صرفه‌جویی ۷۰ هزار میلیارد تومانی با مدیریت مصرف برق

به گزارش ریال نیوز، همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در مراسم اعلام تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان 1399، از صرفه‌جویی 70 هزار میلیارد تومانی با اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف خبر داد و اظهار داشت: میزان صرفه‌جویی بدست آمده در مصرف برق معادل سه برابر درآمد سالانه صنعت برق است.

وی افزود: ما از سال 97 برنامه‌ای را با عنوان مدیریت پیک مصرف شروع کردیم و امسال مرحله سوم آن با موفقیت به اتمام رسیده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تصریح کرد: مرحله نخست برنامه عبور صنعت برق از پیک مصرف برق در سال 97 انجام شد که شامل استفاده موثر از ظرفیت‌های استانی و تغییر ساعات کار اداری بود؛ مرحله دوم آن در سال 98 بود که با اجرای پکیج 098 بود که برنامه و مسئولیت هر کدام از شرکت‌ها مشخص شد و یک کار برنامه‌ریزی شده را انجام دادیم و مرحله سوم هم در سال 99 بود.

وی ادامه داد: در سال 97، به میزان 5 هزار مگاوات با کمبود تولید نیروگاه برق‌آبی مواجه شده بودیم و شرایط بسیار سختی را داشتیم  که هم می‌خواستیم این طرح را پیاده کنیم و هم باید به گونه‌ای کمبود تولید را‌ کنترل می‌کردیم که هم‌افزایی خوبی داشتند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه “مدیریت مصرف منجر به این شد که بخشی از کمبود را در سال 97 بتوانیم جبران کنیم”، گفت: اقدام‌هایی که در آن زمان انجام شد شامل حفظ و افزایش آمادگی واحدهای حرارتی موجود بود که ظرفیت‌های جدید نیروگاهی را داخل مدار آوردیم، ظرفیت‌های قدیمی هم آماده و آپ‌گرید شد و افزایش ظرفیت دادیم.

وی افزود: طرح ویژه تغییر ساعات کاری اداری با همکاری استانداری‌ها را داشتیم که یک اقدام استانداری محور بود. مصوبه هیات وزیران گرفته شد و کار را شروع کردیم که نتایج بسیار خوبی داشت.

حائری با بیان اینکه ” پس از یک دهه در سال 97 به رشد پیک مصرف 2.98 درصد رسیدیم”، گفت: دو هزار مگاوات هم توانستیم صرفه‌جویی کنیم که پس از 10 سال رشد پیک مصرف 5.2 درصدی، سال 97 اولین سالی بود که این میزان کاهش را داشتیم.

وی با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته در این بخش در سال 98 اعم از انجام طرح‌های اولویت‌دار برق، حفظ و افزایش واحدهای حرارتی، آبی و تجدیدپذیر و اجرای 11 برنامه مدیریت مصرف از جمله انعقاد 120 هزار تفاهم‌نامه همکاری مشترک با صنعت، کشاورزی، تجاری و مولدهای خودتامین، اداری و سی.ان.جی با کمک استانداران، گفت: در سال 98 در نتیجه این اقدام‌ها در زمان پیک توانستیم 3874 مگاوات کاهش پیک مصرف را محقق کنیم؛ این بدان معناست که باید برای تامین این توان، 5200 مگاوات در بخش تولید، نیروگاه احداث کنیم.

حائری با اشاره به مزایای فنی و اقتصادی این اقدام‌ها گفت: ضریب توان در روز پیک مصرف سال 98‌، 91.5 درصد بود که این عدد در سال 97‌، 89 درصد بود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در مرحله سوم در این زمینه مجهزتر وارد شدیم؛ مرکز پایش تجهیز شد که به صورت آنلاین رفتار بار مصرفی تمامی شرکت‌های توزیع و برق‌ منطقه‌ای مونیتور می‌شود و با پیاده‌سازی این مرکز، اقدام‌های مدیریت مصرف در آن انجام می‌شود.

حائری با اشاره به اقدام‌های مرتبط در این بخش اعم از حفظ و ارتقای واحدهای موجود و راه‌اندازی واحدهای جدید، ایجاد ظرفیت جدید 1840 مگاوات و انعقاد تفاهم‌نامه مشترک به میزان 1294 مورد، شروع فعالیت استارت‌‌آپی در مدیریت مصرف برق گفت: در این سال، به میزان 5646 مگاوات صرفه‌جویی شد که باید بیش از 7 هزار مگاوات نیروگاه احداث می‌کردیم که این توان را تامین کند.

وی همچنین با اشاره به صرفه‌جویی 2154 مگاوات در مدیریت پیک مصرف شب در سال جاری توامان با مدیریت پیک روز که برای نخستین بار محقق شد، گفت: ضریب بار در سال جاری از 91.5 به 94 درصد رسید، در حالی که کمترین کشوری وجود دارد که ضریب بار آن به این عدد برسد و این نشان می‌دهد که برای سال‌های آینده باید برنامه‌های دیگری داشته باشیم تا بتوانیم قله مدیریت مصرف را فتح کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: اگر با این شیب بتوانیم حرکت کنیم تا 10 سال آینده پیک مصرف ما عدد 64 هزار و 696 مگاوات خواهد بود و در صورتی که این مدیریت مصرف ادامه نیابد، پیک مصرف به 86 هزار و 709 مگاوات خواهد رسید و این به معنای ضرورت ایجاد 125 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق نیروگاهی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا