سودده‌ترین بازار ایران در سال آینده کدام بازار است؟

به گزارش ریال نیوز، بهنام صمدی کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که چه اتفاقی افتاده است که روند شاخص کل بورس صعودی شده است به خبرنگار خبرآنلاین گفت: در روزهای پایانی سال هستیم و تسویه اعتبارات به پایان رسیده است و از طرف دیگر فروش اوراق دولتی نیز به پایان رسیده است چراکه از نظر بودجه به سقف نزدیک شده اند و عملا این دو موضوع که باعث خروج نقدینگی از بازار سرمایه می شده است پرونده اش بسته شده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر مصوبه بورس درخصوص صندوق های درآمد ثابت که براساس آن هر چقدر صندوق های درآمد ثابت بزرگتر می شوند باید ۱۵ درصد از داراییشان را در بازار بورس سرمایه گذاری کنند که ۳ درصد آن باید تا پایان اسفند ماه در بازار بورس سرمایه گذاری بشود یک شوک مثبت خوب به بازار سرمایه وارد کرد و دوباره توانست روند بورس را مثبت کند.

صمدی افزود: این طور نیست که روند نزولی و صعودی بورس ابدی باشد بلکه این روند دوره‌ای است و صعود و نزول در چند موج انجام می‌شود و در حال حاضر سیکل نزول بازار به پایان رسیده است و از نظر تکنیکالی باعث می‌شود تا سرمایه گذاران دست به خرید بزنند و نقدینگی خود را وارد این بازار کنند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت در بازار جهانی هم واقعا برخی از شرکت‌های صادرات محور خیلی سود کردند چراکه در مدت ریزش بورس در چند ماه اخیر قیمت نفت به طرز چشمگیری افزایش یافت و یا مثلا مس از ۳ الی ۴ هزار دلار به ۹ هزار دلار رسید و اکثر کالاها در بازارهای جهانی صعودی شدند و همین امر چشم انداز شرکت‌های صادرات محور را روشن تر کرده است.

بهنام صمدی در ادامه گفت: بحث سیاست خارجی نیز در این مدت بازار را درگیر کرد از سوی دیگر القای موضوع رسیدن قیمت دلار به 15 هزار تومان و … کمی گنگی برای تصمیم‌گیران پدید آورد.

وی با اشاره به از بین رفتن خوش‌بینی‌ها پس از استقرار بایدن گفت: هرچه جلوتر می رویم می‌بینیم سیاست خارجی بایدن نه تنها بهتر از ترامپ نیست بلکه با وضعیت بدتری روبرو هستیم چرا که بایدن می تواند اروپا را با خود همراه کند.

کف قیمت دلار کجاست؟

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص پیش بینی قیمت دلار نیز گفت: در حال حاضر بازار شاهد رسیدن قیمت دلار به کف است و خیال سرمایه گذاران را تا حدی راحت کرده است؛ گفتنی است که بازار سرمایه مشکلی با پایین آمدن نرخ ارز ندارد و موضوع این است که یک عدم اطمینانی در بازار وجود داشته است که سرمایه گذاران به واسطه آن نمی توانستند درست تحلیل کنند و آن فضای ابهام باعث می شد تا سرمایه گذاران ریسک خرید سهام را به جان نخرند .

صمدی در ادامه افزود: از طرف دیگر آمارهای بانک مرکزی در خصوص میزان نقدینگی منتشر شده است که نشان می دهد همچنان چاپ خانه بانک مرکزی در حال چاپ پول است و سال آینده نیز قطعا تورم خواهیم داشت چه با توافق چه بی توافق . براساس آمارهای ارائه شده میزان نقدینگی سالانه ۳۰ تا ۴۰ درصد بالا می رود و این خودش ۳۰ تا ۴۰ درصد در سال آینده تورم ایجاد خواهد کرد .

وی در ادامه گفت: در مجموع قیمت سهام ها نیز طی چند هفته اخیر به پایینترین حد ممکن رسید و شرایط خرید نیز مهیا شد از این رو در حال حاضر نقدینگی در حال حرکت به سمت این بازار است و این روند صعودی حداقل تا انتخابات ادامه خواهد داشت و ممکن است بعد از انتخابات نیز ادامه پیدا کند. در بودجه سال آینده نیز پیش بینی شده است که حدود ۹۵ هزار میلیارد تومان از فروش سهام درآمدزایی خواهیم داشت و وقتی شرایط بازار مساعد نباشد مسئولین نمی توانند همچین رقمی را از بازار سهام انتظار داشته باشند.
این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که بازار سرمایه در ماه های آینده چند درصد سوددهی خواهد داشت گفت: این موضوع که از بازار رشدی مثل شش ماهه یا حتی سه ماهه اول سال ۹۹ انتظار داشته باشیم کمی بعید است، ولی بازار قطعا سودده خواهد بود و این احتمال وجود دارد که بورس سودده ترین بازار در سال اینده باشد.
وی در ادامه افزود: اگر شرایط مساعد باشد هر چقدر اقتصاد جهانی تحت تاثیر تزریق واکسن کرونا بهبود پیدا کند و قیمت کالاها در بازار های جهانی رشد پیدا کند احتمال اینکه سهم ها به سقف قبلی برسند بالاتر می رود و خیلی از کسانی که رو سقف سهام خریدند می‌توانند خود را از زیان در بیاورند و در حال حاضر نیز برای پیش بینی دقیق کمی زود است و باید شرایط بازار سرمایه را در بعد از تعطیلات نوروز نیز دید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا