صرفه جویی ۸ میلیارد دلاری با خودکفایی بنزین

به گزارش ریال نیوز، علیرضا صادق‌آبادی در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور برای واردات بنزین، کشور را در موقعیت صادرات بنزین قرار داد، در سال ۹۸ متوسط تولید بنزین به ۱۰۷ میلیون لیتر در روز رسید  و  نیازمند ۱۲۰ میلیون لیتر ظرفیت عملیاتی است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: رسیدن به تولید ۱۰۷ میلیون لیتر در روز در شرایط تحریم رسیدیم و اگر تلاش برای خودکفایی تولید صورت نمی‌گرفت میزان واردات بنزین در سال ۹۸ به ۴۰ میلیون مترمکعب می‌رسید.

امکان کم‌فروشی بنزین در جایگاه‌های سوخت رد شد

وی افزود: از سال ۹۷ واردات بنزین به کشور صفر شد و د  سال ۹۸ در مقام یک صادرکننده بنزین در منطقه زمینه ساز افزایش درآمد‌های ارزی فراهم شد، از لحاظ کیفیت بنزینی که در کشور توزیع  و صادر می‌شود جزو بهترین بنزین‌های منطقه است.

صادق ابادی بیان کرد: بورس انرژی فرصت مناسبی برای فروش سوخت در کشور ایجاد کرد و اگر این بستر فراهم نبود، صادرات بنزین امکان پذیر نبود، بورس کالا فرصت برابر فعالت‌های خارجی و داخلی ایجاد کرده است.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: خودکفایی ایران در تولید بنزین برای هیچکس باور پذیر نبود و بسیاری ایران را وارد کننده بنزین می‌دانستند.

وی افزود: با جهش قیمت ارز در صورت ادامه واردات بنزین با در نظر گرفتن ۵۰ سنت برای هر لیتر بنزین سالانه ۸ میلیارد دلار ارز برای واردات بنزین نیاز داشتیم، این در حالی است که در آن سال کل واردات کالا‌های اساسی ایران ۱۰ میلیارد دلار بود.

صادق آبادی ادامه داد: اهمیت این پالایشگاه آن چنان زیاد است که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، ستاره خلیج فارس تیری بر قلب دشمن بود، این پالایشگاه  بدون حضور مشاوران و لایسنسور‌ها راه اندازی شد و کاتالیست مورد نیاز تمام واحد‌های پالایشگاهی در داخل تولید می‌شود.

معاون وزیر نفت با اشاره کیفیت بنزین اظهار کرد: طبق آمار سازمان استاندارد در سال ۹۸ گوکرد بنزین توزیعی در کل کشور زیر ۵۰ پی پی ام بوده است که از میزان استاندارد نیز کمتر است.

وی افزود: بنزین از لحاظ آلاینده گوکرد در حد استاندارد است و از همین رو حتی در آلوده‌ترین روز‌ها نیز شاخص آلودگی اکسید گوگرد در حد مجاز قرار دارد و  ستاره خلیج فارس بیشترین  سهم را داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا