اظهارات تازه ای از پرونده بابک زنجانی

به گزارش ریال نیوز، رستم قاسمی در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز یکی از روزهای خوب زندگی ما است که از نمایشگاه نفت بازدید کردیم، اظهار داشت: از کسانی که زحمت برپایی این نمایشگاه را کشیدند باید قدردانی کنیم. صنعتگران کشورمان پیشرفت شگرفی در برخی حوزه‌ها داشته‌اند. امروز شاهد ملی شدن واقعی صنعت نفت هستیم. خیلی از صنعتگران ما توانسته‌اند تهدیدهای تحریم را به فرصت تبدیل کنند که جای قدردانی دارد.

وی ادامه داد: اولین سخنرانی بنده به عنوان وزیر نفت وقت در عسلویه بود. عسلویه مجتمع آهن‌هاست آن زمان بنده اعلام کردم ما آدم‌ها را می‌خواهیم؛ آدم‌ها هستند که آهن‌ها را می‌سازند. امروز هم صنعتگران نفت ثابت کرده‌اند که می‌توانند و توانستند.

وزیر سابق نفت در پاسخ به ایلنا درباره چرایی بروز و ظهور فردی همچون بابک زنجانی در زمان وزارت او، گفت: در دوران غیرتحریم، شرکت ملی نفت سال‌ها نفت را به شکل دولتی می‌فروخت زمانی که تحریم‌ رخ داد، فروش نفت در کشور شرایط عادی نداشت امروز هم به خاطر تحریم، شرایط عادی نیست البته ما هم زمینه‌هایی را ایجاد نکرده بودیم که بخش خصوصی بتواند نفت کشور را در شرایط مختلف بفروشد.

قاسمی افزود: بابک زنجانی به عنوان خریدار به شرکت ملی نفت و شرکت‌های پوششی که بر اساس مجوز شورای عالی امنیت ملی ایجاد شده بود مراجعه می‌کند، معتبرترین معاملات تجاری دنیا با LC است. ایشان وقتی نفت را می‌خرند LC را از یک بانک ایجاد شده در خارج از کشور به شرکت نفت می‌دهد بیش از 60 درصد مدیریت آن بانک متعلق به یکی از بانک‌های بزرگ کشور بود که حدود 80 درصد ارتباطات وزارت نفت هم از همین بانک بود. او وقتی LC را ارائه می‌دهد تا قبل از سررسید، کل بانک را خریداری می‌کند و به این ترتیب صاحب بانک و LC می‌شود همزمان با آن، بانک هم مورد تحریم قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در آن زمان اقدامات انجام شده وزارت نفت این بود که ایشان را ممنوع‌الخروج کرد و کارشناسانی سازماندهی شدند که اموال او را شناسایی کنند. کازرونی وزیر مسکن اوایل انقلاب اموال او را شناسایی کرد، از سوی دیگر نیز اقداماتی برای دادگاهی او انجام شد. در همان دولت ما بابک زنجانی را به دادگاه معرفی کردیم.

وزیر سابق نفت تصریح کرد: نکته مهم اینکه باید اقدامات قضایی صورت می‌گرفت و این امر طبیعی است ولی مهمتر اینکه باید برای بازگشت پول اقداماتی انجام می‌شد؛ اینکه پول وجود دارد اما کجاست؟!

قاسمی خاطرنشان کرد: پرونده بابک زنجانی یک متر ارتفاع دارد. بیش از 25 دادگاه رسمی برگزار شد و طی هشت سال گذشته دست وزارت اطلاعات این دولت بوده است.

وی تاکید کرد: تحقیقاً اعلام می‌کنم که هیچ کارمند وزارت نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیست و هیچ اتهامی بر صنعت نفت وارد نیست البته بعضی مواقع از معاونین قوه قضاییه برخوردهایی دیده می‌شود اما در کل شجاعانه برخورد می‌کند.

وزیر سابق نفت تاکید کرد: در پرونده بابک زنجانی برخورد قوه قضاییه مشخص است و هیچ اتهامی به کارکنان وزارت صنعت نفت کشور وارد نبوده و نیست. کسانی که از روزهای ابتدایی ابهاماتی داشتند نیز پس از بررسی‌های به عمل آمده کاملا رفع اتهام شد.

قاسمی در ادامه گفت: به هر حال در شرایط تحریم، ریسک و مشکلاتی وجود دارد. اکنون نیز وزارت نفت برای فروش نفت تلاش می‌کند اما پشت صحنه ریسک‌هایی نیز وجود دارد که بابک زنجانی نیز یکی از همین ریسک‌ها بود اما نکته مهم اینکه در سال 90 و 91 که تحریم آمریکا، سازمان ملل و اروپا بودیم نزدیک به 160 میلیارد دلار نفت فروخته شد که بالاترین فروش نفت در 100 سال گذشته است.

وی درباره فروش نفت گفت: همانطور که آقای زنگنه در مجلس اعلام کرد که قاسمی نه تنها 90 درصد بلکه 100درصد در کنار وزارت نفت است. بنده مدتی است که در بحث فروش نفت به وزارتخانه کمک می‌کنم و بخش قابل توجهی از نفت کشور را به روش‌هایی که وجود دارد می‌فروشیم. هم در وزارت نفت و هم با کسانی که بنده کار می‌کنم اتفاقاتی افتاده که صادرات افزایش یافته است. به هر حال بنا به تکلیفی که به عهده ما گذاشته شده، در زمینه فروش نفت به وزارتخانه کمک می‌کنم.

وزیر سابق نفت درباره واردات گاز از ترکمنستان بیان داشت: در دوره‌ای از این کشور گاز وارد می‌کردیم و بابت آن بدهی داشتیم که باید پرداخت می‌شد. گاز ترکمنستان برای ما یک حسن داشت و آن هم اینکه از آنچه صادر می‌کردیم ارزانتر بود ضمن اینکه مزیت سوآپ را هم داشتیم اما به هر دلیل قطع شد. در آن مقطع که مشکلات بانکی برای صادرات و واردات داشتیم بنده سفری به کشور ترکمنستان داشتم و با رئیس جمهور این کشور ملاقات و مذاکره کردم که قبول کنند به جای پول، به آنها کالا بدهیم که توافق خوبی بود و ما توانستیم تعداد زیادی اتوبوس، لوله‌های نفت و محصولات شیمیایی را به جای طلب به ترکمنستان صادر کنیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: این تهاتر دو مزیت داشت؛ اول اینکه گاز به کشور وارد می‌شد ثانیاً توانستیم تولیدات کشور را بفروشیم و پول تولیدکنندگان را نیز شرکت گاز پرداخت می‌کرد. اتفاق دیگر اینکه از بعضی فروشندگان نفت طلا می‌گرفتیم و به جای بدهی به ترکمنستان تحویل می‌دادیم.

وی درباره مقاصد صادرات نفت در شرایط حاضر گفت: دلیلی ندارد محل فروش را اعلام کنم اما به دلیل ارتباطی که با برخی کشورها داشتم به همان کشورها صادرات نفت دارم که رقم خوبی است و با اسناد و مدارک، اطلاعات آن در شرکت ملی نفت وجود دارد.

وزیر سابق نفت در ادامه با بیان اینکه بالاترین توسعه در صنعت نفت در سال‌های 90 و 91 بوده است، اظهار داشت: مهندس زنگنه هم این موضوع را تایید می‌کند. در سال 90 فقط در شرکت ملی نفت 20 میلیارد دلار و در سال 91 در همین شرکت 21 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم. در دولت دهم 17 فاز پارس جنوبی را با هم در دستور کار قرار دادیم که در تاریخ صنعت نفت کشور بی‌سابقه است؛ آن زمان ایراد می‌گرفتند که منابع مالی شروع همزمان 17 فاز چگونه تامین می‌شود؟ به هر حال ابرطرح آن روز صنعت نفت در دنیا بود و  منابع مالی آن هم تامین شده بود و امروز به جز فاز 14 تقریبا تمامی 17 فاز به اتمام رسیده و فاز 14 هم در شش ماه اول 1400 تکمیل می‌شود.

قاسمی خاطرنشان کرد: شروع 17 فاز در پارس جنوبی و دولت دهم و اتمام آن کار بزرگی بود که در صنعت نفت رخ داد و اگر شروع نشده بود امروز تمام نمی‌شد.

وی یادآور شد: کمترین پیشرفت فازها در دولت قبل با 52 درصد و بقیه را با 60 تا 95 درصد تحویل دادیم که دولت یازدهم هم آنها را به اتمام رساند و امروز عملا پرونده پارس جنوبی بسته شده است.

