شاخص کل بورس همچنان منفی است

به گزارش ریال نیوز، دوران پرنوسان بازار سرمایه بعد از 3 ماه ریزش در حالی ادامه دارد که اقبال مردم از سهم‌های بزرگ و شاخص ساز کم شده و توجه معامله گران به سمت نمادهای کوچک و ارزنده بازار سرمایه رفته است.

طی هفته های گذشته سهام شاخص ساز بازار سرمایه به شدت در حال نزول بودند، اما با تصمیم سازمان بورس مبنی بر عدم سفارش گذاری بازارگردانان در بخش فروش هم نتوانست بیش از یک روز شاخص کل را مثبت کند.

روند شاخص کل بورس در یک ماه گذشته

ممنوعیت سفارش گذاری در بخش فروش توسط بازارگردانان که طی معاملات روز گذشته ابلاغ شد، نشان می دهد این تصمیم برای کاهش عرضه های صورت گرفته در بازار بوده است. اما این تصمیم مانند یک شمشیر دو لبه عمل کرده است.

روند شاخص کل هموزن بورس در یک ماه گذشته

بازارگردانان شرکت های بزرگ و دولتی، از شرکت های بزرگ هستند که توان مالی بالایی نیز دارند. در صورتی که این بازارگردانان چند روز هم سهامی را نفروشند، توان مالی برای ادامه کار را دارند. اما در طرف دیگر، یعنی بازارگردان نمادهای کوچک نیز از شرکت های کوچک هستند و توان مالی بالایی ندارند. این مساله یعنی در صورتی که اختلالی در روند بازار و در روند خرید و فروش در بازار سرمایه رخ دهد، این شرکت ها توان حمایت از سهم خود را ندارند. آنچه در این چند روز در بورس رخ داده، شاهد حضور ناچیز بازارگردانان و شرکت های حقوقی در معاملات نمادهای کوچک بازار بوده است.

از روزهای پایانی هفته گذشته قبل تعدادی از کانال ها در فضای مجازی در حال تحلیل شاخص کل هموزن بودند که به یک مقاومت جدی رسیده است. طبق تحلیل این کانال ها باید شاهد ریزش این شاخص در هفته جاری می بودیم. این مساله در کنار تصمیم دیروز سازمان بورس در خصوص محدود کردن بازارگردانان نشان می دهد، دولت در حال زمینه چینی برای رشد شاخص کل بوده است که البته ناموفق بوده است. یعنی حمایت های دولت از بازار سرمایه تاثیر چندانی نداشته است.

در گذشته با مثبت شدن برخی نمادها که خود را لیدر بازار می دانند، در اکثر نمادها شاهد رشد بودیم. اما در حال حاضر این موضوع اتفاق نیفتاده است. این مساله نشان می دهد معامله گران در بازار سرمایه تا حدودی از رفتار هیجانی فاصله گرفته اند و به دنبال معامله گری با روش های حرفه ای تری هستند.

البته در صورتی که دولت بخواهد به صورت غیرواقعی از بورس حمایت کند، قطعا این حمایت به نتیجه مطلوبی نخواهد رسید. از بین رفتن صف های خرید در نمادهای بزرگ نیز پس از یک روز، نشان دهنده این مساله است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + سه =

دکمه بازگشت به بالا