ریال نیوز : سرپرست سازمان توسعه تجارت : امروز ما بزرگترین صادرکننده به عراق هستیم و بعد از آن ترکیه و چین قرار دارند.

به گزارش ریال نیوز، مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: میزان صادرات غیرنفتی به ۳۳ و ۴ میلیارد دلار در ۹ ماهه امسال رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پنج و نیم درصد رشد داشته است.
محمدرضا مودودی افزود: میزان صادرات پتروشیمی از نظر ارزشی ۳۰ درصد، صادرات صنعتی ۱۳ درصد و در کشاورزی ۷ درصد رشد داشته است.
وی گفت: در این مدت واردات کالا حدود ۳۲ و هفت دهم میلیارد دلار و بیشتر محصولات واسطه‌ای و اولیه بوده است و در این مدت تراز تجاری کشور بیش از ۷۰۰ میلیون دلار مثبت بوده است.
وی افزود: غیر از ترکمنستان و قزاقستان صادرات کشور به همسایه‌ها رشد چشمگیری داشته و بیشترین رشد مربوط به عراق و عمان با ۴۹ درصد بوده است.
مودودی گفت: امروز ما بزرگترین صادرکننده به عراق هستیم و بعد از آن ترکیه و چین قرار دارد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت افزود: سهم صادرات ایران بیش از ۵۷ درصد به ۱۳ کشور همسایه بوده است و پنج کشور اول عراق، امارات، افغانستان، ترکیه و پاکستان حدود ۹۰ درصد صادرات کشور‌های همسایه ما بوده است.
وی گفت: حدود ۳۱ میلیارد دلار یعنی بالای ۹۳ درصد صادرات غیرنفتی به ۲۵ کشور اول صادراتی ایران بوده است.

همچنین وی افزود : در بخش محصولات دانش بنیان صادرات خوبی داریم که در بخش نانو جزء چهار کشور دنیا هستیم.
وی درباره ترخیص خودرو‌های وارداتی افزود: همه موارد تعیین تکلیف خواهد شد تا بر مبنای تقاضای موجود و پیش فروش‌های صورت گرفته تا قبل از پایان سال این خودرو‌ها به دست صاحبان آن‌ها برسد.
وی افزود: با این حال بانک مرکزی در خصوص خودرو‌هایی که قبل از تاریخ ۱۶ مرداد وارد گمرکات شده است ملاحظاتی را دارد.
وی گفت: با این حال برای بقیه خودرو‌هایی که قبل از این تاریخ وارد شده‌اند به صورت قانونی یا اینکه تخلف داشته‌اند همه موارد تعیین تکلیف خواهد شد.

  • منبع خبر : ریال نیوز