وزیر سابق نفت درباره توسعه پالایشگاه‌ها اظهار داشت: قبل از اینکه بنده وارد صنعت نفت شوم توسعه پالایشگاه‌ها شروع شده بود اما به کندی پیش می‌رفت. با تحریم‌ها مواجه شدیم و مشکلات مربوط به بنزین هم افزایش یافت. همه پالایشگاه‌ها از جمله تهران، آبادان و لاوان طرح توسعه کمی و کیفی را با هم شروع و به اتمام رساندیم فقط در مورد پالایشگاه اراک با 5 میلیون لیتر بنزین *اوتان 87 در سال 91 به تولید 15 میلیون لیتر بنزین یورو رسیدیم یعنی بخش توسعه جدی در حوزه پالایشی کشور داشتیم. همچنین پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با 70 درصد پیشرفت به دولت یازدهم تحویل دادیم که در اوایل سال 97 مورد بهره‌برداری قرار گرفت و امروز 45 میلیون لیتر بنزین تولید می‌کند و اکنون به باشگاه صادرکنندگان بنزین نیز پیوسته‌ایم.

قاسمی ادامه داد: ما در آن زمان ساخت جایگاه‌های CNG را در دستور کار قرار دادیم. برنامه این بود که سبد سوخت کشور را تغییر دهیم. آن زمان 60 میلیون لیتر مصرف بنزین داشتیم که کار احداث 2500 جایگاه را آغاز کردیم و تا زمانی که بنده وزیر بودم احداث 2250 جایگاه تمام شد یعنی انجام این تعداد 24 تا 25 میلیون متر مکعب جایگزین 25 میلیون لیتر بنزین شد که اگر توسعه یابد تا 40 درصد سبد سوخت تغییر می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه واقعیت این است که صنعت نفت برای کشور مهم است، افزود: طی 100 سال گذشته این صنعت مهمترین درآمد منبعی کشور بوده و منجر به اشتغالزایی شده علاوه بر آن بسیاری از نیازهای کشور را تامین می‌کند.

وزیر سابق نفت خاطرنشان کرد: علیرغم تلاش‌هایی که صورت گرفته همچنان 85 درصد از انرژی هیدروکربری در سبد انرژی قرار دارد اما روزی تغییر می‌کند. پیش‌بینی این است که از 2050 به بعد انرژی‌های جدید جایگزین انرژی فسیلی شود بنا بر این باید در این مدت فرصت اکنون به شدت از دستاوردهای نفت استفاده و تلاش کنیم اکتشافات جدیدی در مورد بهره‌برداری از نفت خام داشته باشیم.

قاسمی گفت: در حال حاضر 30 درصد از ذخایر را استفاده کردیم و اگر همین روند ادامه یابد بیش از 100 سال دیگر هم دارای نفت هستیم گرچه باید تلاش کنیم با روش‌های جدید زیاده‌برداشت از 700 میلیارد بشکه نفت درجا بهره‌برداری بیشتری داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: درست است که بودجه کشور باید از نفت فاصله بگیرد اما بنده تاکید می‌کنم باید اتفاقا از نفت استفاده کنیم. باید آن را بفروشیم اما تا جایی که ممکن است خام‌فروشی نکنیم و از درآمدهای آن برای توسعه زیرساخت‌ها استفاده کنیم.

وزیر سابق نفت تاکید کرد: بودجه باید از نفت فاصله بگیرد اما دلیل نمی‌شود که نفت را صادر نکنیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از منابع انرژی کشور ما گاز است که برای استفاده از آن باید سه روش را در پیش بگیریم. اگر فازهای پارس جنوبی به بهره‌برداری برسد آنچه پیش‌بینی شده بود باید یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب تولید گاز داشته باشیم که اکنون 1000 میلیون متر مکعب در روز است بنابراین اولا باید مصرف را بهینه کنیم ثانیا بهره‌وری را افزایش دهیم همچنین صادرات داشته باشیم و از درآمدهای کشور استفاده کنیم.

وی ادامه داد: طبق قراردادهایی که قبلا داشتیم می‌توانستیم به صادرات تا سقف 200 میلیون متر مکعب در روز برسیم. با پاکستان قرارداد داشتیم که در گام اول 21 میلیون متر مکعب در روز بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 20 =

دکمه بازگشت به بالا