستان ایستاده‌ایم. دولت و نهادهای غیردولتی ایران به ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و ارسال سوخت ادامه می‌دهند. ما قویا نگران استمرار خشونت و تروریسم در افغانستان و توسعه فعالیت‌های داعش در این کشور هستیم.

موج فعلی آوارگان افغان به کشور ما و دیگر همسایگان بسیار نگران‌کننده است. مشارکت فعال نهادها و جامعه بین‌المللی برای ارسال کمک‌های انسانی ضروری است.

به باور ما تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با حضور همه گروه‌های سیاسی و قومی آن کشور برای رسیدن به صلح و ثبات کاملا ضروری است. حمایت از فلسطین و صلح در منطقه خاورمیانه مورد توجه جدی ما می‌باشد. جمهوری اسلامی ایران، برای حل مشکل، یک راه‌حل جامع سیاسی و دمکراتیک ارائه داده که در سازمان ملل به ثبت رسیده است. ما معتقدیم که برگزاری یک رفراندوم در میان ساکنان اصیل فلسطین شامل مسیحی – یهودی و مسلمان از طریق حمایت همه دولت‌ها از نتیجه این رفراندوم بهترین راه‌حل است. مردم فلسطین خود باید در مورد سرنوشت‌شان و آینده تصمیم بگیرند.

ما از افزایش تنش بین اوکراین و روسیه نگرانیم. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که با هر دو طرف روابط حسنه‌ای دارد، طرفین را به حل و فصل اختلافات از طریق گفتگو و روش مسالمت‌آمیز دعوت می‌کند.

ما بر ضرورت حل و فصل مسالمت‌آمیز مسائل منطقه‌ای از جمله در شبه جزیره کره و اختلافات در دریای چین جنوبی – بدون دخالت قدرت‌های فرامنطقه‌ای – تأکید داریم. باور داریم که استفاده ابزاری از مفاهیم دمکراسی و حقوق بشر در بلند مدت به زیان این ارزش‌های بنیادین خواهد بود.

خانم ها و آقایان،

در پایان مایلم بار دیگر تأکید کنم که دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، دولتی عمل‌گرا و نتیجه‌محور است و بر همین اساس آمادگی دارد تا با همه کشورها براساس احترام متقابل و منافع مشترک روابط سازنده و پایدار برقرار نماید.

بار دیگر از برگزارکنندگان این کنفرانس مهم تشکر و برای همه شما که در آن مشارکت کرده اید موفقیت آرزومندم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

دکمه بازگشت به بالا