قاچاق در وزارت‌خانه‌ها جست‌جو شود نه روی دوش کولبران

فداحسین مالکی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: شعار جهش تولید برای سال جاری بر اساس معیار های جامعه است و نیاز بود که اقتصاد کشور از بن بست خارج شود و بخش تولید کشور شتاب گیرد.

وی افزود: شعار جهش تولید در صورتی محقق می شود که دولت نیز اراده لازم را داشته باشد؛ مجلس یازدهم این اراده را دارد به طوری که در روز اول فعالیت  حمایت خود را از فرمان امام خامنه ای اعلام کردند و رئیس مجلس به تضمین های لازم برای اجرای این شعار اشاره کرد.

 با دستمال کثیف نمی توان اقتصاد کشور را شفاف کرد

نماینده مردم زاهدان  در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد کشور نیازمند شفافیت است ادامه داد: دلیل عدم شفافیت در اقتصاد کشور به دلیل  وجود دستمال کثیف در دست افرادی است که محصور اقتصاد هستند. باید توجه داشت که با دستمال کثیف نمی توان اقتصاد کشور را شفاف کرد.

برخی متوجه نیستند در جامعه چه اتفاق هایی در حال رخ دادن است

وی تصریح کرد: در صورتی که اقتصادی شفاف باشد، گرانی و تورم برداشته و سفره مردم آبرومندانه می شود و حتی مشکلات اقتصادی حاد کشور رفع می شود؛ در حال حاضر برخی متوجه نیستند در جامعه چه اتفاق های در حال رخ دادن است.

رئیس دفتر رئیس جمهور اجازه قانونی تغییر وزیر ندارد

مالکی  با بیان اینکه رئیس دفتر رئیس جمهور با یک تلفن یک وزیر عوض می کند گفت:  این امر از اختیارات رئیس دفتر نیست بلکه از اختیارات ریاست جمهوری به حساب می آید؛ به خاطر همین بی قانونی ها است که اقتصاد کشور شرایط بحرانی را سپری می کند.

وی ادامه داد: هرجایی که دولت نیازمند شفاف سازی است مجلس آمادگی لازم برای تعامل دارد اما هیچ ملاحظه با دولت نخواهد داشت ما به دنبال عزل  و ساقط کردن دولت نیستیم اما مجلس یازدهم، مشروط به تغییرات اساسی در حوزه اقتصاد، هر نوع کمکی را به دولت میکند.

سفر سابق ایران در افغانستان با بیان اینکه ایران دارای مرز های متعدد آبی و خاکی با دیگر کشور ها  است و باید از این ظرفیت برای تجارت  استفاده کرد گفت: چابهار به عنوان مهم ترین معبر ترانزیت در منطقه نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم برای بهره گیری از این فرصت بلقوه است اما بعدا  از گذشته 10 سال از توافقات بین المللی در این ارتباط، هنوز احداث خط راه آهن، ترانزیت و  اشتغال مرتبط در استان سیتان و بلوجستان راه اندازی نشده است.

مالکی با بیان اینکه دیپلماسی اقتصادی باید در کشورمان فعال شود  گفت: همکاری تجاری با کشور های همسایه را باید در اولیت امور قرار دهیم، در صورت تحقق این امر، اقتصاد تمام استان های مرزی رونق می باید.

آقای روحانی باید قاچاق را در وزارتخانه های خود جستجو کند

نماینده مردم زاهدان در در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:  فرض اینکه، قاچاق مربوط به کوله بران است درست نیست و آقای روحانی باید قاچاق را در وزارتخانه های خود جستجو کند؛ وجود حواله ها و مجوز های کاذب واردات کالاهای غیر ضروری،  واحد های تولیدی را به تعطیلی کشانده است.

رئیس سابق سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه قاچاق در کشور ما سازمان یافته است گفت: مرزنشینان ما مسئولیت حفاظت از مرز های کشور را بر عهده دارند و نباید انگ قاچاق کالا را نیز به آنها زد، گردن کلف هایی که در وزارتخانه ها حواله صادر  و قوه قضائیه نیز با آنها برخورد می کند  هیچ ربطی به مرز نشینان ندارد.

وی اظهار داشت: این فساد موجود در وزارتخانه های دولتی است که موجب بدبینی میان مردم شده به طوری که حتی بیان وضعیت زندگی مردم شرم آور است.

مالکی  با بیان اینکه دولت باید از خودش تحرکی نشان دهند و کشور را از این وضعیت اقتصادی نجات دهد  اظهار داشت:  مشکل جدی در بحث گرانی ها داریم؛ ما از بعد نظارتی خود برای در مسیر قرار دادن دولت در مسیر و ریل اقتصادی درست استفاده می کنیم.

مجلس دیگر اجازه نمی دهد که دولت دورش بزند

نماینده مردم زاهدان  در در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس جدید در برای کمک به اقتصادی کشور در کنار دولت است اما دیگر اجازه نمی دهد که مجلس یازدهم را مانند مجلس دهم دو برزند؛ مجلس از ابزار نظارتی خود بدون تعارف استفاده می کند اما چوب لای چرخ دولت نخواهد گذاشت.

سفیر سابق ایران در کشور افغانستان گفت: افغانستان، پاکستان و عراق بازار خوبی برای تولیدات محصولات ایرانی هستند اما در سال های اخیر تجارت ایران با کشور های همسایه کمرنگ شده است و نتواسته ایم بستر سازی کنیم؛ به طوری که سهم صادرات ما  به کشور های منطقه در مقایسه با رقبا کمتر شده و لازم است که دستگاه دیپلماسی در این ارتباط فعال شود.

وی افزود: تشکیل فراکسیون مرزی در مجلس نیز می تواند تبادلات مرزی را با کشور های همسایه توسعه دهد و در مقابل فشار های آمریکا  از ظرفیت های مناسب خود استفاده کنیم.

رئیس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: مجلس می تواند که تحریم ها را با دپلماسی قوی دور بزند و به نظر می رسد که وزارت امور خارجه کشورمان نیز در این زمینه همکاری و فعالیت های لازم را برای انجام دیپلماسی اقتصادی داشته باشد.

مالکی اظهار داشت:  واحد های تولید بسیاری در کشور وجود دارد که محصولاتشان فروش نرفته است که از طریق تقویت دیپلماسی اقتصادی و توسعه تجارت با کشورهای همسایه، می توانیم آنها را صادر کنیم.

مجلس جهادی دولت را به تحرک وا می دارد/ مردم تغییرات چشمگیری در یک سال آینده در سفره خود می بینند

وی اظهار داشت: رئیس مجلس و نمایندگان روحیه جهادی بالایی برای به تحرک درآوردن دولت دارند تا در یک سال باقی مانده دولت تغییرات چشمیگری در سفره مردم ایجاد شود.

رئیس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه ایجاد ارز 4200 تومانی از همان ابتدا مبنای  مناسبی نداشت گفت: این امر موجب سوء استفاده برخی از افراد شد و لازم است کسانی که این طراحی را انجام داده اند اکنون توضیح دهند بر چه اساسی و مبنای این کار صورت گرفته و چه خروجی داشته اند.

وی اظهار داشت: تا زمانی که اقتصاد کشور شفاف نشود و  دولت درباره هزینه کرد ارز های اختصاصی 4200 تومانی گزارش ندهد، اختصاص آن نمی تواند کارایی لازم را برای اقتصاد کشور و معیشت مردم داشته باشد.

وی گفت: نمی توان به آمریکا کوچیک ترین اعتمادی داشت و دیگر نباید مانند گذشته وقت خود رای برای توافق با آمریکا و اروپایی تلف کرد که امروز همه آنها به ایران پشت کرده اند؛ در صورتی که دیپلماسی قوی تری با کشورهای همسایه از همان ابتدا داشتیم نتایج بهتری به دست می آمد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یک =

دکمه بازگشت به بالا