هدف سیاست‌های ارزی سخت‌گیرانه، رونق گرفتن تولید داخل است

عبدالناصر همتی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران با بیان اینکه اگر بنا باشد همه کالاها را از خارج تامین کنیم تولید ملی شکل نمی گیرد افزود: سیاست های ارزی برای این است که بتوان نیاز ارزی کشور را در کنار حمایت از بخش تولید و تولیدکنندگان کشور تامین کرد.

وی گفت : سختگیری های ارزی در دو بخش میان و بلند مدت اتخاذ می شود و تلاش می کنیم تا با شکل گیری تولید ، تولید و صادرات کشور از وارادت پیشی بگیرد.

رییس کل بانک مرکزی گفت : آمارها نشان می دهد وضعیت اقتصادی کشور رشد خوبی را طی می کند و آمار سال گذشته نیز با وجود پیش بینی رشد منفی اقتصاد غیر نفتی کشور , در بخش های مختلف کشاورزی و صنعت رشد خوبی داشت.

وی افزود : خود این پیش بینی ها موجی را در جامعه ایجاد می کند اما در پایان سال 98، با وجود همه فشارهای اقتصادی, شاهد رشد مثبت اقتصاد غیر نفتی کشور بودیم.

همتی ادامه داد: میزان رشد اقتصادی در سال 98 در بخش کشاورزی 8.8 درصد و صنعت و معدن 2.3 درصد ثبت شد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: رشد بخش خدمات تا پایان فصل سوم سال 98 مثبت و قابل توجه بود و شاخص 3.8 درصد را نشان می داد اما در اسفند با شیوع ویروس کرونا این بخش دچار شوک شد.

وی گفت : بخش خدمات در شکل گیری تولید ناخالص داخلی نقش دارد و با شیوع ویروس کرونا در فصل چهارم سال 98، شاهد رشد منفی 0.2 درصدی بود .

همتی با بیان اینکه سیاست های ارزی سخت گیرانه برای این است که تولید داخل رونق بگیرد افزود : دیگر در تامین ارز وارداتی گشاده دستی نمی کنیم و با حمایت از تولید داخل ، جهش در صادرات ما نیز شکل خواهد گرفت.

وی گفت : ما اکنون از صادرات نفتی به غیر نفتی شیفت می‌شویم ، هرچند صادرات غیر نفتی ما پیش از این به خروج سرمایه منتهی می شد اما اکنون این گونه نیست و کنترل نظارت و شفافیت سازی صورت گرفته به ویژه در بحث ورود و خروج ارز که خدمات بزرگی به کشور کرده است.

وی با بیان اینکه تمام تلاش ما این است که از طریق تامین ارز مورد نیاز کارخانجات رونق پیدا کند گفت : در بحث تسهیلات بانکی نیز در سال گذشته 975 هزار میلیارد تسهیلات سیستم بانکی ما بود (در کل کشور) که البته ممکن است بخشی از این تسهیلات استمهال باشد اما بخش عمده آن سرمایه در گردش است .

همتی گفت : آمارها نشان می‌دهد استان تهران وام اعتبارش بالاست و طی یک دوره دو ساله باید این را به 50 درصد برسانیم و انشاءالله سال آینده سهم استان افزایش پیدا می کند .

وی افزود: طرح گام ما برای تولید کنندگان مناسب است و ما از طرح ها و پروژه های که 80 و 90 درصد آن تحقق پیدا کرده است حمایت می کنیم که در اولویت ما قرار دارد .

وی گفت : البته در بحث ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برخی از بانک ها منابع شان کم است و برخی نیز ممکن است کم کاری کند در این شرایط اگر گزارشی از کم کاری ها ارائه شود حتما رسیدگی می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دو =

دکمه بازگشت به بالا