فرو نشست دشت قزوین در کارگاه مجازی بررسی شد

ریال نیوز : کارگاه مجازی ارزیابی و بررسی فرونشست دشت قزوین با استفاده از تکنیک های سنجش از دور در جشنواره پژوهشگاه نیرو برگزار شد.

به گزارش ریال نیوز، عیسی زاده محقق جوان و پژوهشگر این شرکت با ارائه روند و نتایج حاصل از تحقیقات خود در خصوص فرونشست اظهار داشت: یکی از مهمترین خطرهای شایع در سراسر دنیا پدیده فرونشست می‌باشد که این پدیده در مناطق شهری و روستایی به دلیل استخراج بی‌رویه آب‌های زیرزمینی بسیار رایج است. 

عیسی زاده تصریح کرد: در استان قزوین نیز افت دائمی سطح آب زیرزمینی دشت قزوین بدلیل برداشت بی رویه آب باعث ایجاد فرونشست در دشت قزوین گردیده است. 

وی گفت: در این تحقیق برای تعیین محدوده های دارای فرونشست و همچنین تعیین نرخ فرونشست دشت قزوین از تکنیکهای سنجش از دور راداری استفاده شده است. لذا با استفاده از تصاویر ماهواره سنتیل یک، در بازه زمانی سال های 2015 تا 2018 و تهیه 108 اینترفروگرام با فاصله زمانی 100 روز و فاصله مکانی 200 متر، نرخ فرونشست متوسط سالانه دشت قزوین در دوره چهار ساله مذکور بدست آمده است. 

پژوهشگر کمیته تحقیقات شرکت آب منطقه ای قزوین با اشاره به نتایج حاصل از این تحقیق بیان داشت: نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای نشان داد که نرخ فرونشست متوسط سالانه آبخوان دشت قزوین برابر با 3.25 سانتیمتر و حداکثر مقدار آن برابر با 12.9 سانتی متر می باشد. 

وی افزود: از دیگر نتایج این تحقیق بررسی مناطق دارای فرونشست بود که نشان داد این مناطق دارای بافت خاک ریزدانه، افت دائم و لحظه ای تراز آب می باشند. 

عیسی زاده در پایان کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی را به عنوان مهم ترین راه پیشگیری از ایجاد فرونشست براساس نتایج حاصل از تحقیق برشمرد و گفت: با توجه به تشدید فرونشست در مناطق دارای آبخوان با بافت ریزدانه، کاهش برداشت آب زیرزمینی از آبخوان های ریزدانه می تواند باعث کاهش بیشتر نرخ فرونشست گردد.
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + دو =

دکمه بازگشت به بالا