سکه از 16میلیون به 12 میلیون تومان بازگشت

به گزارش ریال نیوز، بازار سکه بیش از آنکه تصور شود، دچار ریزش شد. سکه که در همین هفته‌های اخیر تا 16 میلیون و 500 هزار تومان قیمت خورده بود، اکنون به 12 میلیون و 500 هزار تومان سقوط کرده است. سقوطی که ثابت کرد، خرید سکه از ریسک بیشتری نسبت به دلار برخوردار بوده است. موضوعی که پیشتر اقتصادنیوز در یک گزارش پیش‌بینی کرده بود.

اما نکته عجیب اینجاست، که برادر کوچک سکه، یعنی ربع سکه همچنان مملو از حباب است. آخرین بهای خرید و فروش ربع سکه در بازار 4 میلیون و 700 هزار تومان گزارش شده است. این عدد نسبت به ارزش ذاتی ربع سکه، بیش از یک میلیون و 700 هزار تومان فاصله دارد؛ یعنی فاصله 57 درصدی از رقم ذاتی. به نظر می‌آید همچنان ریسک خرید ربع‌سکه از سکه تمام بسیار بالاتر است و فروش آن نیز در شرایط فعلی، به صرفه‌تر. 

با توجه به سطح قیمتی که اکنون سکه تمام قرار دارد، به نظر می‌آید طی معاملات امروز، سکه کف 12 میلیون تومانی را در پیش دارد. از آن طرف، 12 میلیون و 700 هزار تومان اولین مقاومت سکه محسوب می‌شود. تا زمانیکه سکه زیر این سطح قرار دارد، روند سکه صعودی نخواهد شد.

اما مسئله دیگری که می‌تواند سیگنالی برای بازار سکه به حساب آید، قیمت کشف شده برای سکه در بورس کالا است. سکه امامی دیروز در بورس کالا کمتر از 12 میلیون و 400 هزار تومان کشف قیمت شد. این در حالی است که در بورس کالا، محدودیت نوسان 5 درصدی وجود دارد و دیروز سکه رفاه، در صف فروش به کار خود پایان داد. در واقع اگر محدوده نوسان وجود نداشت، احتمالا سکه رفاه با ریزش بیشتری همراه می‌شد. این یعنی، معامله‌گران بورسی هم انتظار کاهش قیمت سکه را در  روز جاری دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا